MERIDIAN
Explorer II

Explorer to miniaturowe i wyjątkowo lekkie (waży ok. 50 g) urządzenie zamknięte w obudowie o kształcie spłaszczonej tuby. Wykonana niemal w całości z metalu (tylko krańcowe "zatyczki" są plastikowe) wygląda jak przedmiot luksusowy, a nie tylko użytkowy.

Nasza ocena
Wykonanie
Piękna biżuteria audio, w metalowej tubce konwerter 24/192, procesory DSP realizujące dekodowanie i filtrowanie według autorskich algorytmów MQA.
Funkcjonalność
Jedno wejście, które jest jednocześnie źródłem zasilania, dwa wyjścia analogowe, o stałym (do wzmacniacza) i regulowanym (do słuchawek) poziomie napięcia. Sygnały do 24/192.
Brzmienie
Staranne, delikatne, z dobrą plastycznością i przejrzystością, bez mocnego ataku i natrętnej szczegółowości.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Nie trzeba się tutaj zastanawiać, do czego służą gniazdka, przełączniki, jak podłączyć i uruchomić urządzenie - wszystko jest właściwie oczywiste, chociaż funkcjonalność mniej rozwinięta w porównaniu z urządzeniami ADL czy Denona.

Z jednej strony "tuby" umieszczono gniazdo USB (typ mini B) - to jedyne wejście sygnału cyfrowego, a jednocześnie źródło zasilania. Przetwornik podłączamy do komputera, który realizuje obydwie funkcje.

Po przeciwległej stronie mamy dwa wyjścia analogowe na gniazdach mini-jack; jedno jest wyjściem liniowym o stałym poziomie sygnału (2 V), w ten sposób podłączymy Meridiana np. do wzmacniacza zintegrowanego; drugie to regulowane wyjście dla słuchawek.

Do dyspozycji są dwa niezależne wyjścia analogowe o stałym i regulowanym poziomie napięcia - pierwsze do podłączenia wzmacniacza, drugie dla słuchawek.

Do dyspozycji są dwa niezależne wyjścia analogowe o stałym i regulowanym poziomie napięcia - pierwsze do podłączenia wzmacniacza, drugie dla słuchawek.

Bieżące parametry pracy przetwornika Meridian Explorer 2 są pokazywane przez trzy diody umieszczone na górze obudowy. Odpowiadają one krotności (x1, x2, x4) bazowego sygnału cyfrowego, a dokładnie jego częstotliwości próbkowania. Jeśli bazą jest 44,1 kHz, dioda x2 oznacza 88 kHz, a dioda x4 - 176 kHz. W przypadku 48 kHz jest to odpowiednio 96 kHz i 192 kHz. Główna dioda (x1) ma jeszcze inne zadanie: odpowiednimi kolorami sygnalizuje dwa podstawowe tryby - PCM lub autorskie dekodowanie MQA, o którym za chwilę.

Konfiguracja Meridiana do pracy z komputerem jest zwykle bezproblemowa. Jeśli korzystamy ze sprzętu Apple, wystarczy wskazać Explorera jako zewnętrzny odbiornik sygnału; w przypadku Windowsa do poprawnej pracy będą konieczne firmowe sterowniki, które można pobrać ze strony internetowej producenta.

Wejście USB jest jednocześnie jedynym źródłem zasilania.

Wejście USB jest jednocześnie jedynym źródłem zasilania.

Meridian nigdy nie opowiadał się za standardem SACD i kodowaniem DSD, jeszcze w czasach wojny formatów SACD kontra DVD-Audio wspierał ten drugi. Przez ponad dziesięć lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Explorer nie obsługuje DSD, natomiast z plikami PCM radzi sobie aż do rozdzielczości 24 bity/192 kHz. Na tym jednak nie koniec, bowiem fi rma promuje nowy, własny standard zapisu o nazwie MQA (Master Quality Authenticated).

Pomysł polega na przesłaniu materiałów wysokiej rozdzielczości przy mocno zredukowanej objętości, co ułatwi cyfrową dystrybucję muzyki za pomocą internetu. MQA, podobnie jak FLAC, jest zapisem bezstratnym, ale jego zalety mają polegać na efektywnym przeniesieniu danych najbardziej zbliżonych do studyjnej taśmy matki. Sygnał w formacie MQA ma być najpierw w odpowiedni sposób kodowany, a później - właśnie w przetworniku DAC, takim jak Explorer 2 - dekodowany. Pliki MQA mogą być również odtwarzane na sprzęcie bez stosownego dekodera, uzyskując wówczas jakość "adekwatną do tej z płyty CD".

Odsłuch

Kiedy Meridian Explorer 2 gościł w moim systemie, format MQA wchodził dopiero w stan intensywnej promocji i pokazów (przed) premierowych.

Nie miałem wówczas, niestety, do dyspozycji żadnych plików zakodowanych w nowym standardzie, stąd test Meridiana odbywał z wykorzystaniem tych samych nagrań, co w przypadku pozostałych urządzeń, czyli plików PCM od 16/44,1 po 24/192. Ale i to wystarczyło, aby dostrzec delikatność, czy wręcz finezję.

Przetwornik C/A Meridian Explorer II

Przetwornik C/A Meridian Explorer II

Nie odbywa się to przez zmiękczenie i zaokrąglenie, jednak w porównaniu z urządzeniami grającymi tak bezpośrednio jak ADL czy Denon, Meridian brzmi spokojniej, z lekkiego dystansu, zawsze kulturalnie i przyjemnie, chociaż mniej porywająco i angażująco.

Środek pasma jest bogaty i szczegółowy, ale ukierunkowany na barwy pastelowe, unikający agresywności i przejaskrawiania. Brzmienie jest harmonijne i uporządkowane, rozdzielczość nie narzuca się, detale nie rządzą całym obrazem, pierwszy plan jest czytelny, ale też uprzejmy. Takie brzmienie można uznać za nieco zbyt zachowawcze, ale na pewno trzyma się blisko optymalnej równowagi i uniwersalności.

Radosław Łabanowski

MERIDIAN testy
Pro iDSD
IFI AUDIO
Pro iDSD
Przetworniki C/A

Od wielu lat dobrą praktyką w AUDIO są testy porównawcze, pozwalające przyglądać się kilku urządzeniom w zbliżonym przedziale cenowym. Ale przychodzą też takie chwile, gdy coś nas szczególnie wzruszy... nie tylko wtedy, gdy rzuca się na uszy.

ROKSAN K3 DAC
K3 DAC

Przeglądając oferty różnych producentów w poszukiwaniu przetworników C/A, można zauważyć wyjątkową swobodę treści i formy - funkcji, rozmiarów i kształtów. Projekty DAC-ów sprzyjają poszukiwaniom niekonwencjonalnych rozwiązań. Podobne ruchy nie są dzisiaj zaskakujące w innych kategoriach sprzętu. Ale nie każdego przekonuje mała, choćby najładniejsza obudowa.

Stellar Gain Cell DAC
PS AUDIO
Stellar Gain Cell DAC
Przetworniki C/A

Chociaż amerykańska marka PS Audio istnieje już ponad 40 lat, to dopiero teraz mamy okazję do zaprezentowania jej urządzenia. Materiały firmowe wzbudziły sympatię. Zwykle brzmią one mniej więcej tak: "Pan X poszukując idealnego brzmienia i doznając kolejnych rozczarowań, postanowił zrobić sobie sprzęt sam, a że okazał się on znakomity, więc uszczęśliwił nim wszystkich swoich znajomych, a Ci w rewanżu podpowiedzieli mu, że powinien założyć firmę; szybko okazuje się, że urządzenia pana X są najlepsze na świecie".

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu