Suspiria (Music for the Luca Guadagnino Film)

THOM YORKE
Suspiria (Music for the Luca Guadagnino Film)

Soundtracki

  • Wykonanie
  • Nagranie

"Suspiria" stanowi ścieżkę dźwiękową do remake`u horroru Dario Argento z 1977 roku, który przygotował Luca Guadagnino ("Tamte dni, tamte noce"). Autorem muzyki jest Thom Yorke, wokalista Radiohead. Jest to dla niego debiut w tak dużej formie filmowej.

25 autorskich kompozycji zawartych na dwóch CD pokazuje, jak utalentowanym jest kompozytorem. Nie uświadczymy tu rockowych struktur charakterystycznych dla Radiohead, niewiele jest także elektroniki, którą Thom Yorke z powodzeniem wykorzystuje na solowych albumach. Muzyk wolał skorzystać z usług London Contemporary Orchestra And Choir.

Na perkusji w "Has Ended" i "Volk" zagrał jego syn Noah Yorke, a solo na flecie w utworze "Suspirium" wykonał Pasha Mansurov. Jak przystało na horror, panuje tu nastrój grozy podkreślany przez złowieszcze smyczki, posępny fortepian oraz tajemnicze głosy i odgłosy.

Thom Yorke przyznaje, że główną inspiracją dla niego były nagrania krautrockowych grup, na czele z Can. To akurat nie dziwi, bowiem akcja filmu rozgrywa się w Berlinie w latach 70. Tylko w kilku momentach wokalista sięga po mikrofon i śpiewa piosenki, jak "Unmade", "Has Ended", "Open Again" czy "Suspirium" z motywem melodycznym, który powraca w filmie w kilku odsłonach.

Grzegorz Dusza
XL/Sonic

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj