Twilight

ZBIGNIEW PREISNER & DOMINIK WANIA
Twilight

Soundtracki

  • Wykonanie
  • Nagranie

Album "Twilight" sklasyfikowano jako muzyka filmowa, bo sprawia nieodparte wrażenie towarzyszenia jakiemuś wyimaginowanemu obrazowi. Ilustracyjny charakter projektu nie został jednakże wykorzystany jak dotąd jako ścieżka muzyczna do filmu. Maniera kompozytorska Preisnera została bowiem tak silnie naznaczona związkami z filmem i teatrem, że sztuce muzycznej tego wybitnego twórcy trudno się z tych powiązań wyzwolić.

Osiągnięcia artystyczne Zbigniewa Preisnera zostały wielokrotnie uhonorowane najwyższymi wyróżnieniami w kraju i za granicą. Dwie dekady temu powierzył on wykonanie swych kompozycji Leszkowi Możdżerowi, tym razem takie wyróżnienie spotkało młodszego, równie utalentowanego pianistę, Dominika Wanię. Zapis nutowy i zapewne wizja samego kompozytora co do formy utworów nie pozwalają wykonawcom solo na wprowadzanie szerszych partii improwizowanych. Dlatego też nie należy wkładu Wani w realizację tego projektu oceniać z jazzowej, a bardziej klasycznej perspektywy.

Interpretacje pianistyczne są dokonane przez Dominika Wanię perfekcyjnie i z wyczuciem subtelnej atmosfery, jaka nieodmiennie towarzyszy twórczości Preisnera. Oprócz kompozycyjnej i pianistycznej maestrii, można delektować się niezwykłą starannością nagrania materiału w studio kompozytora.

Cezary Gumiński
Universal / Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj