DENON
AH-D5200

Niespełna dwa lata temu prezentowaliśmy znakomite AH-D7200, po których pojawiły się jeszcze droższe AH-D9200 oraz nieco tańsze – właśnie AH-D5200. Cała trójka bazuje na podobnych rozwiązaniach i ma podobne przeznaczenie – to duże słuchawki domowe. AH-D5200 prezentują się okazale, tak jak droższe modele "chwalą się" zastosowaniem naturalnego drewna w muszlach, metalowego szkieletu i obfitymi skórzanymi przeszyciami.

Nasza ocena

Wykonanie
Duże, luksusowe słuchawki zamknięte. Egzotyczne drewno, aluminium, skóra. Przetworniki typu FreeEdge. Słuchawki domowe, ale parametry elektryczne pozwalają na współpracę z grajkami mobilnymi.
Funkcjonalność
Dość wygodne za sprawą dobrego wyważenia i wystarczającej regulacji, ale grube poduszki po pewnym czasie grzeją uszy. W komplecie długi kabel z 3,5 wtykiem i przejściówką 6,3, miękkie etui.
Brzmienie
Soczyste, energetyczne, zaangażowane. Sporo basu, zwinne wysokie tony, dobra dynamika.
Artykuł pochodzi z Audio

Gatunek drewna zastosowany w AH-D5200 producent nazywa Zebrawood – to jedna z większych atrakcji wizualnych, naturalne słoje tworzą indywidualny wzór dla każdej pary. Słuchawki wyglądają wcale nie gorzej niż D7200, w których drewniane osłony są orzechowe.

Tylne części obudów słuchawek Denon AH-D5200 to nie tylko estetyka, drewniane komory mają gwarantować optymalne warunki pracy przetworników, wytłumiając energię od tylnej strony membrany.

Denon AH-D5200 - przetworniki

Przetworniki w firmowej technice "FreeEdge" mają membrany o średnicy aż 50 mm, zawieszone na fałdach typowych dla głośników (membrany słuchawkowe są zazwyczaj mocowane bezpośrednio do obudowy).

Denon nazywa to połączenie luźnym (w tym znaczeniu pojawia się słowo Free), chociaż zawieszenie ma określoną podatność (ale większą niż połączenie "sztywne"). Korzystne jest przede wszystkim to, że membrany nie wyginają się.

Widelce zawieszenia są bardzo porządne (tak jak cała konstrukcja) – aluminiowe. Tylne części muszli wykonano z naturalnego drewna o nazwie Zebrawood.
Widelce zawieszenia są bardzo porządne (tak jak cała konstrukcja) – aluminiowe. Tylne części muszli wykonano z naturalnego drewna o nazwie Zebrawood.

W droższych modelach (AH-D7200 i AH-D9200) membrany są "Nanofiber", podobne do celulozowych; w AH-D5200 "paper diaphragm", a więc... na pewno celulozowe, tyle że bez dodatku tajemniczych nanowłókien.

Denon AH-D5200 - budowa i ergonomia

Szkielety muszli słuchawek Denon AH-D5200, elementy przegubów i regulacji wykonano z aluminium. Muszle można obrócić o niewielki kąt (lewo-prawo, góra-dół), co wystarcza dla znalezienia optymalnej pozycji słuchawek na głowie. Podstawowa regulacja wielkości opiera się na wysuwaniu. Poduszki z zewnątrz są okrągłe, ale asymetryczne (grubsze z tyłu głowy), wewnątrz wycięcia są owalne. 

Do każdej muszli podłączamy 3,5-mm wtyczkę (mono), można sobie "zorganizować" połączenie zbalansowane.
Do każdej muszli podłączamy 3,5-mm wtyczkę (mono), można sobie "zorganizować" połączenie zbalansowane.

Nie ma zbyt dużo miejsca na ucho, trochę się w Denonach zagrzejemy, konieczne będą przerwy w dłuższych sesjach, jest za to znakomita izolacja akustyczna.

Skórzane pady słuchawek Denon AH-D5200 są brązowe, podobnie jak pałąk i miękki woreczek transportowy. Znajdziemy w nim 3-metrowy kabel obleczony miękką, tekstylną plecionką. Do wzmacniacza podłączymy 3,5-mm wtyk (albo przez przejściówkę 6,3 mm), do słuchawek – parę 3,5-mm.

Słuchawki Denon AH-D5200 nie należą do najlżejszych, ważą 385 g, ale komfort zapewnia sprężystość pałąka oraz rozkład masy. Mimo to trudno je potraktować jako przenośne, nie składają się, a kabel trzeba by upychać głęboko do nogawek spodni. Tym niemniej Denon zadbał o parametry "przyjazne" mobilnym grajkom, impedancja wynosi 24 Ω, każdy smartfon sobie z tym poradzi. 

Pady są asymetryczne, wewnątrz mają owalny kształt, otulają ucho bardzo szczelnie.
Pady są asymetryczne, wewnątrz mają owalny kształt, otulają ucho bardzo szczelnie.

Czy kogoś obchodzą jeszcze słuchawkowe certyfikaty wysokiej rozdzielczości (Hi-Res Audio)? Jeśli tak, to proszę bardzo: pasmo przenoszenia AH-D5200 sięga 40 kHz, więc charakterystyczna żółto-czarna plakietka się należy (i jest na opakowaniu). Należy się także dedykowana aplikacja mobilna Denon App, która pozwala między innymi ustalić własną charakterystykę częstotliwościową, co w przypadku słuchawek jest naprawdę przydatnym narzędziem.

Odsłuch

Konstrukcja zamknięta, 50-mm przetworniki z zawieszeniem zapowiadającym duże wychylenia, a do tego japoński producent – można by w tym upatrywać przepisu na niskotonową balangę. Basowej imprezy jednak nie będzie, AH-D5200 to słuchawki zrównoważone, chociaż z dużą dozą własnego charakteru. 

W porównaniu z NDH 20, na tle niemieckiego spokoju i solidności słuchawki Denona mają więcej błysku i otwartości, a także niskich częstotliwości, jednak w skali bezwzględnej, wobec tego, co wyprawia wiele innych modeli, sytuacja jest absolutnie pod kontrolą.

Do tego dochodzi znakomita płynność, nic nie wyskakuje i się nie zapada, całe pasmo jest dobrze zintegrowane niezależnie od niewielkich odchyłek na korzyść skrajnych podzakresów

Regulacja pałąka opiera się na dwóch prętach i mechanizmie zapadkowym z łożyskami kulkowymi, naniesiono nawet podziałkę numeryczną.
Regulacja pałąka opiera się na dwóch prętach i mechanizmie zapadkowym z łożyskami kulkowymi, naniesiono nawet podziałkę numeryczną.

Spędziłem z nimi dużo czasu, zakładając i zdejmując z głowy równolegle z dwiema pozostałymi konstrukcjami, a także przypadkową gromadką tańszych i droższych słuchawek. Aby nie było tak zupełnie słodko, dodajmy, że konieczność tych zmian wynikała po części z faktu, iż Denon AH-D5200 lubią "podgrzać" uszy.

W sensie już stricte brzmieniowym są to jedne z tych słuchawek, do których chce się wracać, doceniając nie tylko ich normalność, ale przede wszystkim "fajność". AH-D5200 grają niemal zawsze interesująco i angażująco, a jednocześnie przyjemnie, dostarczając komfort znany z dobrych kolumn głośnikowych, co w mojej ocenie w świecie słuchawek nieczęsto się zdarza.

W komplecie jest trzymetrowy przewód z 3,5-mm wtyczką i przejściówka na 6,3 mm.
W komplecie jest trzymetrowy przewód z 3,5-mm wtyczką i przejściówka na 6,3 mm.

Specyfikacja techniczna

DENON AH-D5200
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 385
Impedancja (Ω) 24
Pasmo przenoszenia (Hz) 5 Hz - 40 kHz
Czułość 103
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu