SENNHEISER
Momentum 2

Takie momenty (nomen omen) w pracy recenzenta lubię najbardziej – testowanie nowości daje więcej satysfakcji, a w przypadku Sennheiserów sytuacja jest zupełnie wyjątkowa. Udało się bowiem otrzymać nową wersję słuchawek Momentum na tyle wcześnie, by zdążyć z opublikowaniem materiału tuż po ich światowej premierze, która miała miejsce na tegorocznych targach CES, zaledwie 6 stycznia. Kiedy to piszę, mając przecież Momentum 2 już przetestowane, jest połowa grudnia...

Nasza ocena

Wykonanie
Połączenie nowoczesnego designu z klasyczną firmową linią - efekt wyśmienity. W wersji drugiej m.in. powiększone muszle.
Brzmienie
Zrównoważone, spójne, a przy tym dźwięczne i rytmiczne.
Artykuł pochodzi z Audio

Stare słuchawki Momentum były jednymi z moich ulubionych słuchawek Sennheisera. Łączyły oryginalne wzornictwo, znakomitą jakość wykonania i bardzo dobry dźwięk. To także model bardzo ważny dla samej marki, która jakby uśpiona poczuciem własnej renomy, trochę przegapiła początkową fazę słuchawkowego szaleństwa, z jakim mamy dziś do czynienia.

Sennheiser szybko jednak odrobił zaległości, a jednym z pierwszych naprawdę przełomowych projektów były właśnie Momentum; po kilku latach firma przygotowała ich nową generację, oznaczoną indeksem "2".

Druga generacja Momentum obejmuje dwa modele, większe wokółuszne Momentum, które właśnie testujemy, oraz Momentum On-Ear, nieco mniejsze słuchawki nauszne. Każde z nich można kupić w dwóch wersjach: bazowej przewodowej oraz Wireless z transmisją Bluetooth.

Sennheiser Momentum 2 - wykonanie

Pierwsze Momentum wyróżniały się kompozycją stali szlachetnej i skóry. Te materiały znajdziemy także w najnowszych konstrukcjach. Na pierwszy rzut oka można zresztą odnieść wrażenie, że generacja 2 to w gruncie rzeczy jedynie lifting, ale po bardziej szczegółowym zapoznaniu się z ich budową okazuje się, że zmiany są gruntowne.

O ile pierwsze Momentum były formalnie określane słuchawkami wokółusznymi, to były jednak na tyle ciasne, że w praktyce stawały się nauszne, więc pojawiały się krytyczne uwagi na temat komfortu noszenia. Ten problem został teraz wyeliminowany przez zupełnie inne poduszki.

Sennheiser Momentum 2 mają wciąż owalny kształt (tak jak i muszle), ale wewnętrzne krawędzie inaczej wyprofilowano, przez co są obszerniejsze. Wciąż jednak Momentum należą do grona mniejszych słuchawek wokółusznych, nie są to giganty pozostawiające mnóstwo luzu - jak choćby Ultrasone. W sukurs przychodzi jednak dodatkowo mięciutka skóra, z jakiej wykonano poduszki, a także umiarkowana masa - 200 g. 

Muszle słuchawek Sennheiser Momentum 2 oparto na dość sztywnych przegubach, pałąk wykonany ze stali szlachetnej (w górnej części obłożony skórą) nie jest przesadnie elastyczny, ale słuchawki świetnie układają się na głowie i zapewniają bardzo dobrą izolację od hałasów.

Muszle można przesuwać w górę i w dół, a przy maksymalnym rozsunięciu nad głową jest wciąż mnóstwo wolnego miejsca.

Nową wersję można pochwalić za mechanizm składania - pałąk jest "łamany" po obu stronach, a zawiasy wskakują na swoje miejsca z wyraźnym kliknięciem. Kabel wyprowadzono za pomocą zaciskowego gniazda 2,5 mm umieszczonego na jednej z muszli.

Sennheiser Momentum 2 - dodatkowe akcesoria 

W komplecie otrzymujemy dwa kable - z pilotem i bez niego. Od zeszłego roku Sennheiser ogłosił strategiczne porozumienie z Samsungiem, na mocy którego słuchawki reklamowane są jako partner dla linii sprzętu mobilnego Galaxy.

Nie oznacza to jednak trwałego rozwodu z systemem Apple. Sennheiser Momentum 2 kupimy w dwóch odmianach, a różnią się tylko przewodem (ze sterownikiem), który można też nabyć oddzielnie.

Nowości w drugiej generacji Momentum jest co najmniej kilka, a jedną z nich - mechanizm składania pałąka

Nowości w drugiej generacji Momentum jest co najmniej kilka, a jedną z nich - mechanizm składania pałąka

Odsłuch

Minęło już sporo czasu od testu pierwszych Momentum, dlatego nie odważę się ich porównywać. Stwierdzam jednak z pełnym przekonaniem, że nowa wersja wywodzi się z nurtu brzmienia monitorowego, które w testowanej grupie należy do mniejszości.

Sennheisery nie mają aż tak wybitnych umiejętności analitycznych jak Grado, ale muzykę oddają nie tylko czysto, ale też żywo i dźwięcznie. Sennheiser Momentum 2 nie popadają w żadną suchość, jaką czasami okupione jest zrównoważenie, potrafią grać energetycznie, nie boją się błysnąć, a także zaznaczyć akcentów metalicznych, umiejętnie wskazując, że i one są składnikiem naturalnych brzmień.

W zakresie niskotonowym zachowano odpowiedni umiar, jednak gdy potrzeba, pojawi się i siła, i niskie zejścia. Momentum bardziej zwracają uwagę na uderzenia, rytm, unikają smużenia i budowania monotonnego fundamentu. Słuchawki dobrze odtwarzają przestrzeń, bez rewolucyjnych przeobrażeń, grają spójnie.

18-omowa impedancja znamionowa pozwala na efektywną pracę ze sprzętem przenośnym, nie ma problemów z uzyskaniem wysokich poziomów głośności.

Dzięki świetnemu tłumieniu hałasów z zewnątrz Sennheiser Momentum 2 bardzo dobrze sprawdzą się nie tylko w domowym zaciszu, lecz także w warunkach podróżnych. Praca nad systemami składania i transportowania słuchawek nie pójdzie na marne.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

SENNHEISER Momentum 2
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 195
Impedancja (Ω) 18
Pasmo przenoszenia (Hz) b.d.
Ergonomia Lekkie, wygodne, świetnie dopasowują się do kształtu głowy. Udany mechanizm składania.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu