BEYERDYNAMIC
DT 990

Chociaż rynek słuchawkowy zmienia się ostatnio niezwykle dynamicznie, to firma wciąż oferuje kilka modeli, jakie ze względu na staż można nazwać klasykami. Jednym z nich jest właśnie DT990, pozostające w ofercie od ponad dekady. Oprócz Grado, to jedyne słuchawki otwarte w tym teście.

Nasza ocena

Wykonanie
Tradycyjne, duże słuchawki Hi-Fi, klasyczna konstrukcja otwarta.
Brzmienie
Mistrz średnicy i wokali, bardzo naturalny, homogeniczny, lekko osłodzony dźwięk, z harmonijnym, nieprzesadzonym udziałem skrajów pasma.
Artykuł pochodzi z Audio

Produkt Beyerdynamica nie ma ani wyszukanego opakowania, ani nowoczesnych mechanizmów ułatwiających składanie. Są to tradycyjne słuchawki dla użytkowników "domowych" i przede wszystkim do sprzętu stacjonarnego.

Z niezbyt eleganckiego (jak na dzisiejsze standardy) kartonu wyjmujemy wykonany z miękkiego materiału neseserek (z rączką), wypełniony gąbką, pozwalającą bezpiecznie umościć słuchawki.

Beyerdynamic DT990 - konstrukcja

Konstrukcja słuchawek jest dość prosta. Duże, okrągłe muszle wykończono w tylnej części ażurowymi poprzeczkami, które wyglądają trochę jak wloty kratek wentylacyjnych. Poduszki wykończono welurem, materiał jest miękki i przyjemny w dotyku.

Nie wiem, jaki staż miał za sobą mój egzemplarz Beyerdynamic DT990, ale widać było wyraźnie, że poduszki nieco się już "ubiły". Welurowe pady można jednak kupić jako części zamienne.

Muszle są zamocowane na metalowych widelcach, które zwężając się, wchodzą w pałąk. To właściwie jedyna regulacja, nie licząc obrotowych części widelców mocujących muszle i luzu, jaki występuje między połączeniami.

Pałąk jest elastyczny, nie trzeba wcale dużej siły, by go odkształcić, co wraz z delikatnymi poduszkami, a także otwartą konstrukcją sprawia, że DT990 leżą na głowie bardzo dobrze, są lekkie i wygodne. Nic nie ściska głowy, uszy nie gotują nawet po dłuższych sesjach odsłuchowych.

Wpływa na to również sam rozmiar muszli, ucho ma sporo wolnego miejsca właściwie we wszystkich kierunkach. Beyerdynamic DT990 kuszą też miejscem produkcji, napis "Made in Germany" to wciąż cenny szczegół.

Przewód sygnałowy zainstalowano na stałe do lewej muszli, kabel ma długość 3 m i jest zakończony 3,5 mm wtykiem, do którego można dokręcić przejściówkę na standard 6,3 mm (w komplecie). Dość gruby i sztywny kabel nie sprzyja podłączaniu sprzętu przenośnego, podobnie jak impedancja znamionowa, która wynosi 250 Ω.

To ostatnie można przezwyciężyć, ponieważ producent oferuje słuchawki Beyerdynamic DT990 w trzech wersjach, wybieramy spośród 600, 250 oraz 32 omy (ostatnia będzie w kontekście sprzętu mobilnego najlepszym wyborem, pozostanie nam tylko poradzić sobie z długim przewodem).

Beyerdynamic DT990 - kastomizacja

Mimo że w katalogu Beyerdynamica jest mnóstwo nowszych (i nowocześniejszych) modeli słuchawek, to właśnie DT990 (oraz innemu klasykowi, słuchawkom Beyerdynamic DT880) dedykowano usługę o nazwie HiFi Manufaktur. Polega ona na przygotowaniu zindywidualizowanego wyglądu.

Można wybierać spośród wielu różnych kolorów poszczególnych części, między innymi poduszek, muszli, pałąka, a projektowanie zakończyć nawet grawerowanym napisem. Beyerdynamic w ciągu kilku tygodni zbuduje dla nas specjalną wersję DT990, a jego cena będzie niewiele różnić się od ceny modelu seryjnego!

Słuchawki są duże i nie składają się w nowoczesny sposób, stąd równie duży neseserek z wygodną rączką

Słuchawki są duże i nie składają się w nowoczesny sposób, stąd równie duży neseserek z wygodną rączką

Odsłuch

Firma opisuje dźwięk Beyerdynamic DT990 dość jednoznacznie: "mocny bas i tony wysokie". Można zatem spodziewać się celowego i wyraźnego wyeksponowania skrajów pasma akustycznego.

Pomijając już problem, czy taka "obietnica" nie jest w najlepszym razie jak kij, który ma dwa końce, w tym przypadku po prostu, i na szczęście, nie zostaje spełniona.

Beyerdynamic DT990 nie są może idealnie liniowe, ale wcale nie zapominają o dobrym zrównoważeniu, a nawet o ważnej roli środka pasma. "990-tki" mają wiele zalet. 

Gdybym mógł mieć w domu nie jedną, a kilka par słuchawek na różne okazje - nastrój czy muzykę - to na pewno byłyby wśród nich Beyerdynamiki. Przede wszystkim dlatego, że są pod każdym względem - zarówno fizycznym, jak i akustycznym - bardzo wygodne, niemęczące, można w nich siedzieć i słuchać godzinami.

Beyerdynamic DT990, wyjątkowo naturalnie prezentują wokale. Lekko je zaokrąglają, osładzają, poskramiają sybilatny, ostatecznie grają bardziej przyjemnie niż dokładnie, ale bez żadnej przesady. Wysokie tony są delikatne, nienatarczywe, a przy tym otwarte i rozdzielcze.

Być może producent miał na uwadze nie ich głośność, ale jakość - tutaj jest się czym pochwalić. Beyerdynamic DT990 nie dostarczą też obszernego, mięsistego basu, niskie tony są dość typowe dla słuchawek otwartych - konturowe, suche, rytmiczne, nie wciskają się do głowy i w każdy dźwięk. Dla mnie w sam raz, ale superbasidła i żyletek proszę szukać dalej. Szukajcie, a znajdziecie.

Radek Łabanowski

Specyfikacja techniczna

BEYERDYNAMIC DT 990
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Masa 290
Impedancja (Ω) 32/250/600
Pasmo przenoszenia (Hz) 5-35 000
Ergonomia Trzy podstawowe wersje impedancji do wyboru, możliwość zamówienia indywidualnej wersji kolorystycznej według własnego projektu kolorystycznego. Bardzo wygodne dzięki umiarkowanemu uciskowi głowy i otwartym muszlom.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu