HARMAN/KARDON
Citation 200

Seria Citation liczy już kilkanaście modeli (w tym soundbary oraz subwoofery), a dzięki ścisłej współpracy z firmami Google oraz Apple są to jedne z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych urządzeń na rynku. Citation można określić mianem potężnego, inteligentnego systemu audio, który jest zdolny nagłośnić cały dom, a teraz nawet wyjść poza niego. Najnowszym przedstawicielem tej serii jest model 200, który stanowi brakujące ogniwo spajające strefowy, stacjonarny świat Citation ze swobodą przenośności.

Nasza ocena

Wykonanie
Luksus serii Citation, pierwszorzędne wykonanie. Układ dwudrożny z dużym przetwornikiem nisko-średniotonowym i membranami biernymi.
Funkcjonalność
Pomysłowe i praktyczne połączenie funkcjonalności głośnika stacjonarnego i przenośnego. Stacja dokująca (do ładowania) w zestawie, wygodny uchwyt, chociaż "hamulcem" mobilności jest duża masa i krótki czas pracy akumulatorów. Doskonałe możliwości strumieniowania, zarządzania (asystenci głosowi) i łączenia w strefy dzięki systemom Google Home i Apple AirPlay 2. Bluetooth oraz Wi-Fi.
Brzmienie
Uporządkowane, zrównoważone, komunikatywne, z przyjemnym blaskiem wysokich tonów i wyraźnym rytmem basu, który odpowiednio wzmocni ustawienie blisko ściany.
Artykuł pochodzi z Audio
Głośnik można kupić ponadto w sklepach sieci Media Expert, iSpot, Cortland oraz salonach MegaHz i Media Centrum.


***

Harman/Kardon Citation 200 - obudowa

Wygląd nie zmienił się względem mniejszych modeli 100 oraz One - Harman/Kardon Citation 200 ma formę modnego, stożkowego kubełka. Cylinder jest obłożony włochatą, przyjemną maskownicą (znamy ją już z innych modeli Citation - przygotowała ją firma Kvadrat).

Na górnej ściance ulokowano panel z tradycyjnymi przyciskami, dwa mikrofony oraz diody sygnalizujące stan naładowania akumulatorów. Tuż przy górnej krawędzi, ale już pod przednią maskownicą widać kolejne diody, które pozwolą się zorientować w innych funkcjach (poziom głośności, aktywność asystentów głosowych).

Harman/Kardon Citation 200 - ładowanie i czas pracy

Harman/Kardon Citation 200 to coś wyjątkowego - łączy cechy głośnika stacjonarnego i mobilnego. W komplecie znajduje się okrągła podstawka - stacja dokująca. Gdy ustawimy na niej Citation 200, całość stanie się jedną zwartą bryłą.

W ten sposób głośnik będzie mógł pracować w domu na równych prawach z innymi modelami Citation. Ale wystarczy chwycić za skórzaną uprząż przytroczoną do górnej części obudowy, wyjąć urządzenie z podstawy - i można zabrać je ze sobą, bo muzyka nie ucichnie dzięki wbudowanym akumulatorom.

Głośnik Harman/Kardon Citation 200 naładujemy ustawiając go na stacji dokującej, nie trzeba koniecznie zabierać jej jednak ze sobą w podróż, bo na tylnej ściance samego głośnika znajduje się także złącze USB-C.

Przenośność 200-tki ogranicza tylko umiarkowany czas pracy na baterii - 8 godzin - i stosunkowo duża masa - niemal 3 kg. Citation 200 jest odporny na zachlapania w podstawowym zakresie certyfi katu IPX4 (nie można wrzucić go do wody).

W zestawie znajduje się stacja dokująca, po powrocie ze spaceru stawiamy na niej głośnik, który przeistacza się wówczas w urządzenie stacjonarne.
W zestawie znajduje się stacja dokująca, po powrocie ze spaceru stawiamy na niej głośnik, który przeistacza się wówczas w urządzenie stacjonarne.

Harman/Kardon Citation 200 - przetworniki

Urządzenie jest monofoniczne (przewidziano też funkcję łączenia dwóch Citation 200 w parę), ale akustycznie bardzo solidne: z relatywnie dużym, 12-cm przetwornikiem nisko-średniotonowym i 25-mm wysokotonowym, z dwoma wzmacniaczami o łącznej mocy 50 W, na bocznych ściankach pracują membrany bierne.

Głośnik Harman/Kardon Citation 200 obsługuje Wi-Fi, Apple Airplay 2 oraz komunikację Bluetooth.

Harman/Kardon Citation 200 - odsłuch

Głośnik Harman/Kardon Citation 200 to jeden z mniejszych modeli w gamie Citation, ale nawet wraz z nim wracamy do grania swobodnego, otwartego, służącego przede wszystkim do uprzyjemniania czasu w sypialni czy gabinecie, ale już nie tylko "szemrania", gdyż 200-tka gra odważnie, nie żałując wysokich tonów - jeszcze nie rozjaśnia, ale nie stara się przyciąć góry pasma do umiarkowanej skali basu.

Na jego uderzenie trzeba jeszcze poczekać (do następnej propozycji), tutaj dostaniemy już dobrą dynamikę, a przede wszystkim dźwięk bezpośredni, komunikatywny, bogaty w informacje. Citation nie łagodzi ociepleniem, wokale są klarowne i bliskie, blachy perkusji - mocne i błyszczące.

Z tyłu obudowy zlokalizowano nowoczesne gniazdo USB-C (do ładowania akumulatorów poza stacją dokującą) oraz wyłącznik mikrofonów.
Z tyłu obudowy zlokalizowano nowoczesne gniazdo USB-C (do ładowania akumulatorów poza stacją dokującą) oraz wyłącznik mikrofonów.

Bas zajmuje się przede wszystkim rytmem, unika tłustości i długich wybrzmień, można jednak odnotować okazjonalne, niskie zejścia. Trudno przygotować "uniwersalną" charakterystykę, która zapewni doskonałe rezultaty w każdej sytuacji, a ustawienie głośników bezprzewodowych (względem powierzchni odbijających, wzmacniających niski częstotliwości) bywa bardzo różne.

Harman/Kardon Citation 200 będzie grał najlepiej, gdy zostanie ustawiony na ławie, bliżej ściany, a nie na małym stoliku do kawy na środku pokoju.

Google Home

Jednym z największych atutów jest tutaj sieciowa platforma Google Home, przy czym Citation 200 jest jej niemal całkowicie podporządkowany. Aby rozpocząć, konieczny jest smartfon (lub tablet) z aplikacją mobilną Google Home App, należy też założyć konto Google.

Materiały firmowe przekonują, że jest to konieczne, aby zestawić połączenie Wi-Fi; chociaż instrukcja obsługi dopuszcza także inną możliwość (Apple AirPlay), co udało mi się z pewnymi przeszkodami (system najpierw pytał o hasło AirPlay, później z nieznanych przyczyn z niego jednak zrezygnował), to szybciej i łatwiej będzie z Googlem, tym bardziej że nie po to kupujemy głośnik smart opatrzony wielkim logo "Hey Google", aby tę usługę bojkotować i rezygnować z jej najbardziej "bajeranckich" możliwości.

W górnym panelu sterującym nie ma tym razem sensorów dotykowych, są "zwykłe” przyciski.
W górnym panelu sterującym nie ma tym razem sensorów dotykowych, są "zwykłe” przyciski.

Google Home jest nieustannie rozwijany i dostępny w Citation 200 chyba na wszelkich możliwych płaszczyznach. Mamy więc dostęp do strumieniowania Google Cast, w łatwy sposób prześlemy dźwięk nie tylko ze smartfonów, ale z niemal dowolnych zainstalowanych na nich aplikacji (bo właściwie każda wspiera dzisiaj ten system). Nie trzeba się martwić o radio internetowe czy serwis Tidal - Google zrobi za nas wszystko.

W pracy asystenta głosowego Google Assistant głośnik jest samowystarczalny (tak jak Audio Pro G10), ma wbudowane mikrofony i elektronikę zdolną do realizowania wszystkich koniecznych zadań.

Specyfikacja techniczna

HARMAN/KARDON Citation 200
Sieć Wi-Fi (2,4/5 GHz)
Multiroom Google Home, Apple AirPlay 2
Spotify Connect Nie
Tidal Nie
DLNA Tak
AirPlay tak
Asystenci głosowi Google Assistant, Apple Siri
Bluetooth (kodowanie) tak 4.2 (bd)
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
HARMAN/KARDON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu