MARSHALL
Monitor

Wzmacniacze Marshalla to pół wieku doświadczeń zbieranych na wszystkich scenach świata. Gdyby nie ich pełne i agresywne - jak na owe czasy - brzmienie, niewykluczone, że niektóre z odmian rocka nigdy by się nie rozwinęły. Przy tak gigantycznym doświadczeniu w obcowaniu z muzyką na żywo, niedawno powołano nową markę Marshall Headphones, która wypuściła już kilka produktów nawiązujących kształtami do tych z lat 60. i 70. My bierzemy na warsztat najwyższy model w ofercie - Monitor.

Cena

850 zł

Dystrybutor

HAMA Polska

Nasza ocena

Wykonanie
Konstrukcja pancerna, wszystko sztywne i dokładnie spasowane, zastosowane materiały powinny zapewnić długie użytkowanie; sprzęt jeżdżący w trasy koncertowe musi być niezniszczalny.
Brzmienie
Dwa bardzo odmienne brzmienia dzięki wyjmowanej wkładce tłumiącej. Jedno ciepłe, ze stłumioną górą, a drugie intensywniejsze, lecz bas zawsze rockowy.
Artykuł pochodzi z Audio

Marshall Monitor - wykonanie

Słuchawki Marshall Monitor zamknięto w eko-szarym pudełku, przypominającym opakowania firmowych wzmacniaczy, oczywiście o odpowiednio mniejszych gabarytach.

Wewnątrz widać, że wszystko zostało elegancko dopieszczone. Same słuchawki też mają w sobie coś unikalnego - wyglądają, jakby miały przeżyć swojego właściciela lub przynajmniej kilka sezonów w trasie koncertowej.

Muszle są z tworzywa imitującego skórę, twarde i matowe - może się na nich pojawić wiele zadrapań, zanim w ogóle zostaną one zauważone. Widełki, pałąk i zawiasy są w stu procentach metalowe i bardzo sztywne. Pady wykonano ze skóropodobnego, dość miłego w kontakcie tworzywa.

Marshall Monitor - konstrukcja

Dochodzimy do pierwszej ciekawostki konstrukcyjnej, zwanej Custom Sound F.T.F. System. (Felt Treble Filter) - pod padami, utrzymywanymi na miejscu przez magnesy, znajdują się filcopodobne wyjmowane wkładki (1,5 mm grubości, w świetle widać mikroskopijne otworki). W ten sposób dostajemy w komplecie dwa odmienne brzmienia - ciepłe, relaksujące i jaskrawe, dynamiczne.

Odpinany przewód możemy podłączyć do lewej bądź prawej muszli (to już widywaliśmy np. w PSB), ale tutaj do wolnego gniazda możemy podpiąć kolejne słuchawki. Przewód jest częściowo prosty, a częściowo zwinięty w sprężynkę, co jest bardzo wygodne.

Dla przedłużenia jego żywotności jest on chroniony przy wtyku sprężynką (jak przewody mikrofonowe). Uproszczony przełącznik z mikrofonem na przewodzie pozwala na odbieranie rozmów telefonicznych i uruchamianie muzyki - nie ma jednak regulacji głośności. Na czas transportu słuchawki Marshall Monitor można złożyć i włożyć do równie wytrzymałego woreczka.

Pady utrzymywane przez magnesy są łatwo zdejmowalne; na zdjęciu widać F.T.F. czyli wkładkę modyfikującą brzmienie.Odsłuch

Jak już wspominałem, brzmienia są dwa. Jako pierwsze poznałem to cieplejsze i przyznam, że przypadło mi ono bardzo do gustu (niewiele słuchawek gra podobnie), choć obiektywnie należałoby wskazać na zbytnie przytłumienie góry.

Większość producentów stroi je na "żyletę", żeby maksymalnie pokazywały szczegóły. Marshall wykazał się sprytem - chcesz mieć czysty i dynamiczny dźwięk, proszę bardzo, ale gdy chcesz odpocząć, jest inna opcja.

Również w wersji nieprzytłumionej Marshall Monitor mają brzmienie specyficzne, którego w pierwszej chwili nie potrafiłem ogarnąć i zdefiniować. Dopiero gdy dotarłem w odsłuchach do nagrań niezależnego rocka, które ze swej natury bywają celowo "przybrudzone", dodałem 2 do 2 i wyszło mi 4.

Marshall Monitor po prostu grają jak sprzęt koncertowy Marshalla - z kopem, ale bez sterylności. Nagrania pełne ciężkiego basu odczuwa się gdzieś w okolicy kręgosłupa. Te słuchawki są bezlitosne i nie biorą jeńców. Legenda zobowiązuje.

To najbardziej pro-ekologiczne opakowanie słuchawek, jakie do tej pory wpadło mi w ręce. Same słuchawki, gdy są złożone, stają się jeszcze odporniejsze na uszkodzenia w trasie.
To najbardziej pro-ekologiczne opakowanie słuchawek, jakie do tej pory wpadło mi w ręce. Same słuchawki, gdy są złożone, stają się jeszcze odporniejsze na uszkodzenia w trasie.

Specyfikacja techniczna

MARSHALL Monitor
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa b.d.
Impedancja (Ω) 42
Pasmo przenoszenia (Hz) 10-20 000
Ergonomia Wygodne, praktyczne i pomysłowe. Można w nich odbierać telefony (+ uproszczone sterowanie utworami). Umożliwiają podpięcie szeregowe kolejnej pary słuchawek. Wygodny odpinany przewód, ale brak przejściówek w komplecie.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu