VINCENT
SDV3

Niemiecko-chińska firma proponuje trzy modele DVD. SDV3 jest wśród nich modelem najdroższym, a swoim wyglądem rodzi skojarzenie, dzięki któremu Vincent w Europie zasłynął – jest podobny do urządzeń Mark Levinson. To obraźliwe dla wielu porównanie jest, niestety lub stety, prawdziwe.

Nasza ocena

Wykonanie
Świetnie wykonana obudowa - efektowne wzornictwo i bardzo staranne wykonanie.
Laboratorium
Proste i łatwe menu. Rewelacyjne wyposażenie w wyjścia audio i wideo, kapitalny sterownik.
Brzmienie
Znakomity dźwięk w stereo, dynamiczny, bogaty i przejrzysty. W kinie łagodniej, średnica się cofa, a bas zmiękcza.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Całość obudowy zrobiono z metalu, a do ozdobienia części przedniej użyto solidnych aluminiowych klocków. Zdawałoby się, że z racji ceny Vincent SDV3 będzie multiformatowy, a przynajmniej, że potrafi czytać DVD-A. Nic z tych rzeczy, najdroższy Vincent to konwencjonalny odtwarzacz DVD-Video. Ale jego tylny panel nie jest już tak typowy.

Stereofoniczne wyjście audio zrealizowano na złączach XLR i nawet nie powtórzono w wersji RCA. Na szczęście urządzenie ma dekodery DD i DTS, można więc w tym celu wykorzystać część analogowego kompletu 5.1, tym razem występującego w wersji RCA.

Pod względem wyjść wizyjnych jest komfortowo: komponent, kompozyt, S-Video, SCART oraz VGA z sygnałami RGB. Cyfrowe wyjścia są dwa, światłowodowe i elektryczne. Oczywiście Vincent SDV3 ma układ progresywnego skanowania. Dekodery audio mają rozdzielczość 24 bity/96 MHz, wspomaga je filtr HDCD. Wśród czytanych formatów są MP3, VCD i SVCD.

Jak przystało na hi-endowe urządzenie, pilot jest olśniewający. Nie tylko obudowę wykonano z metalu, aluminiowe są także wszystkie (49) przyciski. Wśród ustawień set-upu są wszystkie aspekty obrazu, ale również kilka gotowych zestawów parametrów, które możemy wybrać w zależności od oglądanego materiału.

Ustawienia głośnikowe (dekodera) nie są zbyt przyjazne, ale udaje się przez nie przebrnąć. Wyjście komponent może pracować także jako RGB, co z pewnością przyda się do niektórych monitorów. Progresywne skanowanie uruchamia się bezpośrednim przyciskiem z pilota – takie rozwiązanie wydaje się najbardziej użyteczne.

Odsłuch / Obraz

Najpierw posłuchałem Vincent SDV3 jako odtwarzacza CD, także z użyciem HDCD. Vincent gra czysto, swobodnie i neutralnie. Symfonika uzyskuje właściwą rozpiętość i dynamikę przy zachowaniu dystansu do słuchacza i bardzo wysokiej analityczności. Rozplanowanie na scenie jest bardzo precyzyjne.

Rockowe, ostre nagrania nie są już oczywiście tak wysublimowane, ale tu najważniejsza wydaje się prędkość akcji, zdecydowanie rytmu i przygniatająca dynamika. Ten ostatni parametr nie jest bezsensownym trzymaniem pary pod pokrywką, nic się nie gotuje, ani nie czai. Po prostu nagranie spokojnie biegnie swoim tempem, by nagle zwiększyć dawkę energii i wstrzyknąć głośnikom trochę adrenaliny. Bas jest znakomicie kontrolowany, mocny i twardy.

Wykorzystanie wyjścia cyfrowego do zasilenia systemu 5.1 sprawia, że dźwięk staje się bardziej łagodny, choć przecież rozbudowuje się pod względem przestrzennym. Pole dialogowe precyzyjnie oddaje głosy aktorów, nie mamy wątpliwości co należy do głównego nurtu akcji. Dynamika nie jest już tak porażająca, między innymi dlatego, że bas się zmiękcza, a średnica nieco wycofuje.

Barwy nie są narowiste, raczej spokojne, przejścia pomiędzy nimi są odpowiednio łagodne – tylko czasami zdarzają się zębate kłopoty przy wychodzeniu z jaskrawej czerwieni. Czarny i odcienie szarości są znakomite, nieco zbyt kredowa jest natomiast biel – więcej jaskrawości pozwoliłoby na uzyskanie mocniejszego kontrastu.

Specyfikacja techniczna

VINCENT SDV3
Obraz Spokojny, neutralny obraz.
Obsługiwane formaty DVD-V, DVD-A, CD, MP3, DIVX
Wyjścia wideo -/kompon.
Wyjściowa rozdzielczość 480i
Dekodery surround DD, DTS
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
VINCENT testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu