DENON
AVR-1513

Znamy już zapowiedzi Denona na najbliższy sezon. Razem z najtańszym AVR-1513 pojawił się AVR-1713, występujący w lidzie dwutysięczników, a już niedługo do akcji wkroczą AVR-2113 oraz AVR-2313. Niskobudżetowy AVR-1513 ma wypełnić podstawowe funkcje amplitunera kina domowego, nie popisując się funkcjonalnymi fajerwerkami.

Nasza ocena
Wykonanie
Nowoczesny, nieprzeładowany front, wewnątrz dyskretne końcówki mocy i dobra sekcja cyfrowa.
Brzmienie
Żywe, energetyczne, rozjaśnione, z dużym zapasem dynamiki i spokojniej prowadzonym basem.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Na przednim panelu amplitunera Denon AVR-1513 dominuje duże okno z pleksi, pod którym kryje się typowa matryca wyświetlacza, a na wierzchu mamy dostęp do rządka przycisków. Przełącznik wejść jest sekwencyjny, co w przypadku ich niewielkiej liczby dobrze spełnia zadanie, zwłaszcza, że są też przyciski szybkiego wyboru dla określonych hasłami (odtwarzacz, konsola, sprzęt przenośny...) źródeł. Jest wyjście słuchawkowe, a panel wejścia podręcznego przeszedł metamorfozę. Zrezygnowano z typowego dla wczorajszych niedrogich amplitunerów kompletu analogowo- cyfrowego, instalując tylko mini-jack dla sprzętu przenośnego oraz - co stanowi o dużym atucie tej konstrukcji (w tej klasie cenowej) - gniazdo HDMI.

Umieszczone z przodu jeszcze do niedawna było dużym luksusem, jakże potrzebnym w dobie nowoczesnych kamer, aparatów czy konsoli do gier. Frontowym portem HDMI Denon zyskuje przewagę nad Yamahą, ale traci punkty w innym miejscu - brakuje USB (kto dzisiaj będzie podłączał iPoda kabelkiem mini-jack?). To zresztą dość interesujący wątek w konfrontacji dwóch marek, bo przecież właśnie Denon był prekursorem wprowadzania portów USB z obsługą sprzętu Apple, a Yamaha przez dłuższy czas konsekwentnie takie rozwiązanie bojkotowała...

Patrząc na tylną ściankę Denona AVR-1513 , nie wiedząc, że mamy do czynienia z amplitunerem AV, można się pomylić... Jesteśmy przyzwyczajeni do tłumu gniazd nawet w tanich modelach, jednak w tym przypadku tył przypomina jakiś odtwarzacz... Tylko zaciski głośnikowe świadczą o tym, że to coś innego.

Zasoby wejść i wyjść są ograniczone, jednak od strony praktycznej wszystko jest w porządku. Najważniejsze są bowiem wejścia HDMI, a tych jest łącznie cztery (w tym jedno z przodu) oraz jedno wyjście w tym standardzie. W ten sposób podłączamy dzisiaj większość nowoczesnego sprzętu i utrzymywanie wysokiej liczby analogowych standardów trochę traci sens. Dlatego też obok HDMI Denon proponuje jedynie dwie pary wejść analogowych RCA, po jednym cyfrowym optycznym i współosiowym, a dla wizji dwa wejścia i jedno wyjście kompozyt.

Pięć terminali głośnikowych, w dość marnym wydaniu sprężynkowym, wraz z wyjściem LFE pozwoli zbudować bazowy system 5.1. Denon ma komplet dekoderów HD, jego HDMI obsługuje sygnały 3D. Niestety, nie ma żadnej automatyki systemu kalibracyjnego.

Odsłuch

Droższe amplitunery Denona cechuje dobre zrównoważenie i dążenie do brzmieniowej uniwersalności poprzez uchwycenie złotego środka, nie poprzez efekciarskie eksponowanie wszystkiego, co tylko może zwrócić uwagę. Taka recepta, przy ograniczeniu naturalnej dynamiki i rozdzielczości, może jednak prowadzić do brzmienia zbyt nudnego i miałkiego. Może to dorabiane teorii do praktyki, ale Denon AVR-1513 jakby przyjmował nieco inny kierunek, gra dźwiękiem mocniejszym niż można by się spodziewać po tak skromnej konstrukcji, może trochę nieuporządkowanym, ale nasyconym dużą dawką emocji.

Wysokie tony i część średnicy nie głaszczą, są zadziorne, impulsywne, czasami przybrudzone, ale zawsze błyszczące. Brzmienie często iskrzy, zarówno w kinie, jak i w muzyce. Gdyby i bas poszedł tym tropem, byłby pewnie agresywny lub tłusty - a taki wcale nie jest; w tym zakresie Denon zachowuje się delikatniej, co w skali całego pasma jest pewną niekonsekwencją, lecz z drugiej strony przynosi ważną korzyć - wiele niedrogich kolumn ma kłopoty z kontrolą i kulturą niskich tonów, a takich problemów sam Denon nie będzie wzmacniał.

Potęgę basu zawsze można będzie uzyskać za pomocą subwoofera, ta droga jest otwarta. Denon ma spory zakres dynamiki, którego wcale nie pomylimy tutaj z żywiołowością; jak na tak tani amplituner, gotowość do głośnego, szybkiego zagrania bez spłaszczenia są godne pochwały - nie na miejscu byłoby więc zastrzeżenie, że to amplituner do małych pomieszczeń.

Parametry
DENON AVR-1513
Obraz
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 5
Moc8 [W] 2K 0
Moc4 [W] 2K 0
Wejścia / wyjścia video HDMI / komp
Dekodery surround DD-TrueHD,DTS HD MA,DD,DD Plus,DD EX,DTS,DTS ES,DTS Neo: 6,DPLIIx
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Denon AVR-1513

Każda z końcówek Denona potrafi niezależnie oddać prawie 100 W, a ograniczenie wynikające z zasilacza, chociaż powoduje spadek postępujący wraz z podłączaniem do niego kolejnych końcówek, też nie przynosi wstydu - na końcu, w konfi guracji pięciokanałowej, mamy 5 x 43 W, a w stereo 2 x 86 W.

Wskaźnik S/N wynosi 83 dB, a dynamika 103 dB - całkiem nieźle, o kilka dB lepiej niż u konkurenta i wcale nie gorzej niż w znacznie droższych amplitunerach. Nie mamy też żadnych krytycznych uwag do pasma przenoszenia (rys.1), które przy 100 kHz ma spadek -2,5 dB, a przy 10 Hz śladowe -0,1 dB. W spektrum zniekształceń (rys. 2) dobrze widać trzecią harmoniczną na poziomie -81 dB, ale już piąta, siódma i dziewiąta są zupełnie niegroźne, w okolicach lub poniżej -100 dB.

Może Cię zainteresować
DENON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu