ADL X1

ADL
X1

Przetworniki C/A

ADL produkuje słuchawki (które już testowaliśmy), kable, a także elektronikę - przede wszystkim przetworniki C/A i wzmacniacze słuchawkowe. Część z nich jest przygotowana do współpracy z urządzeniami przenośnymi i właśnie z tej rodziny pochodzi model X1 - flagowy, mobilny USB-DAC.

Prezentuje się solidnie, schludnie i praktycznie, górną część obudowy wykonano ze szczotkowanego metalu, a pozostałe z tworzywa o miękkiej, gumowanej strukturze. Oprócz wersji dostarczonej do testu i prezentowanej na zdjęciach, można też kupić odmiany: srebrną, niebieską, a nawet czerwoną (kolor metalowej, górnej ścianki).

Urządzenie włączamy przekręcając w prawo pokrętło wzmocnienia. Umieszczona obok gałki wielokolorowa dioda informuje o trybie pracy oraz ładowania - ADL X1 ma wbudowany akumulator zapewniający mobilność i niezależność, mimo niewielkich gabarytów i masy (ADL jest znacznie lżejszy od Denona) producent obiecuje ponad 7 godzin pracy z jednego cyklu ładowania. Jest też możliwość zasilania z portu USB.

Złocone styki w gniazdkach USB nie trafiają się często nawet w dużo droższych USB-DAC-ach.

Urządzenie włączamy przekręcając w prawo pokrętło wzmocnienia. Umieszczona obok gałki wielokolorowa dioda informuje o trybie pracy oraz ładowania - ADL ma wbudowany akumulator zapewniający mobilność i niezależność, mimo niewielkich gabarytów i masy (ADL jest znacznie lżejszy od Denona) producent obiecuje ponad 7 godzin pracy z jednego cyklu ładowania. Jest też możliwość zasilania z portu USB.

Podstawowym wyjściem jest gniazdo mini-jack dla słuchawek, które może też dostarczać stały sygnał 2 mV. Obok znajduje się tego samego typu wejście analogowe. Wejścia cyfrowe ulokowano na tylnej ściance - dwa porty USB (ich styki są złocone), jeden miniB (do ładowania akumulatorów oraz transferu danych z komputera), drugi typu A, oznaczony jako iDevice (współpracuje ze sprzętem Apple, iPodem, iPadem i oczywiście iPhone’em). Wyboru aktywnego wejścia USB dokonujemy miniaturowym hebelkiem.

Wyboru wejścia (USB do komputera lub USB dla iUrządzeń Apple) dokonujemy małym hebelkiem na spodzie urządzenia.

Wyboru wejścia (USB do komputera lub USB dla iUrządzeń Apple) dokonujemy małym hebelkiem na spodzie urządzenia.

W trybie pracy z iUrządzeniami parametry docierającego sygnału ograniczono do 16 bitów/ 48 kHz, wykorzystanie całego potencjału DAC-a (a więc 24/192) wymaga źródła podłączonego do gniazda USB miniB.

Wyjście słuchawkowe mini-jack możemy zamienić w wyjście cyfrowe - w standardzie mini-Toslink - do czego będzie potrzebna tylko przejściówka.

W komplecie znajduje się kabel analogowy (2 x mini-jack) oraz cyfrowy dla urządzeń Apple (30-pinowe złącze starszej generacji, np. do iPhone’a 4 i 4S). Jest również gumowa opaska, którą możemy spiąć przetwornik ze smartfonem - to jakieś rozwiązanie, choć wolę futerał dostarczony przez Denona. Wyjściowe układy analogowe są bardzo wydajne, mogą "napędzić" słuchawki o impedancji od 12 do 600 Ω.

Dla złącza USB miniB przygotowano popularny kontroler typu XMOS, który zapewnia bezproblemową pracę z każdym typem komputera i w zasadzie z każdym systemem operacyjnym.

Odsłuch

Jak się okazało po przesłuchaniu wszystkich urządzeń tego testu, ADL i Denon są najbliżej spokrewnione, zarówno brzmieniowo, jak i funkcjonalnie. Dźwięk ADL X1 ma jasno określone zasady, jest tonalnie zrównoważony, zasadniczy, bezpośredni. W gruncie rzeczy neutralny, chociaż wchodząc w szczegóły, można dostrzec jego indywidualne rysy i skłonności.

Na przełomie średnich i wysokich tonów nie ma cieniowania i kurtuazji, można to odbierać jako wysoką komunikatywność albo lekką przesadę. X1 gra bez kompleksów i wprowadza dużo emocji, mniej dbając o subtelne klimaty. Doskonale radzi sobie z tempem i separacją dźwięków basowych, jednak nie spłaszcza obrazu dźwiękowego, zachowuje dostateczną plastyczność, a przede wszystkim przejrzystość.

Przetwornik C/A ADL X1

Przetwornik C/A ADL X1


 

Słuchawki, które mają jakieś problemy z barwą i czystością, nie będą miały w ADL X1 wyrozumiałego partnera; X1 to dobry sprzęt do ich porównywania, ma zacięcie profesjonalnego, studyjnego narzędzia, do czego dodaje dużo energii. Daleki od suchości, ale równie daleki od miękkości, ADL X1 gra dokładnie i "do przodu", pomoże więc słuchawkom, które z innymi wzmacniaczami "nie chcą się ruszyć z miejsca".

Radosław Łabanowski

 

Podstawowe dane

  • 1 200 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Lekki, ale solidny partner w podróży, zasilanie bateryjne i ceniony przetwornik DAC ESS.
  • Funkcjonalność: Do komputera oraz sprzętu przenośnego (także Apple), jest także wejście analogowe. Na wyjściu tryb wzmacniacza słuchawkowego lub przedwzmacniacza liniowego.
  • Brzmienie: Neutralność w wersji ekspresyjnej, bezpośrednie i bez zaokrągleń.
IFI AUDIO Pro iDSD

IFI AUDIO
Pro iDSD

Cena: 12 990 zł

ROKSAN K3 DAC

ROKSAN
K3 DAC

Cena: 7 000 zł

PINK FAUN  DAC 3.32

PINK FAUN
DAC 3.32

Cena: 8 300 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PINK FAUN
DAC 3.32

PINK FAUN  DAC 3.32

Pink Faun wyraźnie specjalizuje się w technice cyfrowej i chce swoje produkty wprowadzać do nowoczesnych systemów siecio...