DENON
AH-D9200

Chociaż pierwsze słuchawki Denona pojawiły się znacznie wcześniej niż Focala i HiFiMAN-a, to również japoński potentat nie był specjalistą w tej dziedzinie, traktując słuchawki jako "zwyczajowy" (dla wielu dużych firm) dodatek do oferty.

Nasza ocena

Wykonanie
Duże, piękne, luksusowe i egzotyczne – w użyciu bambus, skóra i metale. Konstrukcja zamknięta, klasyczne mechanizmy regulacyjne. Firmowe przetworniki FreeEdge.
Funkcjonalność
Doskonała (jak na konstrukcję zamkniętą) wygoda i izolacja akustyczna. W komplecie dwa kable – domowy i mobilny.
Brzmienie
Nasycone, gęste, spójne. Mocne i łagodne, naturalne i eleganckie. Doskonały bas, gładka góra, soczysty środek. Pełne zanurzenie w muzyce ciepłej i czystej
Artykuł pochodzi z Audio

Kiedy dekadę temu słuchawki gwałtownie zyskały na znaczeniu, również Denon skierował w tę stronę większe wysiłki. Przygotował zarówno nowoczesne modele bezprzewodowe, jak i propozycje dla bardzo wymagających audiofilów – serię Real Wood.

Pierwszym jej modelem były AD-H7000, zastąpione po kilku latach przez AH-D7200, przez pewien czas pozostające na szczycie hierarchii, ale obecnie już tylko "środkowe" – teraz firmową referencją są AH-D9200, a najtańszą konstrukcją pozostają AH-D5200.

Denon AH-D9200 to najdroższe słuchawki nie tylko w aktualnej ofercie, ale i w całej historii firmy. Zostały przygotowane z rozmachem i pieczołowitością, musiały przecież przelicytować AH-D7200, które też mają się czym pochwalić. Ale okazuje się, że nie wszystkim, co Denon może wymyślić i zrealizować.

Denon AH-D9200 - wykonanie

Tylko Denony AH-D9200 mają sygnaturę "Made In Japan" – są wykonywane od początku do końca w fabryce Denon Shirakawa Audio Works, z której wyjeżdża też najlepsza elektronika (nie tylko Denona, ale też Marantza i kilku innych firm). K W serii Real-Wood ważne jest oczywiście drewno.

Solidne, idealnie obrobione i wykończone elementy tworzą tylne (zamknięte) części muszli. Dla AH-D9200 zarezerwowano najbardziej ekskluzywny materiał – japoński bambus.

Jest on nie tylko egzotyczny i dekoracyjny, ale też ma najlepsze właściwości akustyczne, a tylna komora ma przecież za zadanie wytłumić ciśnienie od tylnej strony membran, bez wpadania w rezonanse. Ten gatunek drewna został doceniony już wcześniej, stosowali go między innymi Technics i JVC.

Czytaj również nasze wszystkie testy słuchawek Denon

Pady mają asymetryczny profi l, drewniane "kopuły" nie są bardzo wydatne. Denony nie wyglądają na naszej głowie tak odlotowo jak HiFiMAN-y...
Pady mają asymetryczny profil, drewniane "kopuły" nie są bardzo wydatne. Denony nie wyglądają na naszej głowie tak odlotowo jak HiFiMAN-y...

Drewna nie polakierowano na wysoki połysk, zachowując naturalne piękno tego szlachetnego materiału, a charakterystyczne usłojenie sprawia, że nie ma dwóch identycznych par 9200; każda jest także opatrzona indywidualnym numerem seryjnym.

Z odlewanego aluminium wykonano solidne widelce podwieszone na precyzyjnych przegubach, połączone z szynami regulacyjnymi. W każdym drobiazgu widać dbałość o właściwości mechaniczne.

Na wewnętrznych częściach trzpieni przygotowano nacięcia (systemu zapadkowego), na zewnątrz czytelną podziałkę, a samo połączenie z pałąkiem zabezpieczono elastycznymi tulejkami.

Detale przygotowano z zegarmistrzowską precyzją, czemu pomogły też pierwszorzędne materiały.
Detale przygotowano z zegarmistrzowską precyzją, czemu pomogły też pierwszorzędne materiały.

Elegancko prezentują się również pikowane przeszycia na stykającej się z głową górnej części pałąka; wykończono go mięciutką skórą, podobnie jak dość niekonwencjonalne, grube pady z owalnym wycięciem na uszy, które wydaje się dość wąskie.

Denon AH-D9200 - ergonomia

Mimo to słuchawki Denon AH-D9200 okazały się wygodne, nie jest to komfort tak długodystansowy jak Focali Clear Mg, ale wśród słuchawek zamkniętych Denon zasługuje na pochwały, bo nie grzeje uszu jak wiele innych modeli tego typu.

Siła nacisku jest optymalna, problem może jednak ewentualnie wynikać z ograniczonego zakresu regulacji pałąka – w moim przypadku odpowiedni był jeden skok poniżej maksymalnego rozsunięcia.

Sygnał doprowadzają do muszli niezależne przewody z 3,5-mm wtykami, co umożliwia połączenie zbalansowane (chociaż takiego przewodu nie ma w zestawie).
Sygnał doprowadzają do muszli niezależne przewody z 3,5-mm wtykami, co umożliwia połączenie zbalansowane (chociaż takiego przewodu nie ma w zestawie).

Skuteczność pasywnej izolacji jest bardzo wysoka, te słuchawki pozwalają niemal zupełnie odciąć się od otoczenia i nie będą naszymi muzycznymi seansami narzucać się innym domownikom.

Denon AH-D9200 - konstrukcja

Dzisiaj słuchawki zamknięte są domeną modeli przenośnych i studyjnych, bowiem komfortowi lepiej służą słuchawki otwarte. Podział nie jest jednak ostry, czego przykładem jest właśnie cała seria Real Wood, zawierająca wysokiej klasy konstrukcje zamknięte.

Przetworniki odseparowano od ucha miękką siateczką, pod spodem wyczuwalny jest sztywny dyfuzor. Szerzej o samych przetwornikach pisaliśmy już w teście AHD7200; w słuchawkach Denon AH-D9200 są one podobne, ale nie takie same. Duża średnica (50 mm) wiąże się z profilem typu FreeEdge.

Pałąk wykonano z miękkiej, naturalnej skóry i dodatkowo ozdobiono przeszyciami
Pałąk wykonano z miękkiej, naturalnej skóry i dodatkowo ozdobiono przeszyciami.

Membrana została przyklejona do kosza za pośrednictwem fałdy zawieszenia – analogicznie jak w głośnikach (w słuchawkach zwykle połączenie to jest bardziej sztywne). Dzięki temu membrana ma się poruszać zgodnie z ideą "sztywnego tłoka", nie wyginając się na skutek siły pochodzącej od cewki, a przyłożonej bliżej środka.

Denon określa materiał membran jako nanowłókna, ma jednak na myśli polimery celulozowe, a nie węglowe. Naturalny materiał membrany wcale nas nie martwi, ideowo i brzmieniowo dobrze pasuje do drewnianych muszli. Układy magnetyczne wykonano z połączenia neodymu, żelaza i boru, co pozwoliło osiągnąć wysoką indukcję w szczelinie (ponad 1 T).

W opisie tańszych AH-D7200 Denon nie wspomina o takich magnesach, jednak podstawowe parametry elektryczne (czułość) jest dla obydwu modeli identyczna, a impedancja różni się śladowo (25 Ω w AH-D7200 i 24 Ω w AH-D9200).

Regulacja pałąka to klasyczny mechanizm zapadkowy, ale nawet taki szczegół jest dopieszczony.
Regulacja pałąka to klasyczny mechanizm zapadkowy, ale nawet taki szczegół jest dopieszczony.

Ze względu na swoją wielkość, cenę i wręcz jubilerskie wykonanie (którego nie można też odmówić Focalom) AH-D9200 wyglądają na słuchawki zdecydowanie domowe. Mają jednak uniwersalne parametry elektryczne, więc bez problemu podłączymy je do sprzętu przenośnego (co wciąż nie zmusza do wychodzenia z domu...).

Denon AH-D9200 - dołączane przewody

W komplecie są dwa kable – jeden o długości 3 m, zakończony 6,3-mm wtykiem; drugi krótki, bo 130-mm, z 3,5-mm wtykiem. Kabelki wykonano z miedzi OFC o czystości 7N, w efektownym i wytrzymałym, tekstylnym oplocie, z precyzyjnie wykonanymi wtyczkami z metalowymi korpusami i wyraźnymi oznaczeniami.

Żaden z kabli nie pozwala wprawdzie na transmisję zbalansowaną, ale istotne jest to, że w odpowiedni sposób uzbrojono same słuchawki – 3,5-mm gniazda przygotowano niezależnie dla obydwu muszli, więc wystarczy dokupić odpowiedni kabel. W zestawie są też duże, sztywne etui i mięciutka ściereczka. 

Kabel sygnałowy ma miękki oplot i wtyk z metalowym korpusem.
Kabel sygnałowy ma miękki oplot i wtyk z metalowym korpusem.

Denon AH-D9200 - odsłuch

Za chwilę dostaniemy się pod chłodny, orzeźwiający prysznic HiFiMAN-ów i świeży, czysty powiew Focali, ale zaczynamy od Denonów, dostarczających innych wrażeń.

W naszych testach porówanwczych obowiązuje kolejność alfabetyczna, ale dla naturalnej narracji całego przeglądu wolałbym Denony opisywać na końcu, tym bardziej że słuchałem ich już po przetestowaniu, a nawet opisaniu konkurentów, z czym na Denony nie czekałem, bowiem zostały one do tego testu dołączone w ostatniej chwili.

Dlatego w kolejnych relacjach odsłuchowych nie ma żadnych odniesień do "nieistniejących" wówczas w teście Denonów, więc jedyne miejsce, w którym mogę porównać wszystkie trzy modele, to właśnie odsłuch Denonów AH-D9200.

 Kabelki wykonano z miedzi OFC o czystości 7N, w efektownym i wytrzymałym, tekstylnym oplocie, z precyzyjnie wykonanymi wtyczkami z metalowymi korpusami i wyraźnymi oznaczeniami.
Kabelki wykonano z miedzi OFC o czystości 7N, w efektownym i wytrzymałym, tekstylnym oplocie, z precyzyjnie wykonanymi wtyczkami z metalowymi korpusami i wyraźnymi oznaczeniami.

W pierwszym wrażeniu Denony grają ciężej i poważniej niż rywale, ale oni też nie tworzą jednolitego frontu, a same Focale nie są już antytezą Denonów. O ile HiFiMAN-y są dość ekstrawaganckie (jeszcze nie ekstremalne) i tym sposobem atrakcyjne, o tyle Denony i Focale zbliżają się do klasycznej neutralności, tyle że z dwóch różnych kierunków.

Słuchawki Denon AH-D9200 to spora dawka ciepła, nasycenie niskich rejestrów, plastyczność, więcej intymności, mniej ataków, chociaż trudno i Focalom zarzucić agresywność. Denony będą naszą uwagę kierowały bardziej na spójność i główne dźwięki, a Focale – na detale i wybrzmienia.

Ktoś może stwierdzić, że Denony grają z wyższą kulturą, mając chyba jednak na myśli "grzeczność", ale przecież Focalom nie brakuje wyrafinowania, łączącego dokładność z lekkością i zrównoważeniem.

Naturalnego piękna bambusowych muszli nie popsuto wciąż modnym, błyszczącym lakierowaniem.
Naturalnego piękna bambusowych muszli nie popsuto wciąż modnym, błyszczącym lakierowaniem.

Denony przesuwają środek ciężkości ku niskim częstotliwościom, jednak zachowują właściwy poziom i przejrzystość wysokich, brzmienie nie jest ciemne i przytłumione, chociaż mniej błyszczące i wyraziste.

Nie sam bas jest tutaj źródłem siły, a chwilami nawet potęgi, co szerszy zakres nisko-średniotonowy. Czy to już "dopalenie", czy tylko i wreszcie właściwe nasycenie, zapewniające równowagę i naturalność?

Żadne słuchawki nie zagrają jak głośniki, ale  Denony AH-D9200 udaje się więcej niż innym: kreują duże pozorne źródła dźwięku, wokale uciekają od "szczebiotliwości", pojawia się substancja, głębsza, bogatsza barwa, zróżnicowanie, wieloplanowość. Denony są mocne i subtelne, komunikatywne i przyjemne.

W poduszkach przygotowano wąskie, owalne wycięcia; nie jest jeszcze ciasno, ale już przytulnie...
W poduszkach przygotowano wąskie, owalne wycięcia; nie jest jeszcze ciasno, ale już przytulnie...

Z umiarkowaną ekspresją wysokich tonów, czysto, uprzejmie, bez wyostrzania sybilatnów, nie odsuwają szczegółów na drugi plan, ale ich nie eksponują. Talerze perkusji są większe, cięższe, prawdziwsze, nie ograniczają się do cykania. W dętych słychać wibracje i powietrze, ale nie są świdrujące.

Najniższy bas nie jest zwalisty – tutaj Denon nie przesadza. Przestrzeń nie jest tak efektowna jak z Clear Mg, ma jednak właściwe proporcje i dobre lokalizacje, jest łatwa do czytania i nienapastliwa.

Denon twierdzi, że "bogate i ciepłe" brzmienie zawdzięczamy japońskiemu bambusowi, z którego wykonano muszle. Nawet jeżeli efekt ten ma (zupełnie lub również) inne przyczyny, to taka korelacja jest tutaj oczywista. Z bambusem najprzyjemniej.

Specyfikacja techniczna

DENON AH-D9200
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 375
Impedancja (Ω) 24
Czułość 105
Długość przewodu 3 +1,3
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu