LG
Soundplate LAP340

Dobry pomysł wzorniczy, wyróżniający produkt na tle konkurencji to oczywista recepta - tyle że niełatwa do zastosowania. LG wyszło zwycięsko z tej próby. Kombinacja krzywizn i powierzchni wykonanych z metalu (?) daje ciekawy efekt końcowy, wydaje się być jednocześnie odporna na zadrapania.

Cena
1 700 zł
Dystrybutor
LG Electronics Polska

Gdyby ktoś mi zaproponował zakład, to pewnie pensję bym postawił, że to metal - tymczasem to imitacja, ale znakomita. Nie miałem wątpliwości, że korpus jest pokryty przetłaczaną aluminiową blachą, dopóki nie przyjrzałem się detalom na krawędziach - to jest tworzywo!

Całość jest zwarta i bardzo płaska. Kilka milimetrów więcej pozwoliłoby zainstalować większe przetworniki, ale zdaje się, że i w tej kategorii produktów będziemy świadkami wyścigu w kierunku płaskości - podobnie jak w przypadku telewizorów.

Moje obawy nieco się rozwiały, gdy wgryzłem się w specyfikację i okazało się, że LG LAP340 jest to konstrukcja 4.1 (właściwie to 4.2), oparta na szerokopasmowych głośnikach neodymowych, a w jej "podwoziu” zmieściły się dwa zupełnie nietypowo skonstruowane 10-cm głośniki niskotonowe. Od frontu niewielka kilkukolorowa dioda pokazuje, kiedy urządzenie jest aktywne i tym swoim miganiem coś stara się nam przekazać.

Gdy padła mi bateryjka w pilocie, myślałem, że bez wizyty u zaprzyjaźnionego zegarmistrza (to duża i płaska "pastylka”) się nie obejdzie - na obudowie LG LAP340 nie ma żadnych widocznych przycisków, ponieważ wszystkie elementy sterujące zostały umieszczone z tyłu, po prawej. Przyłącza w pierwszej chwili rozczarowują.

Gniazda, a dokładnie jedno gniazdo optyczne i Bluetooth 3.0, okazują się być wszystkim, co dostajemy, ale tak naprawdę to jest nam niezbędne. Jeżeli jesteśmy posiadaczami telewizora firmy LG z LG Sound Sync, będziemy mogli korzystać z pilotów zamiennie, a sygnał będzie przesyłany bezprzewodowo. Dekodowane formaty: Dolby Digital i DTS 2.0. Nośność obudowy 38 kg (to dużo), pod telewizor 32-55 cali.

Brzmienie

W średniej wielkości salonie przy maksymalnym wzmocnieniu chwilami chciałoby się jeszcze trochę głośniej, ale nie ma zapasu; w tym względzie przewaga Denona była bardzo wyraźna. Z drugiej strony, pamiętając, że ten typ urządzenia został stworzony, by zaoferować coś więcej niż sam telewizor, można przyznać, że postęp jest wyraźny, i chyba żaden właściciel telewizora LG nie będzie zawiedziony - o ile nie ostrzył sobie słuchu na "prawdziwe” brzmienie kina domowego, ani na audiofilskie subtelności (upadająca szpilka będzie brzmiała w tym wydaniu jak upadający hufnal). A mimo to pojawia się przynajmniej namiastka dźwięku przestrzennego. Tryb Cinema Surround, dzięki układowi głośników 4.1, powiększa scenę w dostrzegalny sposób.

LG LAP340 jest elegancki, w obsłudze prosty jak konstrukcja cepa, i w tej prostocie tkwi jego siła - robi, co do niego należy. Takie SoundPlate’y powinny się znajdować na wyposażeniu każdego droższego telewizora LG.

Waldemar Pegaz Nowak

Parametry
LG Soundplate LAP340
Produkowany Tak
Moc wzmacniacza [W] 120
Wymiary głośnika 700 x 38,5 x 32
Głośniki 4 szt. 6 x 3cm (szerokopasmowe
Wejścia optyczne, Bluetooth 3.0
Subwoofer wbudowan
Pasmo przenoszenia b.d
Inne światłowód/elementy
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LG testy
TV Speaker Base DHT-T100
DENON
TV Speaker Base DHT-T100
Grające podstawki telewizorowe

Denon jest w naszym teście jedynym graczem spoza branży telewizyjnej. To dość ważny fakt, bowiem wielu klientów na tego typu urządzenie będzie szukało według recepty: "jakiej firmy mam telewizor, takiej samej firmy kupię głośnik". Denon musi więc powalczyć o klienta w inny sposób.

Soundstage HTL4110B
PHILIPS
Soundstage HTL4110B
Grające podstawki telewizorowe

Nie jestem pewny na sto procent, kto pierwszy wpadł na pomysł zaprojektowania grającej podstawki pod telewizor, ale Philips pokazywał skończony produkt na berlińskiej IFA we wrześniu ubiegłego roku, podczas gdy pozostali gracze zaprezentowali go dopiero na CES w styczniu tego roku.

Sound Stand HW-H610
SAMSUNG
Sound Stand HW-H610
Grające podstawki telewizorowe

W dziedzinie telewizorów Samsung od dawna już rozdaje karty. Jego modele są tak ekstremalnie smukłe, że brakuje miejsca na zwykłe gniazdo, nie mówiąc o głośnikach... Dlatego dla firm takich jak Samsung (i pozostałych producentów telewizorów) możliwość eleganckiego przeniesienia się z głośnikami pod ekran jest wręcz koniecznością.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu