AUDEZE
LCD-1

Audeze to jeden z promotorów techniki planarnej. Obok HiFiMAN-a jest jednym z dwóch najbardziej znanych producentów słuchawek tego typu. Słuchawki planarne to wciąż konstrukcje rzadkie i nie zapowiada się, aby inni producenci mieli się niebawem przyłączyć do tego nurtu – technologia wymaga doświadczenia, jest relatywnie kosztowna, a ponadto słuchawki planarne mają nie tylko same zalety.

Nasza ocena

Wykonanie
Lekka, poręczna konstrukcja bez luksusów, ale z zaawansowaną techniką przetworników planarnych. Niska impedancja, pasują do sprzętu stacjonarnego i przenośnego.
Funkcjonalność
Niska masa i konstrukcja otwarta decydują o wygodzie, tych słuchawek niemal w ogóle nie czujemy na głowie. Mechanizm składania, w komplecie twarde etui.
Brzmienie
Neutralne, precyzyjne, przejrzyste. Specjalnym dodatkiem jest znakomita przestrzeń – efektowna, naturalna i komfortowa.
Artykuł pochodzi z Audio

Audeze to firma amerykańska, a model LCD-1, jak wskazują oznaczenia, jest tam nie tylko zaprojektowany, ale i wyprodukowany. To najnowszy i najtańszy przedstawiciel serii LCD, która ustaliła pozycję Audeze jako planarnego specjalisty. Mniej zapłacimy tylko za douszne modele iSINE. Słuchawki LCD są zazwyczaj duże i przeznaczone do użytku domowego.

Audeze LCD-1 - konstrukcja

Tymczasem słuchawki Audeze LCD-1 wyróżniają się nową, kompaktową i przenośną (składaną) konstrukcją. W prezentowanej trójce LCD-1 są najmniejsze i zdecydowanie najlżejsze – ważą zaledwie 250 g, podczas gdy konkurenci oscylują przy 400 g. Pałąk pracuje z lekkim oporem, konstrukcja sprawia wrażenie delikatnej, ale elastycznej i przyjaznej.

Audeze LCD-1 - wzornictwo

Audeze LCD-1 to słuchawki otwarte, co ma swoje wady i zalety – te słuchawki są kapitalnie wygodne pod każdym względem. 

Audeze prezentują się skromniej, bez luksusu i efektownych smaczków. W przeważającej części czarne, z delikatnymi, srebrnymi wstawkami, nie będą się rzucać w oczy. Większość zewnętrznych elementów wykonano z plastiku.

 LCD-1 to konstrukcja otwarta ze wszystkimi tego konsekwencjami, bez izolacji akustycznej, za to bardzo wygodna.
LCD-1 to konstrukcja otwarta ze wszystkimi tego konsekwencjami, bez izolacji akustycznej, za to bardzo wygodna.

 

Audeze LCD-1 - regulacja

Klasyczne widelce zawieszono na przegubach, które umożliwiają obracanie muszli o 90 stopni; muszle (wraz z widelcami) możemy także zgiąć do środka, wówczas Audeze LCD-1 zmieszczą się do niewielkiego, sztywnego etui.

Taśmowy mechanizm regulacyjny wchodzi w górną część pałąka, prowadnice są już metalowe, a górną część pałąka i pady obszyto ekologiczną skórą. Poduszki mają owalny kształt, od wewnątrz wszyto w nie materiałowe wstawki.

Pady nie wyglądają na obszerne, a mimo to uszy swobodnie się w nich mieszczą. Za tekstylnymi maskownicami widać charakterystyczne dyfuzory, a za nimi przetworniki planarne.

Muszle i same poduszki mają owalny wykrój, za którym widać charakterystyczną konstrukcję planarnych przetworników.
Muszle i same poduszki mają owalny wykrój, za którym widać charakterystyczną konstrukcję planarnych przetworników.

Audeze LCD-1 - technika planarna

O technice planarnej rozpisywaliśmy się w AUDIO wielokrotnie. Tym razem przypomnijmy więc tylko podstawowe fakty. Przetworniki tego typu mają duże membrany (wypełniające często całe muszle) z cienkiej folii, na której jest naniesiona ścieżka przewodząca (pełniąca rolę cewki). 

Membrana porusza się pomiędzy magnesami, które zwykle są umieszczone po jej obydwu stronach (aby osiągnąć przyzwoitą efektywność); niestety, magnesy są dość ciężkie, a ustawienie ich przed membraną (patrząc od strony ucha) zakłóca promieniowanie, więc w Audeze LCD-1 neodymowy układ magnetyczny o nazwie Fluxor znajduje się tylko z jednej (tylnej) strony membrany. Audeze rekomenduje niewielkie LCD-1 do każdego źródła i na każdą okazję.

Do każdej muszli prowadzi trójstykowe 3,5-mm złącze i sygnał stereo, nie trzeba się zastanawiać nad dopasowaniem kabli do kanału, słuchawki wybiorą odpowiedni za nas.
Do każdej muszli prowadzi trójstykowe 3,5-mm złącze i sygnał stereo, nie trzeba się zastanawiać nad dopasowaniem kabli do kanału, słuchawki wybiorą odpowiedni za nas.

Audeze LCD-1 - impedancja i ...trzypinowy wtyk

Impedancja wynosi 16 Ω (to dolna granica dla sprzętu mobilnego) – w ten sposób słuchawki ściągają dodatkową dawkę prądu ze wzmacniacza, a czułość rośnie do prawie 100 dB; to wynik więcej niż przyzwoity dla konstrukcji planarnej, zwłaszcza o tak niewielkich rozmiarach.

Kabel zakończono z obydwu stron 3,5-mm wtykami (w zestawie jest też przejściówka na standard 6,3 mm). Do każdej muszli podłączamy wtyk nie dwu-, lecz trzypinowy, ponieważ do każdej gałęzi płynie sygnał stereo; już samo gniazdo odbiera tylko sygnał właściwego kanału – bardzo praktyczne i genialnie proste rozwiązanie, aż dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł. 

Do regulacji służy typowy system zacisków i szyn wsuwanych do wnętrza pałąka, najbardziej obciążone elementy wykonano z metalu.
Do regulacji służy typowy system zacisków i szyn wsuwanych do wnętrza pałąka, najbardziej obciążone elementy wykonano z metalu.

Odsłuch

Audeze LCD-1 to w rekomendacji samego producenta słuchawki ukierunkowane na dźwięk monitorowy, podobnie jak w Neumannach NDH 20, ale Audeze posługuje się innymi środkami, i ostatecznie osiągają inny rezultat.

Jeszcze większy kontrast tworzą z AH-D5200 Denona; w tych ostatnich mamy dużo swobody, emocji i trochę fajerwerków, podczas gdy LCD-1 grają znacznie spokojniej, staranniej, ostrożniej.

Nie sprowadzałbym tego do kwestii muzycznych preferencji, w każdym gatunku słuchawki te znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Audeze LCD-1 grają profesjonalnie i elegancko, dyskretnie i z dystansem. Równowaga jest znakomita, dźwięk opanowany, kontrolowany, powściągliwy – jednocześnie czysty i unikający rozjaśnienia. 

Audeze LCD-1 unikają iskrzenia i metalizowania, ale na spokojnie pokazują dużo informacji. Można uznać, że to dźwięk chłodny, ale na pewno nie suchy i płaski. Plastyczność jest co najmniej dobra, tyle że nie jest podsycana ani tłustym basem, ani błyszczącą górą.

NDH 20 mają dźwięk bardziej nasycony i zaokrąglony w zakresie średnich częstotliwości, LCD-1 grają szczuplej, ale dzięki temu najdokładniej, a przecież nienapastliwie. 

Brzmienie jest perfekcyjnie poukładane z doskonałych składników. Spójne i detaliczne. Dokładność Audeze LCD-1 sięga w zakres niskich częstotliwości, które jednak wcale nie są żylaste, lecz nawet dość obfite i rozciągnięte. 

W komplecie jest sztywne etui, LCD-1 są kompleksowo przygotowane do roli słuchawek przenośnych.
W komplecie jest sztywne etui, LCD-1 są kompleksowo przygotowane do roli słuchawek przenośnych.

Audeze LCD-1 potrafią zbliżać się do naturalności bez emfazy i dobarwiania, są bardzo rzetelne i kulturalne. W końcu dodają do tego coś efektownego – znakomitą przestrzeń.

Stereofonia jest szeroka i precyzyjna – to osiągnięcie wyjątkowe dla słuchawek, które próbują zbliżyć się do zespołów głośnikowych, a wiele innych modeli pewnie próbuje zbliżyć się do... LCD-1.

Na koniec drobna uwaga o źródłach mobilnych – ich jakość (tak jak i każdego źródła) jest szczególnie ważna wobec precyzyjnego dźwięku Audeze LCD-1. Z ich "wysterowaniem" nie będzie raczej problemów, ale na dobry dźwięk muszą zapracować wszystkie elementy nawet tak skromnego systemu.

Specyfikacja techniczna

AUDEZE LCD-1
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Masa 250
Impedancja (Ω) 16
Pasmo przenoszenia (Hz) 10 Hz - 50 kHz
Aktywna redukcja hałasów nie
Czułość 99
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu