HARMAN/KARDON BDT30

HARMAN/KARDON
BDT30

Odtwarzacze Blu-ray

Buszując po sklepowych półkach w poszukiwaniu tegorocznych wielokanałowych nowości, natkniemy się - jak zwykle - na całą masę amplitunerów. Nie będzie wśród nich nowego modelu Harmana Kardona, przynajmniej do późnej jesieni (a może i do nowego roku), więc rekompensatą może być nowiutki Blu-ray o symbolu BDT30, jedyny stacjonarny odtwarzacz w aktualnej ofercie.

Czy to przejaw kryzysu, czy zdrowego rozsądku? A może jednego i drugiego; może konieczność skrócenia linii frontu prowadzi do racjonalizacji wydatków i inwestycji, do projektowania tylko tych urządzeń, które muszą się pojawić, aby nie stracić największej grupy klientów, które bezwzględnie powinny zastąpić starsze konstrukcje.

Harman Kardon, projektując poprzedni model BDT20, wyszedł z założenia, że Blu-ray jest towarzyszem nowoczesnego telewizora lub amplitunera, serwując głównie sygnały cyfrowe przez port HDMI. Postanowił więc, wzorem Denona, sprowadzić odtwarzacz do roli cyfrowego transportu, w którym HDMI było praktycznie jedynym dostępnym wyjściem. O tym, że zeszłoroczny i tegoroczny model są funkcjonalnie podobne, może sugerować front, który w zasadzie się nie zmienił.

Obudowa

Obudowa jest niska, ale wyjątkowo głęboka (co pozwala postawić na odtwarzaczu amplituner - rozwiązanie dobre dla chłodzenia tego ostatniego). Pod umieszczoną z lewej strony klapką skrywa się cienka szuflada mechanizmu. Design Harmana, polegający na połączeniu delikatnego, szczotkowanego metalu z czarną, błyszczącą powłoką, daje w odtwarzaczu efekt bardziej stonowany niż w amplitunerach, ponieważ nie ma tu słynnego pokrętła ze świetlną obwódką.

Wyświetlacz odtwarzacza Harman Kardon BDT30 jest skromny i nie świeci najjaśniej, niewielkie przyciski zajmują się podstawowymi funkcjami odtwarzania, na froncie jest jeszcze gniazdo USB (BDT30 odtwarza pliki DivX, AVCHD, MP3 oraz WMA). Na tym etapie nie widać jeszcze przewagi nad zeszłorocznym modelem, ale rzut oka na górną krawędź, gdzie nadrukowano symbole najważniejszych systemów, zmienia obraz sytuacji. Główną nowością w BDT30 jest obsługa płyt Blu-ray 3D, której w poprzedniku brakowało.

Tylna ścianka

Na tylnej ściance odkrywamy kolejne nowe elementy. W przypadku BDT20 było tam niemal pusto, w odtwarzaczu Harman Kardon BDT30, oprócz HDMI, cyfrowego wyjścia współosiowego i sieci LAN, ulokowano analogowe, stereofoniczne wyjście RCA oraz gniazdo kompozyt dla obrazu. Pierwsze z nich spełni wymagania audiofilów, którzy zechcą z odtwarzacza uczynić również źródło audio, a drugie… przyda się, gdy wyciągniemy z szafy stary magnetowid.

Nie licząc możliwości portu USB, odtwarzacz spełnia głównie zadania związane z płytami Blu-ray (odczytuje oczywiście nośniki DVD-Video oraz CD), natomiast moduł sieciowy nie został rozbudowany o nowoczesne strumieniowe dodatki ani o obsługę danych z zewnętrznych serwerów, służy praktycznie wyłącznie funkcji BD Live.

Choć nie ma to wiele wspólnego z ekologią, to przyjemnie jest wyjmować odtwarzacz Harman Kardon BDT30 z opakowania… Obszerne, kolorowe instrukcje, "fiszki", materiały reklamowe, tworzą oprawę jak dla luksusowego produktu. I chociaż Harman Kardon BDT30 nie jest wyposażony bajecznie, a jego obudowa nie waży tonę, to organoleptycznie sprawia bardzo dobre wrażenie - zresztą, jak każdy Harman… ma swój styl i swoją klasę.

Odsłuch

Harman Kardon BDT30 szybko się włącza i reaguje na komendy z pilota. Płyty wczytywane są sprawnie, choć nie towarzyszy im tak piękna grafika menu ekranowego, jaką może pochwalić się Panasonic.

Tacka otwiera się i zamyka dość głośno, wczytywaniu płyty towarzyszą drobne stuki głowicy szukającej ścieżki, znikające po przejściu do odtwarzania właściwego filmu; pozostaje delikatny szum sekcji napędowej, słyszalny, gdy zbliżymy się do odtwarzacza.

Brzmienie z Harman Kardon BDT30 nie imponuje rekordową dynamiką i obłędnym tempem, jest nieco uspokojone, ale doskonale zrównoważone, spójne i ładnie ubarwione.

Bas jest selektywny, czytelny, kulturalny, zdolny do mocniejszych uderzeń, ale dominuje wrażenie otwartości, braku nerwowości, naturalnej lekkości - bez niepotrzebnego rozjaśnienia, a raczej z dodatkiem ocieplenia i słodyczy.

Parametry

HARMAN/KARDON BDT30

  • Obraz Żywy i detaliczny, ale też dobrze panuje nad szumem i zniekształceniami z gorszych jakościowo materiałów.
  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Blu-ray
  • Obsługiwane formaty DivX, AVCHD, MP3, WMA
  • Wyjściowa rozdzielczość 1080 p

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Kolejny piękny Harman, duża obudowa, elektronika skondensowana na jednej płytce – konstrukcja estetyczna i nowoczesna, lecz bez wodotrysków.
  • Laboratorium: Praktycznie i wygodnie, przede wszystkim odtwarzacz płyt Blu-ray 3D, dodatkowo czyta pliki z pendrajwów.
  • Brzmienie: Zrównoważone, spójne, barwne, lekko ocieplone.
PIONEER UDP-LX800

PIONEER
UDP-LX800

Cena: 9 000 zł

OPPO UDP-205

OPPO
UDP-205

Cena: 8 200 zł

PIONEER BDP-LX88

PIONEER
BDP-LX88

Cena: 7 000 zł

CAMBRIDGE AUDIO CXU

CAMBRIDGE AUDIO
CXU

Cena: 5 290 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
UDP-LX800

PIONEER UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z ni...