Głośnik można kupić ponadto w sklepach sieci Media Expert, iSpot, Cortland oraz salonach MegaHz i Media Centrum. |
***
Harman/Kardon Citation 200 - obudowa
Wygląd nie zmienił się względem mniejszych modeli 100 oraz One - Harman/Kardon Citation 200 ma formę modnego, stożkowego kubełka. Cylinder jest obłożony włochatą, przyjemną maskownicą (znamy ją już z innych modeli Citation - przygotowała ją firma Kvadrat).
Na górnej ściance ulokowano panel z tradycyjnymi przyciskami, dwa mikrofony oraz diody sygnalizujące stan naładowania akumulatorów. Tuż przy górnej krawędzi, ale już pod przednią maskownicą widać kolejne diody, które pozwolą się zorientować w innych funkcjach (poziom głośności, aktywność asystentów głosowych).
Harman/Kardon Citation 200 - ładowanie i czas pracy
Harman/Kardon Citation 200 to coś wyjątkowego - łączy cechy głośnika stacjonarnego i mobilnego. W komplecie znajduje się okrągła podstawka - stacja dokująca. Gdy ustawimy na niej Citation 200, całość stanie się jedną zwartą bryłą.
W ten sposób głośnik będzie mógł pracować w domu na równych prawach z innymi modelami Citation. Ale wystarczy chwycić za skórzaną uprząż przytroczoną do górnej części obudowy, wyjąć urządzenie z podstawy - i można zabrać je ze sobą, bo muzyka nie ucichnie dzięki wbudowanym akumulatorom.
Głośnik Harman/Kardon Citation 200 naładujemy ustawiając go na stacji dokującej, nie trzeba koniecznie zabierać jej jednak ze sobą w podróż, bo na tylnej ściance samego głośnika znajduje się także złącze USB-C.
Przenośność 200-tki ogranicza tylko umiarkowany czas pracy na baterii - 8 godzin - i stosunkowo duża masa - niemal 3 kg. Citation 200 jest odporny na zachlapania w podstawowym zakresie certyfi katu IPX4 (nie można wrzucić go do wody).
Harman/Kardon Citation 200 - przetworniki
Urządzenie jest monofoniczne (przewidziano też funkcję łączenia dwóch Citation 200 w parę), ale akustycznie bardzo solidne: z relatywnie dużym, 12-cm przetwornikiem nisko-średniotonowym i 25-mm wysokotonowym, z dwoma wzmacniaczami o łącznej mocy 50 W, na bocznych ściankach pracują membrany bierne.
Głośnik Harman/Kardon Citation 200 obsługuje Wi-Fi, Apple Airplay 2 oraz komunikację Bluetooth.
Harman/Kardon Citation 200 - odsłuch
Głośnik Harman/Kardon Citation 200 to jeden z mniejszych modeli w gamie Citation, ale nawet wraz z nim wracamy do grania swobodnego, otwartego, służącego przede wszystkim do uprzyjemniania czasu w sypialni czy gabinecie, ale już nie tylko "szemrania", gdyż 200-tka gra odważnie, nie żałując wysokich tonów - jeszcze nie rozjaśnia, ale nie stara się przyciąć góry pasma do umiarkowanej skali basu.
Na jego uderzenie trzeba jeszcze poczekać (do następnej propozycji), tutaj dostaniemy już dobrą dynamikę, a przede wszystkim dźwięk bezpośredni, komunikatywny, bogaty w informacje. Citation nie łagodzi ociepleniem, wokale są klarowne i bliskie, blachy perkusji - mocne i błyszczące.
Bas zajmuje się przede wszystkim rytmem, unika tłustości i długich wybrzmień, można jednak odnotować okazjonalne, niskie zejścia. Trudno przygotować "uniwersalną" charakterystykę, która zapewni doskonałe rezultaty w każdej sytuacji, a ustawienie głośników bezprzewodowych (względem powierzchni odbijających, wzmacniających niski częstotliwości) bywa bardzo różne.
Harman/Kardon Citation 200 będzie grał najlepiej, gdy zostanie ustawiony na ławie, bliżej ściany, a nie na małym stoliku do kawy na środku pokoju.
Google Home
Jednym z największych atutów jest tutaj sieciowa platforma Google Home, przy czym Citation 200 jest jej niemal całkowicie podporządkowany. Aby rozpocząć, konieczny jest smartfon (lub tablet) z aplikacją mobilną Google Home App, należy też założyć konto Google.
Materiały firmowe przekonują, że jest to konieczne, aby zestawić połączenie Wi-Fi; chociaż instrukcja obsługi dopuszcza także inną możliwość (Apple AirPlay), co udało mi się z pewnymi przeszkodami (system najpierw pytał o hasło AirPlay, później z nieznanych przyczyn z niego jednak zrezygnował), to szybciej i łatwiej będzie z Googlem, tym bardziej że nie po to kupujemy głośnik smart opatrzony wielkim logo "Hey Google", aby tę usługę bojkotować i rezygnować z jej najbardziej "bajeranckich" możliwości.
Google Home jest nieustannie rozwijany i dostępny w Citation 200 chyba na wszelkich możliwych płaszczyznach. Mamy więc dostęp do strumieniowania Google Cast, w łatwy sposób prześlemy dźwięk nie tylko ze smartfonów, ale z niemal dowolnych zainstalowanych na nich aplikacji (bo właściwie każda wspiera dzisiaj ten system). Nie trzeba się martwić o radio internetowe czy serwis Tidal - Google zrobi za nas wszystko.
W pracy asystenta głosowego Google Assistant głośnik jest samowystarczalny (tak jak Audio Pro G10), ma wbudowane mikrofony i elektronikę zdolną do realizowania wszystkich koniecznych zadań.