YAMAHA
RX-V373

Oferta amplitunerów Yamahy jest coraz bogatsza i coraz szybciej odnawiana. Z jednej strony pojawiła się seria prestiżowych konstrukcji Aventage, z drugiej mamy kilka modeli poniżej 2000 zł. Premiery nowych urządzeń rozpoczynają się zwykle od tańszych propozycji, a tegoroczną linię amplitunerów otwiera właśnie model RX-V373, który już w kwietniu znalazł się na sklepowych półkach.

Nasza ocena

Wykonanie
Dobra sekcja cyfrowa z wysokiej klasy układami dla dźwięku i obrazu, końcówki mocy z gotowych modułów scalonych.
Brzmienie
Zrównoważone, czyste i lekko ocieplone, bez wyostrzeń i fajerwerków.
Artykuł pochodzi z Audio

Absolutnie niskobudżetowy amplituner Yamaha RX-V373 pokazuje, jak wiele potrafią dzisiaj nawet najskromniejsze amplitunery Yamahy, zwłaszcza w obszarze układów cyfrowych. Znajdziemy tu obwody, jakie jeszcze kilkanaście miesięcy temu trudno było znaleźć w znacznie droższym sprzęcie.

Standardem stały się porty HDMI i to w wersji v1.4 z 3D oraz kanałem zwrotnym ARC; RX-V373 ma aż cztery takie wejścia i jedno wyjście. Na tej do niedawna topowej specyfikacji Japończycy wcale nie poprzestali, implementując nowatorski układ 4K. Oczywiście Yamaha RX-V373 nie ma jeszcze skalera (ani do 4K, ani w ogóle), więc za portami HDMI kryje się w tym przypadku tylko przełącznik sygnałów.

Obsługa wizji po stronie analogowej też jest dobra, użytkownik dostaje dwa wejścia komponent, trzy kompozyty, odpowiednio jedno i dwa wejścia dla tych formatów. Do starszego sprzętu mogą przydać się konektory optyczne i współosiowe (po dwa wejścia).

Yamaha RX-V373 ma też trzy analogowe pary wejść RCA i dwa wyjścia tego typu. W zakresie wizji nie spodziewamy się ani konwersji, ani skalowania, w razie potrzeby trzeba więc będzie zdublować połączenia do telewizora.

Yamaha RX-V373 ma "tylko" podstawowy zestaw pięciu końcówek mocy – i niczego rozsądniejszego w amplitunerze w tej cenie nie można wymyślić. Wartościowym dodatkiem jest system automatycznej kalibracji, z mikrofonem na wyposażeniu.

Wejście podręczne ma port wideo kompozyt i gniazdo USB, które nawet w tak niedrogim modelu obsługuje bezpośrednie połączenie z iPodem. Brawo - zwłaszcza, że przez dłuższy czas Yamaha miała z tym problem. Można także skorzystać z klasycznych nośników pamięci i zapisanych na nich plików MP3, WAV i AAC.

Oczywiście amplituner ma kompletny pakiet dekoderów HD; choć z definicji są one 7-kanałowe, to w konfiguracji 5.1 mogą pokazać większość swoich zalet związanych w wyższą jakością (kompresja). Uzupełniają je firmowe procesory Ciemna DSP. Obudowa ma niewielką głębokość (co w wielu płytkich szafkach może być wręcz zbawienne, biorąc pod uwagę dużo przewodów wystających z tyłu).

Odsłuch

Jak na bardzo tani amplituner, Yamaha RX-V373  spisuje się całkiem dobrze, dostarczając dźwięk nieźle zrównoważony, żywy i niepozbawiony walorów dynamicznych. Naturalnym środowiskiem wielokanałowego amplitunera jest nie tylko kino domowe, obfi tujące w różnorodne wejścia (w tym te do iPoda), współczesne urządzenia otwierają się przecież szeroko na wszelaką muzykę.

Yamaha RX-V373 nie ma porażającej energii niskich rejestrów, ale gra wystarczająco nisko i sprawnie, by zapewnić zarówno odpowiedni rytm, jak i wgląd w całe spektrum utworów. W kinie domowym wydatnie pomoże subwoofer, więc nie ma się w ogóle co basem przejmować, nawet jeśli lubimy ogrom emocji w tym zakresie, wciąż wszystko jest możliwe...

Sama Yamaha sporo życia przyniesie w zakresie średniotonowym, lekko ocieplonym a zarazem dość jasnym i przejrzystym. Instrumenty brzmią wiarygodnie, a dialogi z łatwością odrywają się nawet od gęstej akcji.

Góra pasma jest zaokrąglona, i chociaż nie ma tu ani fajerwerków, ani mistrzowskiej precyzji, to zapobieżenie metaliczności i wyostrzeniom zostanie dobrze przyjęte przez wielu słuchaczy.

Tym razem brzmienie Yamahy nie zmierza w stronę efekciarstwa, ale wychodzi naprzeciw koncepcji, że w systemie niskobudżetowym trzeba unikać przede wszystkim zagrożeń. Przy dostatecznie neutralnych kolumnach dźwięk z Yamahy będzie przyjemny i niemęczący.

Specyfikacja techniczna

YAMAHA RX-V373
Obraz
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 8
Moc8 [W] 2K 0
Moc4 [W] 2K 0
Wejścia / wyjścia video HDMI /komp
Dekodery surround DD-True HD,DTS HD MA,DD,DD Plus,DD EX,DTS,DTS ES,DTS Neo: 6,DPLIIx
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Yamaha RX-V373

Każda z końcówek generuje 91 W przy 8 omach, przy dwóch kanałach wysterowanych jednocześnie mamy 2 x 75 W, ale przy pięciu spadek w każdym z nich jest już znaczny, 5 x 37 W wyraźnie pokazuje ograniczenie wywołane wydajnością niewielkiego zasilacza.

Czułość skalibrowano wzorowo na 0,22 V. Urządzenie generuje dość wysoki szum, wskaźnik S/N wynosi 79 dB, a dynamika zatrzymuje się na wartości dwucyfrowej - 98 dB.

Pasmo przenoszenia z rys.1. nie ujawnia problemów, przy 10 Hz spadek wynosi -0,2 dB, a przy 100 kHz -3 dB. Spektrum zniekształceń (rys. 2) wygląda bardzo dobrze, żadna harmoniczna nie przekracza -90 dB, do tego poziomu zbliża się tylko trzecia.

Może Cię zainteresować
YAMAHA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu