JVC
EX-A3

Seria minisystemów Wood Cone, zwieńczająca przebogatą ofertę wieżyczek JVC, rodziła się z myślą o miłośnikach bardzo dobrego dźwięku. Ten zazwyczaj pusty frazes broni się w tym przypadku zaskakująco skutecznie.

Nasza ocena

Wykonanie
Bardzo wyrafinowana konstrukcja. Cyfrowa amplifikacja, zaawansowane dekodery, przepiękne głośniki z firmowymi drewnianymi membranami.
Laboratorium
DVD-Video, a nawet DVD-Audio, port USB, wyjście dla subwoofera.
Brzmienie
Mocna, konturowa, nasycona średnica. Zwarte, rytmiczne, wychodzące do słuchacza.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio
Audio
01/2009

Wystarczy przypomnieć sobie DVD-Audio i przywołać w pamięci właśnie JVC jako jednego z głównych promotorów tego formatu. Systemy Wood Cone powstały właśnie na pierwszej fali popularności DVD-Audio, by promować specjalne możliwości brzmieniowe standardu.

Seria Wood Cone zawiera trzy modele; dwa pozostają w produkcji już od trzech lat (jeden z nich testowaliśmy na początku 2007 roku), ale JVC EX-A3 jest konstrukcją zdecydowanie najnowszą. Ich najbardziej charakterystyczną wspólną cechą, jak wskazuje sama nazwa serii, są drewniane membrany głośników.

Całe zespoły głośnikowe zestawu JVC EX-A3 są niezwykle luksusowe i ciekawe. Obudowy od frontu wydają się miniaturowe, ale są wyjątkowo głębokie; wykończono je naturalną okleiną (wiśnia), zachwycają poziomem stolarki.

Każdy monitor zawiera jeden 8,5-cm przetwornik szerokopasmowy z membraną z drewna brzozy, odlewanym koszem i cewką nawiniętą płaskim drutem.

Elektronika też przejawia ambicje wzornicze i funkcjonalne. Obudowa robi bardzo dobre wrażenie, konstrukcja jest sztywna i dość ciężka. Duża, centralna połać frontu kryje wyświetlacz oraz klapkę.

Liczbę pokręteł i przycisków zredukowano do minimum, z lewej strony, zamiast typowych klawiszy, zainstalowano małe, płaskie hebelki - oryginalne i całkiem wygodne rozwiązanie.

JVC EX-A3 - DVD-Audio w odczycie

Mechanizm to czytnik DVD. Do umiejętności odtwarzania płyt DVD-Video dołożono również pliki DivX (Ultra), XVid, a także stanowiący główny punkt programu - DVD-Audio; to już format nieco zapomniany, należy tę umiejętność potraktować bardziej jako ciekawostkę. System obsługuje również pliki MP3, co jest szczególnie ważne przy obecności portu USB dla przenośnych odtwarzaczy czy po prostu pendrive’ów.

 

Tylny panel w JVC EX-A3 wyposażono bogato: mamy wyjście subwooferowe, solidne gniazda RCA dla wejścia i wyjścia liniowego, złącza dla transmisji cyfrowej (optyczne).

Hojnie potraktowano sekcję wideo, przecież czytnik DVD umożliwia również oglądanie filmów, w ramach standardów analogowych dostajemy też kompozyt, S-Video i komponent. Szkoda że zabrakło HDMI i skalera, ale nie wypada narzekać, omawiamy przecież ten produkt w kategoriach audio, a nie kina domowego.

Jest jednak dekodowanie Dolby Digital oraz DTS; z odtwarzaniem płyt nie będzie więc problemu. Mamy też wzmacniacz dwukanałowy, więc dekoder miksuje informacje do postaci 2.0, ale procesory pozwalają także na uruchomienie przestrzenności wirtualnej.

Nie mniej ciekawą sekcją urządzenia są cyfrowe końcówki mocy we własnym opracowaniu firmy JVC, podobnie jak procesory i konwertery cyfrowo-analogowe K2 (24bit/192kHz).

Duży nacisk położono na detale konstrukcyjne, takie jak tłumienie drgań mechanizmu, płytę antywibracyjną w podstawie obudowy czy ekranowanie poszczególnych sekcji.

Brzmienie

Dźwięk systemu JVC EX-A3 jest bardzo charakterystyczny, barwny i zmysłowy. Nie da się ukryć, że jednodrożność monitorków silnie odciska na nim swoje piętno, ale wysoka jakość szerokopasmowych przetworników - również.

Bohaterem jest więc średnica – dosadna, o mocnym rysunku jak też z barwnym wypełnieniem swojej tkanki, bez zmiękczenia i zaokrąglenia.

Z głównym podzakresem wysokich tonów radzi sobie nawet nieźle, brakuje aksamitności generowanej przez najwyższe częstotliwości, ale w zamian jest bezbłędna spójność i zdecydowane wyjście podstawowych dźwięków.

Potężnego basu z tak małych skrzynek nie usłyszymy, jednak JVC w sprytny sposób, unikając najniższych zejść, wyższym podzakresem sugeruje operowanie dużym potencjałem. Dynamika i rytm są wyborne.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

JVC EX-A3
Skład ADVD
Przedwzmacniacz gramofonowy Nie
Wyjście słuchawkowe Nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
JVC testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu