HARMAN/KARDON
Citation 100

Testowaliśmy już dwa urządzenia z rodziny Citation Harman Kardona - wolnostojące kolumny Tower oraz bardziej tradycyjny (dla gatunku głośników bezprzewodowych) Citation 500. Citation to obecnie spora grupa - są tam jeszcze soundbar Bar, subwoofer Sub, kolumny efektowe Surround oraz trzy kolejne modele samodzielnych głośników: Citation 300, Citation 100 i Citation One.

Nasza ocena

Wykonanie
Walec obleczony wysokiej jakości tkaniną firmy Kvadrat. Elegancko i nowocześnie. Bez rewolucji - układ dwudrożny.
Funkcjonalność
Niezwykle głęboka integracja, ale i pełna zależność od systemu Google Home, który nadzoruje (niemal) wszystkie sfery funkcjonalne, od konfi guracji po najważniejsze cechy strumieniowe i strefowe. Wbudowane mikrofony i samodzielna obsługa asystenta głosowego Google (jeszcze nie w języku polskim). Wyłącznie bezprzewodowa komunikacja Wi-Fi (2,4 GHz oraz 5 GHz), Bluetooth. Można łączyć dwa głośniki w parę stereo.
Brzmienie
Potężne, rozłożyste, plastyczne. Nisko rozciągnięty bas, eleganckie wysokie tony. Nie należy umieszczać w narożniku, bo będzie „przesadzał” z basem, a nie ma regulacji, aby go utemperować.
Artykuł pochodzi z Audio

Uwaga: Salony, w których ofercie znajdują się urządzenia Harman/Kardon z serii Citation to ponadto: AV CRAFT (Kraków), AUDIOEXPERT (Gliwice), MEGA HZ (Katowice), HiFi Studio (Bielsko-Biała), HiFI System (Warszawa), HiFI Media (Zduńska Wola), Sklep LUKE (Bielsko-Biała), Media Centrum (Warszawa), KAJT24.PL (Długołęka) oraz Sound&Color (Częstochowa)

Harman/Kardon Citation 100 - design i obsługa

Forma głośnika Harman/Kardon Citation 100 nie jest zaskoczeniem, jak i to, że firma Kvadrat przygotowała "włochatą" maskownicę. Harman Kardon zrobił z niej znakomity użytek, ubierając obudowę głośnika niemal całkowicie.

Panel sterujący składa się z sensorów dotykowych, zatopionych w górnej płytce. Centralną część zajmuje czujnik wielofunkcyjny, sterujący między innymi odtwarzaniem. Odpowiada on także za pracę budzika czy np. obsługę asystenta głosowego.

Inne sensory pozwalają na regulację głośności i obsługę trybu Bluetooth. Widoczne szczeliny skrywają mikrofony, ale możemy je wyłączyć (tak przynajmniej ma się nam wydawać...).

Na górnej części frontu głośnika Harman/Kardon Citation 100 jest jeszcze wskaźnik diodowy sygnalizujący szereg zdarzeń, między innymi to, kiedy głośnik nas słucha (chociaż kto wie... może słucha nas cały czas, i nie tylko głośnik).

Panel z sensorami dotykowymi pozwala obsłużyć podstawowe funkcje, ale Citation 100 nie trzeba w ogóle dotykać, ani nawet się do niego zbliżać – wszystko załatwi asystent głosowy.
Panel z sensorami dotykowymi pozwala obsłużyć podstawowe funkcje, ale Citation 100 nie trzeba w ogóle dotykać, ani nawet się do niego zbliżać – wszystko załatwi asystent głosowy.

Harman/Kardon Citation 100 - Asystent głosowy

Harman/Kardon Citation 100 to jedyny w tym teście głośnik tak kompleksowo zintegrowany z asystentem głosowym. Urządzenie nie potrzebuje bowiem (tak jak konkurenci) wsparcia z zewnątrz (dodatkowego urządzenia - przystawki dla wybranego systemu asysty głosowej).

Harman Kardon powierzył całą "inteligencję" firmie Google. Od strony sprzętowej wszystko wygląda wspaniale, chociaż na pełną integrację z językiem polskim trzeba jeszcze poczekać (o czym piszemy w ramce obok).

W dolnej stopce przygotowano wnękę, do której wprowadzamy przewód zasilający, w tym miejscu znajdują się jeszcze przycisk do wymazywania ustawień (reset) oraz gniazdo USB, które służy już wyłącznie do zadań serwisowych. 

Nie ma przewodowego LAN, bezprzewodowa łączność Wi-Fi (2,4 GHz oraz 5 GHz) to podstawowa i jedyna możliwość w zakresie sieci. System Google to także jedyna droga, aby uruchomić urządzenie (uzyskać połączenie sieciowe). Musimy w tym celu założyć (lub wykorzystać istniejące) konto Google. Z czym to się obecnie wiąże... zobaczycie sami.

Po instalacji do gry wkracza system Google Chromecast, który zaopiekuje się wszystkimi strumieniowymi potrzebami. Google Home (tak nazywa się globalna platforma, która wszystkim zarządza) to również sposób na stworzenie systemu strefowego czy łączenie dwóch głośników Harman/Kardon Citation 100 w parę stereo. Nie licząc Google’a, możemy sięgnąć tylko po Bluetooth.

Harman/Kardon Citation 100 - układ akustyczny

Układ akustyczny jest konwencjonalny - z przodu umieszczono 10-cm głośnik nisko-średniotonowy oraz 2-cm wysokotonowy. Chociaż ze specyfikacji to wprost nie wynika, to już grafika (można się na nią natknąć w materiałach firmowych) z przekrojem urządzenia sugeruje, że w pobliżu tylnej ścianki znajduje się jeszcze spora, owalna membrana bierna.

Pod spodem przygotowano wgłębienie pozwalające zamaskować wtyczkę przewodu zasilającego. Citation 100 nie ma ani sieci LAN, ani wejść audio, a widoczne USB pełni wyłącznie zadania serwisowe.
Pod spodem przygotowano wgłębienie pozwalające zamaskować wtyczkę przewodu zasilającego. Citation 100 nie ma ani sieci LAN, ani wejść audio, a widoczne USB pełni wyłącznie zadania serwisowe.

Odsłuch

Harman/Kardon Citation 100 to największy głośnik w tej stawce. I tak jak zobaczymy to natychmiast, tak i usłyszymy. Pozostałe maluchy nieźle się sprężają i uwijają, ale Citation jakby bez wysiłku, a przy tym porządnie i poważnie szykuje brzmienie treściwe i swobodne, spójne i szerokopasmowe.

Równowaga jest przesunięta w stronę niskich częstotliwości, bas jest ładnie rozciągnięty, mrucząc wyraźnie niżej niż to potrafi np. Audio Pro czy Denon. Do tego dochodzi możliwość głośnego grania i właśnie poczcie "pełni", obfitości dźwięku, nawet gdy głośnik ustawimy dość daleko od ścian (czy innych powierzchni odbijających).

Specjalne wrażenie robi też "dolna średnica", wnosząca ciepło i plastyczność, nie mniej przyjemne są wysokie tony - gładkie i jedwabiste.

Harman/Kardon Citation 100 zręcznie unika dzwonienia i sykliwości, zapewniając jednocześnie "oddech". Jeżeli jednak nie lubimy niskotonowej przesady, nie wpychajmy Citation 100 w kąt, bo Harman Kardon ani Google, z którego usług skorzystano, nie przewidzieli narzędzi, by niskie tony zredukować.

- Bluetooth (kodowanie) tak (b.d.)
- Sieć: Wi-Fi (2,4; 5 GHz)
- Parametry plików: b.d
- Multiroom: Chromecast
- Spotify Connect: nie
- Tidal: tak
- DLNA: tak
- AirPlay: nie
- Złącza audio: 1 x mini-jack, USB
- Wymiary (S x W x G): 172 x 275 x 163 mm
- Masa: 2,7 kg

Po polsku trudno pogadać

Mniej więcej rok temu Google oficjalnie ogłosił, że jego asystent "nauczył się" języka polskiego - jako jedyny z wielkiej trójki (Google, Apple, Amazon). Nie znaczy to jednak, że z Citation 100 będziemy mogli łatwo się porozumieć.

Od razu z takich możliwości skorzystali użytkownicy smartfonów, nieco później Google Assistant (wersja polska) zawitał do wybranych modeli słuchawek bezprzewodowych (znów nie wszystkich, ale lista wciąż się powiększa).

Głośniki bezprzewodowe (także te produkowane przez samego Google’a) to jednak inna parafia, inna platforma. Nie ma tutaj jeszcze gotowej obsługi Google Assistant, choć firma nad tym pracuje i można mieć nadzieję, że niebawem sytuacja się zmieni.

Dlaczego Google Assistant jest tak wyjątkowy (w kontekście głośnika bezprzewodowego)? Konkurenci skupiają się na podstawowych funkcjach, związanych głównie z obsługą danego urządzenia.

Odtwórz to lub tamto, w kuchni czy sypialni. Natomiast z głośnikiem Citation 100 (lub innym wyposażonym w asystenta Google) mamy pogadać znacznie swobodniej, pytając np. o wynik meczu, prognozę pogody, prosząc, by połączył się z biurem podróży.

HARMAN/KARDON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu