NEUMANN.BERLIN
NDH 20

Z prawdopodobieństwem bliskim pewności sprzęt Neumanna ma swój udział w rejestracji muzyki, jakiej słuchamy. Wprawdzie znajduje się po "drugiej" stronie, ale mikrofony tej legendarnej marki były i są na wyposażeniu prawie każdego studia nagraniowego. Teraz Neumann pojawia się na naszym podwórku – odtwarzania dźwięku z sygnału elektrycznego. Oto pierwsze słuchawki w historii tej firmy i pierwszy produkt przeznaczony na rynek Hi-Fi.

Nasza ocena

Wykonanie
Solidna, profesjonalna konstrukcja zamknięta. Składają się, ale wysoka impedancja kieruje do stacjonarnych wzmacniaczy słuchawkowych.
Funkcjonalność
Dobra izolacja akustyczna, słuchawki dość ciężkie, co czuć na głowie, ale welurowe poduszki są bardzo wygodne.
Brzmienie
Neutralne, dokładne, lecz nienatarczywe, nasycone, zrównoważone i uporządkowane. Można słuchać długo i z przyjemnością, chociaż bez wielkich emocji.
Artykuł pochodzi z Audio

Neumann NDH 20 - ergonomia

Większość słuchawek profesjonalnych to konstrukcje zamknięte, pozwalające na swobodną pracę nad edycją, miksowaniem czy końcowym etapem masteringu nawet w głośniejszym otoczeniu, a przy tym zapewniające komfort (lub odpowiednią dla ich pracy ciszę) osobom postronnym.

Z zalet tych korzystają też użytkownicy nieprofesjonalni, zarówno w domu, jak i na spacerze. Jednocześnie wszyscy cenią sobie fizyczny komfort noszenia w trakcie długich sesji, a z tym, w przypadku słuchawek zamkniętych, nie jest już tak dobrze.

Neumann dołożył starań, aby zmniejszyć typowe problemy. Nauszniki słuchawek Neumann NDH 20 są pękate, wyłożone elastyczną pianką i pokryte milusim, włochatym materiałem.

Neumann NDH 20 muszą też przetrwać trudy studyjnej orki. Obudowy muszli wykonano z metalu, pałąk jest bardzo solidny. Jest także mechanizm umożliwiający skręcanie muszli i składanie słuchawek.

Przewód sygnałowy podłączamy tylko do jednej muszli za pomocą typowego złącza o średnicy 2,5 mm.
Przewód sygnałowy podłączamy tylko do jednej muszli za pomocą typowego złącza o średnicy 2,5 mm.

To przygotowanie do bezpiecznego przechowywania, ewentualnie przenoszenia, ale raczej nie do użytkowania z urządzeniami mobilnymi. Impedancja NDH 20 wynosi wysokie 150 Ω, co smartfonom się nie spodoba.

Neumann NDH 20 - dołączane kable

W komplecie są dwa 3-metrowe kable – klasyczny i spiralny. Wreszcie masa: NDH 20 ważą sporo – 390 g. Muszle są okrągłe, aluminiowe. Przetworniki są relatywnie niewielkie (jak na tak duże słuchawki), o średnicy 38 mm.

Neumann NDH 20 - konstrukcja

Muszle słuchawek Neumann NDH 20 zawieszono na oryginalnych, przytwierdzonych tylko z jednej strony przegubach. Wszystko działa idealnie i wydaje się bardzo trwałe.

Przeguby umożliwiają szybkie złożenie słuchawek.
Przeguby umożliwiają szybkie złożenie słuchawek.

Wobec profesjonalnej solidności i surowości trochę fantazji wprowadzają pomarańczowe maskownice, separujące uszy od przetworników. Przewód sygnałowy podłączamy do jednej muszli, na której zainstalowano 2,5-mm gniazdo - chyba najdelikatniejszy element konstrukcji.

Szkielet górnej części pałąka jest metalowy, od wewnętrznej strony uzupełniono go gąbką i obszyto skórą. Same pady są już welurowe. Pałąk zapewnia odpowiedni zapas regulacji, każdy się tutaj "umości".

Po pewnym czasie daje o sobie znać nie tyle słaba wentylacja, co spora masa, ale osoby "uczulone" na słuchawki zamknięte powinny jednak przynajmniej spróbować NDH 20, są jak na ten typ (i tę wielkość) całkiem wygodne.

Słuchawki prezentują się solidnie i poważnie, atmosferę "rozluźnią" radosne, pomarańczowe maskownice.
Słuchawki prezentują się solidnie i poważnie, atmosferę "rozluźnią" radosne, pomarańczowe maskownice.

Przypuszczalnie zarówno profesjonaliści, jak i domowi audiofile założą Neumanny NDH 20 z emocjami związanymi już z samą renomą marki. Wśród całej masy słuchawek firm dotąd nieznanych lub znanych ze zupełnie innych specjalizacji, legenda Neumanna tworzy sytuację wyjątkową i obiecującą, bowiem marka Neumann należy do... Sennheisera.

Odsłuch

Zapoznawszy się z materiałami prasowymi, w których szczególnie podkreślono "niezwykle płaską charakterystykę częstotliwościową", nabrałem w stosunku do słuchawek Neumann NDH 20 pewnych... obaw.

Takie postawienie sprawy nie musi być powodem do powszechnej euforii. Brzmienie "liniowe" nie każdemu się podoba, a zdarza się, że przy braku innych atutów dźwięk staje się szary i nijaki. 

Neumann Berlin. Studio Headphones. Bardzo profesjonalnie.
Neumann Berlin. Studio Headphones. Bardzo profesjonalnie.

"Dwudziestki" nie wpadają w taką pułapkę, chociaż ich "monitorujący" charakter jest dość oczywisty. Ważny jest porządek, skupienie, ale towarzyszy temu przyjemna barwa, co wielu nagraniom bardzo pomaga.

Zrównoważone, neutralne, opanowane, nie dają się sprowokować do własnych interpretacji, jednak są czujne i pokazują różnice – tyle że robią to bez złośliwości i okrucieństwa.

Trudno będzie się nimi zachwycić w pierwszej chwili, ale też trudno będzie znaleźć w tej cenie brzmienie "normalniejsze". Neumann nie porywa, nie czaruje i nie męczy. Nie jest "hiperprofesjonalny", jest w nim odrobina przyjacielskich uczuć wobec muzyki i słuchacza.

W płaskim pudełeczku ułożono dwa przewody – zwykły i spiralny.
W płaskim pudełeczku ułożono dwa przewody – zwykły i spiralny.

Wysokie tony są subtelne, średnica płynna, bas konkretny i kontrolowany. Nie doświadczymy popisów dynamiki czy analityczności, za to proporcjonalność i kompletność zasadniczych aspektów prawidłowego brzmienia przekłada się nie tylko na prostą przyjemność słuchania, ale również na dodatkową satysfakcję płynącą ze świadomości, że wszystko jest tak, jak należy.

Nie musimy do niczego się zmuszać ani niczego sobie tłumaczyć. Choć większość cech wskazuje na domowe zastosowanie Neumann NDH 20, to próby przeprowadzone z odtwarzaczami mobilnymi wypadły całkiem pozytywnie.

Nie było problemów z osiągnięciem przyzwoitych poziomów głośności, chociaż w takiej konfiguracji nie można liczyć na wyrafinowaną barwę i przejrzystość, ponieważ Neumann NDH 20 nie mają wyeksponowanych wysokich tonów, więc ze słabymi smartfonami dźwięk będzie bardziej suchy i smutny, niż rozjaśniony i wyostrzony.

Specyfikacja techniczna

NEUMANN.BERLIN NDH 20
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 390
Impedancja (Ω) 150
Pasmo przenoszenia (Hz) 5 Hz – 30000 Hz
Czułość 114
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu