BOWERS & WILKINS
P5 Series 2

B&W opiera swój pomysł na słuchawkową ofertę na nietuzinkowym stylu, zaawansowanej technice i... umiarkowanej liczbie modeli. Zamiast je mnożyć i nieustannie wymieniać, B&W zróżnicowało wielkość słuchawek - od najmniejszych, dousznych C5, poprzez niewielkie, nauszne P3, większe P5, aż po najlepsze P7. Jako pierwsze pojawiły się P5 i dopiero pięć lat po tej ważnej premierze zadecydowano, że przyszedł czas na zmiany - zaprezentowano ich nową wersję, czyli P5 Series 2.

Nasza ocena

Wykonanie
Jubilerska jakość i styl. Połączenie aluminium z naturalną skórą. Delikatne i eleganckie. Równie piękne dodatki i opakowanie.
Brzmienie
Spokojne, czyste i precyzyjne. W pierwszym wrażeniu trochę ciemne, ale szybko przekonują, że tędy droga do przyjemności i wyrafinowania.
Artykuł pochodzi z Audio

Nie jestem pewien, co jest bardziej luksusowe w nowych "Series 2" - czy same słuchawki, czy opakowanie, czy umieszczone wewnątrz dodatki... Wiem jednak, że na każdym etapie przygody z B&W można się poczuć wyjątkowo. Sam tak miałem, mimo że P5 nie kupiłem, a tylko wypożyczyłem.

Czarne, ciasno spasowane pudełko z eleganckimi srebrnymi napisami kryje dystyngowaną wyściółkę, właściwą raczej opakowaniu biżuterii niż sprzętowi elektronicznemu. W centrum starannie ułożono słuchawki.

I choćbyśmy nawet widzieli wcześniej P5 w katalogach, to zapewniam, że na żywo prezentują się jeszcze bardziej atrakcyjnie. Są zgrabne, lekkie oraz poręczne.

Bowers & Wilkins P5 Series 2 - wzornictwo

Dość wąski pałąk wyłożono gąbką i obszyto skórą, która okala także muszle o nietypowym, prostokątnym kształcie. Z wnętrza pałąka wyprowadzono metalowe pręty, które wsuwając się i wysuwając, zapewniają podstawową regulację. Reszta jest zasługą beczkowych połączeń i przegubów umocowanych z jednej strony do muszli.

Na błyszczących, chromowanych elementach naniesiono oznaczenia kanałów L i R, na tyle subtelne, że trudno je początkowo dostrzec. Tylna część muszli jest wykonana z metalu, skóra (jak przekonuje B&W - to naturalna skóra owcza) jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku.

Co ciekawe, poduszki słuchawek Bowers & Wilkins P5 można delikatnie podważyć i... zdjąć. Są mocowane na trzech magnesach, wpasowują się precyzyjnie dzięki kołkom ustalającym, nie sposób się pomylić, zakładając je z powrotem. Po co jednak w ogóle zaglądać do środka?

B&W wyjaśnia, że w ten sposób poduszki będzie można wymienić, gdy się zużyją. Chodzi nie tylko o zużycie samej skóry, ale także umieszczonego wewnątrz wypełnienia.

Bowers & Wilkins P5 Series 2 - przetworniki i przewody

Przetworniki mają średnicę 40 mm. Pod osłoną lewego przetwornika znajdziemy wtyk (2,5 mm) mocujący kabel sygnałowy. Przewód można wymienić, nie tylko wtedy, gdy się zużyje.

Fabrycznie przygotowano Bowers & Wilkins P5 Series 2 z pilotem dla sprzętu Apple, ale w komplecie jest także drugi przewód - bez sterownika.

Jest także wzorowane na "chanelce", pikowane etui transportowe, miękki, satynowy materiał, efektowne przeszycia, emblemat z logo czy wreszcie wygodne zamknięcie na magnes - wszystko prezentuje się fantastycznie.

Widać wyraźnie, że B&W zmierza z P5 w kierunku sprzętu przenośnego, o czym świadczą krótkie, 120-cm przewody, wtyki 3,5-mm oraz 22-omowa impedancja, co tłumaczy do pewnego stopnia brak przejściówki na standard 6,3 mm, ale tylko do pewnego stopnia...

Czyżby producent bał się takim dodatkiem wprowadzić w konfuzję potencjalnych użytkowników P5, takich, jakich sobie wyobraża? Ludzie kupując słuchawkową biżuterię na pewno nie mają, a nawet nie widzieli, sprzętu z wyjściem na "dużym jacku"?

W komplecie otrzymujemy eleganckie, pikowane etui na wzór klasycznej, damskiej "chanelki".

W komplecie otrzymujemy eleganckie, pikowane etui na wzór klasycznej, damskiej "chanelki".

Odsłuch

Nowe B&W P5 Series 2 będą znakomitym partnerem dla smartfonów, grają głośno i zamaszyście, nie dławią się, nie ujawniają żadnych problemów przy współpracy z jakimikolwiek źródłami.

Izolacja od hałasów z zewnątrz nie jest tak dobra jak w większych słuchawkach nausznych, ale w praktyce nie daje powodów do narzekań. Kluczowe dla sukcesu jest dopasowanie P5 do fizjonomii użytkownika.

Delikatny pałąk i elementy łączące go z muszlami, sposób regulacji, a także niska masa P5 sprawiają, że nie jest obojętne, jak słuchawki założymy; pałąk nie ściska głowy, co z jednej strony zapewnia oczywisty rodzaj komfortu, ale z drugiej - nie pozwala na szybkie i pewne ułożenie słuchawek.

Za każdym razem trzeba je starannie ustawić, co ma także wpływ na dźwięk - ażurowe otwory w poduszkach są naniesione w centrum i przesunięcie muszli radykalnie zmienia sytuację akustyczną.

Jeżeli dołożymy tych starań, Nowe B&W P5 Series 2 odwdzięczą się brzmieniem głębokim i soczystym. Początkowo może ono wydawać się stłumione i mało szczegółowe, więc nie wygra w szybkim porównaniu u tych, którzy oczekują na fajerwerki. Nie trzeba jednak tak dużo czasu, aby docenić spójność i dostrzec wyłaniające się z półmroku zróżnicowanie.

Detale nie są wyostrzone, jednak dobrze separowane, czytelne, ale najwięcej przyjemności dostarcza gęsty, oleisty zakres nisko-średniotonowy, czego nie należy mylić ze zmuleniem - obrazy są dokładne i plastyczne, a bas wyjątkowo silny, jak na takie maleństwo.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

BOWERS & WILKINS P5 Series 2
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 195
Impedancja (Ω) 22
Pasmo przenoszenia (Hz) 10-20 000
Ergonomia Wymienne, miękkie poduszki, słuchawki leżą lekko na głowie - w żaden sposób nie uciskają, ale nie są bardzo stabilne.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu