SENNHEISER
MX550

Prezentowane kilka miesięcy temu słuchawki przenośne SportaPro Kossa były reprezentantem pewnej "podgrupy" w ramach urządzeń przenośnych, charakteryzującej się m.in. pałąkiem nośnym oraz muszlami.

Nasza ocena

Wykonanie
Douszne, małe słuchawki adresowane do młodych użytkowników.
Brzmienie
Czysta góra i środek pasma, ale zbyt lekki bas.
Artykuł pochodzi z Audio

Prezentowane tym razem słuchawki należą do dwóch innych sub-kategorii: MX550 są to konstrukcje tzw. "plug-in", czyli douszne, zaś PX10 są pośrednią formą pomiędzy Kossami i MX-ami, gdyż posiadają kabłąk, zaś ich przetworniki nie mają typowych muszli i wprowadzane są częściowo do ucha.

Model MX550 jest następcą bardzo popularnych słuchaweczek MX500, które w tej rubryce jakiś czas temu testowaliśmy. Widoczne zmiany objęły projekt plastyczny - wciąż wykończenie obejmuje lakier metalic, jednak teraz ma on kolor czarny, zaś do całości dodano srebrne elementy.

Niestety, do mnie te zmiany nie za bardzo przemawiają, gdyż MX500 Sennheisera miały bardzo zgrabną, dynamiczną sylwetkę i widać, że nowy model ma apelować do potrzeb młodszych odbiorców.

Przewód połączeniowy jest jednak równie dobry jak poprzednio, gdyż wykonano go z miedzi OFC i jest prowadzony osobno dla każdego kanału od samego wtyku mini-jack. Dźwięk nowych słuchawek również jest inny.

Odsłuch

Poprawie uległa góra i środek, które są czystsze i bardziej precyzyjne. Nie zawsze wyjdzie to jednak na dobre, ponieważ perlista i słodka góra starszego modelu pozwalała na jego użycie z urządzeniami ze średniej półki.

Bas 550 jest niestety lżejszy i nie ma tego wypełnienia co w 500. Tak więc, w pewnych dziedzinach pewien postęp jest i nowe Sennheisery w kategoriach absolutnych są lepsze niż stare.

Sennheiser PX10 są najtańszymi konstrukcjami w swojej klasie (MX550 są najdroższe...) i z powodów oczywistych nie mają tej klasy co Sennheiser MX550. Jak na tę kategorię sprzętu, są jednak bardzo przyjemne, prezentując dźwięk z ładną górą i dobrą przestrzenią.

Dość wyraźnie słyszalne jest podbarwienie, jednak nie przeszkadza on w naprawdę dokładnym wglądzie w nagranie. Być może dzięki temu fantastycznie zabrzmiał klawesyn i instrumenty dęte.

Bardzo ładnie zaprezentowany został wymiar w głąb, pozwalając wokalistom stanąć dalej niż zazwyczaj. Słuchawki, pomimo delikatnej budowy, dobrze leżą na głowie i nie czuje się ich obecności.. Jedyny zarzut, to nieco zbyt krótki przewód połączeniowy (1 m.).

Wojciech Pacuła

Specyfikacja techniczna

SENNHEISER MX550
Typ Otwarte
Poduszka Nauszne
Masa 45
Impedancja (Ω) 16
Pasmo przenoszenia (Hz) 18-21 000
Ergonomia Miękkie gąbki, choć komfort noszenia nie najwyższy.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu