ZBIGNIEW PREISNER & DOMINIK WANIA

Twilight

Twilight

Wykonanie

Nagranie

Album "Twilight" sklasyfikowano jako muzyka filmowa, bo sprawia nieodparte wrażenie towarzyszenia jakiemuś wyimaginowanemu obrazowi. Ilustracyjny charakter projektu nie został jednakże wykorzystany jak dotąd jako ścieżka muzyczna do filmu. Maniera kompozytorska Preisnera została bowiem tak silnie naznaczona związkami z filmem i teatrem, że sztuce muzycznej tego wybitnego twórcy trudno się z tych powiązań wyzwolić.

Osiągnięcia artystyczne Zbigniewa Preisnera zostały wielokrotnie uhonorowane najwyższymi wyróżnieniami w kraju i za granicą. Dwie dekady temu powierzył on wykonanie swych kompozycji Leszkowi Możdżerowi, tym razem takie wyróżnienie spotkało młodszego, równie utalentowanego pianistę, Dominika Wanię. Zapis nutowy i zapewne wizja samego kompozytora co do formy utworów nie pozwalają wykonawcom solo na wprowadzanie szerszych partii improwizowanych. Dlatego też nie należy wkładu Wani w realizację tego projektu oceniać z jazzowej, a bardziej klasycznej perspektywy.

Interpretacje pianistyczne są dokonane przez Dominika Wanię perfekcyjnie i z wyczuciem subtelnej atmosfery, jaka nieodmiennie towarzyszy twórczości Preisnera. Oprócz kompozycyjnej i pianistycznej maestrii, można delektować się niezwykłą starannością nagrania materiału w studio kompozytora.

Cezary Gumiński
Universal / Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu