SAMSUNG
DA-E750

Mamy tutaj tak gorącą nowość, że aż parzy. Istnieje nawet spore prawdopodobieństwo, iż to pierwsza drukowana recenzja tego urządzenia na świecie.

Nasza ocena

Wykonanie
Luksusowe wykonanie wykraczające poza dzisiejsze standardy dla sprzętu masowego. Hybrydowy wzmacniacz lampowo-cyfrowy, duża moc (2 x 20 W + 60 W zintegrowanego subwoofera).
Funkcjonalność
Pierwsza na rynku uniwersalna stacja dokująca androidowo- iPodowa, AirPlay, AllShare (DLNA), Wi-Fi/LAN, USB dekodujące MP3, WAV, WMA.
Brzmienie
Masywne, soczyste i ciepłe, z regulacją poziomu subwoofera.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Po dłuższej, niż zwykle, wymianie maili, telefonów i SMS-ów, udało się nam przechwycić na kilka dni najnowsze dziecko Samsunga - lampową stację dokującą Samsung DA-E750. Luksusową wręcz obudowę wykonano z lakierowanego na wysoki połysk drewna wiśniowego (a może to inny gatunek liściasty).

Jak na stację dokującą wymiary Samsung DA-E750 są spore, a system głośnikowy zaawansowany - z układami dwudrożnymi i wspólnym dla obydwu kanałów subwooferem. Na górze, z lewej strony, widać coś a`la dno od słoika - to akrylowa osłona dwóch lamp próżniowych stanowiących element hybrydowego wzmacniacza.

Z prawej strony ulokowano okrągły multifunkcjonalny panel sterowania, połączony z wyświetlaczem aktywnych funkcji (przyciskanie tego krążka w różnych miejscach wywołuje stosowne reakcje). Całe urządzenie stoi na "spajkowatych" nóżkach (zakończonych kolcami z gumy), unoszących je dostatecznie wysoko, aby pozwolić na promieniowanie głośnika subwoofera.

Tunel bas-refleksu znajduje się z kolei na tylnej ściance, tamże zespolone gniazdo USB/LAN (antena Wi-Fi jest schowana wewnątrz obudowy), 3,5-mm wejście audio (mini-jack) i lekko wypukły prostokątny kawałek tworzywa, który po przyciśnięciu odskakuje, odsłaniając gniazdo stacji dokującej. Nie jedno, ale dwa gniazda!

Jedno to mini-USB pod Androida, drugie - to "normalne" gniazdo pod Poda. To się nazywa rozwiązanie z rozmachem. Trafił swój na swojego. Chyba nie tylko ja podejrzewam, że Apple wymusza na partnerach takie projektowanie, aby produkty (stacje) dedykowane jego urządzonkom, zajmowały się tylko nimi - przynajmniej teoretycznie…

Jeśli zatem chcesz umieścić informację o kompatybilności z iPodami/iPhonami, to nie może tam pojawić się już żadne inne konkurencyjne logo, a przykładem tego niech będą stacje łączące w sobie iOS i Bluetooth, gdzie nie wspomina się o Androidzie - tego trzeba się domyślić. Trwający od miesięcy konflikt pomiędzy Samsungiem a Applem (oficjalnie poszło o zbyt duże podobieństwo tabletów obydwu firm) wszedł ostatnio na wyższy poziom już chyba totalnej konfrontacji.

Kieszeń dokująca jest wyposażona w wysuwane "plecki" podpierające podpięte urządzenia i elastycznie zamocowane wtyki, dostosowujące się do urządzeń różnych grubości.

Fizyczne dokowanie nie jest jednak jedynym sposobem na przesyłanie muzyki. Wystarczy, że skonfigurujemy Samsunga DA-E750 do współpracy z naszą siecią domową (konfiguracja to wielkie słowa, wystarczy nacisnąć jeden przycisk z tyłu obudowy, jeden na routerze, poczekać kilka sekund i gotowe) i dostajemy do dyspozycji bezprzewodową transmisję AirPlay oraz All- Share (czyli Samsungowy odpowiednik DLNA) albo wybieramy transmisje Bluetooth dla wszystkich innych urządzeń wspierających ten typ przesyłania muzyki.

Stawiamy Samsunga w jakimś eksponowanym i akustycznie dobrym miejscu, pozostawiając sobie źródło muzyki w postaci smartfona lub PC pod ręką.

Tryby pracy 

Dostępne tryby pracy (ikonki): Audio In - dowolne zewnętrzne źródło do minijacka (np. telewizor).

Dock - tryb typowego fizycznego docka dla urządzeń Apple, sygnał jest wyprowadzany cyfrowo z urządzenia i obrabiany przez elektronikę stacji. Ładowanie odbywa się również wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone.

Bluetooth - bezprzewodowa transmisja z dowolnych urządzeń wspierających ten standard i główny sposób przesyłania dźwięku z Androidów. Wtyk mini-USB wbudowany w docka, podobnie jak w urządzeniu Philipsa, służy jedynie do ładowania akumulatorów urządzeń przenośnych, ale - uwaga - nie jest on obrotowy, więc niektóre smartfony będą ustawione "tyłem do przodu".

USB - gniazdo wspiera odtwarzanie plików MP3, WMA i WAV bezpośrednio z pamięci przenośnych, odtwarzaczy muzycznych lub przenośnych dysków twardych.

AirPlay - bezprzewodowy streaming dla iPodów/iPhonów/iPadów jak i zainstalowanego na komputerach PC/MAC programu iTunes.

AllShare (DLNA) - bezprzewodowy streaming pomiędzy produktami Samsunga i wszystkimi innymi zgodnymi z protokołem DLNA (czyli z większością współczesnego sprzętu).

Samsung DA-E750 obsługuje chyba wszystko. Na przykład na komputerze PC włączamy jakiś program zarządzający naszą muzyką, niech to będzie iRiver Media Center z załączonym trybem współdzielenia zasobów dzięki DLNA.

Na smartfonie uruchamiamy darmowy program AllShare Player (dostępny w Google Play, a na innych platformach - coś do obsługi DLNA), który niniejszym staje się naszym "pilotem" zdalnego sterowania i zarazem nawigacją po cyfrowych zasobach sieci domowej, a wybranie trybu AllShare na Samsung DA-E750 powoduje, że szafa gra. Wszystko jest przyjazne i działa bezproblemowo.

Odsłuch

Jak na urządzenie lampowe przystało, Samsung DA-E750 potrzebuje nieco czasu na rozgrzewkę i dopiero wtedy zaczyna grać swobodnie, nasycając cały zakres częstotliwości. Przekaz jest bardzo dynamiczny, pełen pasji, obfity. Szczególnie muzyka z mocnym bitem (elektronika, hip-hop) zaskakuje, ponieważ oczy nie widzą ukrytego głośnika subwooferowego - a słychać go bardzo dobrze, może aż za dobrze…

Na szczęście pilotem możemy regulować poziom basu. Czy to lampy w przedwzmacniaczu w połączeniu z cyfrowym wzmacniaczem mocy czy charakter samych głośników - dźwięk jest gęsty i ciepły.

Oryginalna, ekskluzywna, hybrydowa podwójna stacja dokująca, obsługująca najważniejsze standardy bezprzewodowe włącznie z Bluetooth 3.0. Czego chcieć więcej? Chyba że mniej i taniej - pojawić ma się również Samsung DA-E750 w kolorze czarnym, bez lamp.

Waldemar Nowak

Specyfikacja techniczna

SAMSUNG DA-E750
Stacja dokująca dla iPoda Tak
Wejścia/wyjścia USB
USB Tak
Bluetooth tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
SAMSUNG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu