BILLIE HOLIDAY

Billie

Billie

Wykonanie

Nagranie

Dokument "Billie" miał premierę na Telluride Film Festival 5.09.2019 r. Brytyjski reżyser i scenarzysta James Erskine opowiedział historię życia wokalistki jazzowej Billie Holiday.

Erskine korzystał ze 125 kaset magnetofonowych, na których dziennikarka Linda Lipnack Kuehl nagrała wywiady z niemal dwustu osobami w różny sposób związanymi z legendarną śpiewaczką. Rozmawiała m.in. z jej przyjaciółmi, członkami rodziny, z muzykami, jej rówieśnikami z Harlemu z lat 30., psychiatrami, a nawet z jej alfonsem. Zbierała też kopie akt policyjnych, zapisy spraw sądowych, listy zakupów, akta szpitalne i prywatne listy.

Kuehl uważała, że uzależnienia Holiday były reakcją na życie pełne przemocy i rasizmu. Potwierdzają to występy Billie Holiday wykorzystane w filmie. Starannie wydany soundtrack zawiera 13 utworów, w tym wiele jej autorstwa: nagraną z orkiestrą Sy Olivera piosenkę "Now or Never", a także "Fine and Mellow" z 1939 r., firmowane przez własną orkiestrę. Nie zabrakło przejmującego hymnu antyrasistowskiego "Strange Fruit".

Z końca kariery pochodzi kapitalne wykonanie "Don’t Explain", a jednym z ostatnich nagrań Billie Holliday była ballada "Just One More Chance". Jej wyjątkowa muzykalność sprawiła, że każda interpretacja zapada w pamięć.

Marek Dusza
Verve/Universa

INNE PŁYTY AUTORA
God Bless The Child
Jazz
God Bless The Child

W katalogach płytowych można znaleźć wiele składanek typu "The Best of..." z wybranymi nagraniami Holiday, jednakże zbiór "God Bless The Child"  ma walory szczególne. Selekcji piosenek dokonał popularny wokalista Jose James, który niedawno nagrał album z własnymi interpretacjami z repertuaru Holiday.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu