SAMSUNG DA-E750

SAMSUNG
DA-E750

Stacje dokujące

Mamy tutaj tak gorącą nowość, że aż parzy. Istnieje nawet spore prawdopodobieństwo, iż to pierwsza drukowana recenzja tego urządzenia na świecie.

Po dłuższej, niż zwykle, wymianie maili, telefonów i SMS-ów, udało się nam przechwycić na kilka dni najnowsze dziecko Samsunga - lampową stację dokującą Samsung DA-E750. Luksusową wręcz obudowę wykonano z lakierowanego na wysoki połysk drewna wiśniowego (a może to inny gatunek liściasty).

Jak na stację dokującą wymiary Samsung DA-E750 są spore, a system głośnikowy zaawansowany - z układami dwudrożnymi i wspólnym dla obydwu kanałów subwooferem. Na górze, z lewej strony, widać coś a`la dno od słoika - to akrylowa osłona dwóch lamp próżniowych stanowiących element hybrydowego wzmacniacza.

Z prawej strony ulokowano okrągły multifunkcjonalny panel sterowania, połączony z wyświetlaczem aktywnych funkcji (przyciskanie tego krążka w różnych miejscach wywołuje stosowne reakcje). Całe urządzenie stoi na "spajkowatych" nóżkach (zakończonych kolcami z gumy), unoszących je dostatecznie wysoko, aby pozwolić na promieniowanie głośnika subwoofera.

Tunel bas-refleksu znajduje się z kolei na tylnej ściance, tamże zespolone gniazdo USB/LAN (antena Wi-Fi jest schowana wewnątrz obudowy), 3,5-mm wejście audio (mini-jack) i lekko wypukły prostokątny kawałek tworzywa, który po przyciśnięciu odskakuje, odsłaniając gniazdo stacji dokującej. Nie jedno, ale dwa gniazda!

Jedno to mini-USB pod Androida, drugie - to "normalne" gniazdo pod Poda. To się nazywa rozwiązanie z rozmachem. Trafił swój na swojego. Chyba nie tylko ja podejrzewam, że Apple wymusza na partnerach takie projektowanie, aby produkty (stacje) dedykowane jego urządzonkom, zajmowały się tylko nimi - przynajmniej teoretycznie…

Jeśli zatem chcesz umieścić informację o kompatybilności z iPodami/iPhonami, to nie może tam pojawić się już żadne inne konkurencyjne logo, a przykładem tego niech będą stacje łączące w sobie iOS i Bluetooth, gdzie nie wspomina się o Androidzie - tego trzeba się domyślić. Trwający od miesięcy konflikt pomiędzy Samsungiem a Applem (oficjalnie poszło o zbyt duże podobieństwo tabletów obydwu firm) wszedł ostatnio na wyższy poziom już chyba totalnej konfrontacji.

Kieszeń dokująca jest wyposażona w wysuwane "plecki" podpierające podpięte urządzenia i elastycznie zamocowane wtyki, dostosowujące się do urządzeń różnych grubości.

Fizyczne dokowanie nie jest jednak jedynym sposobem na przesyłanie muzyki. Wystarczy, że skonfigurujemy Samsunga DA-E750 do współpracy z naszą siecią domową (konfiguracja to wielkie słowa, wystarczy nacisnąć jeden przycisk z tyłu obudowy, jeden na routerze, poczekać kilka sekund i gotowe) i dostajemy do dyspozycji bezprzewodową transmisję AirPlay oraz All- Share (czyli Samsungowy odpowiednik DLNA) albo wybieramy transmisje Bluetooth dla wszystkich innych urządzeń wspierających ten typ przesyłania muzyki. Stawiamy Samsunga w jakimś eksponowanym i akustycznie dobrym miejscu, pozostawiając sobie źródło muzyki w postaci smartfona lub PC pod ręką.

Tryby pracy 

Dostępne tryby pracy (ikonki): Audio In - dowolne zewnętrzne źródło do minijacka (np. telewizor).

Dock - tryb typowego fizycznego docka dla urządzeń Apple, sygnał jest wyprowadzany cyfrowo z urządzenia i obrabiany przez elektronikę stacji. Ładowanie odbywa się również wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone.

Bluetooth - bezprzewodowa transmisja z dowolnych urządzeń wspierających ten standard i główny sposób przesyłania dźwięku z Androidów. Wtyk mini-USB wbudowany w docka, podobnie jak w urządzeniu Philipsa, służy jedynie do ładowania akumulatorów urządzeń przenośnych, ale - uwaga - nie jest on obrotowy, więc niektóre smartfony będą ustawione "tyłem do przodu".

USB - gniazdo wspiera odtwarzanie plików MP3, WMA i WAV bezpośrednio z pamięci przenośnych, odtwarzaczy muzycznych lub przenośnych dysków twardych.

AirPlay - bezprzewodowy streaming dla iPodów/iPhonów/iPadów jak i zainstalowanego na komputerach PC/MAC programu iTunes.

AllShare (DLNA) - bezprzewodowy streaming pomiędzy produktami Samsunga i wszystkimi innymi zgodnymi z protokołem DLNA (czyli z większością współczesnego sprzętu).

Samsung DA-E750 obsługuje chyba wszystko. Na przykład na komputerze PC włączamy jakiś program zarządzający naszą muzyką, niech to będzie iRiver Media Center z załączonym trybem współdzielenia zasobów dzięki DLNA. Na smartfonie uruchamiamy darmowy program AllShare Player (dostępny w Google Play, a na innych platformach - coś do obsługi DLNA), który niniejszym staje się naszym "pilotem" zdalnego sterowania i zarazem nawigacją po cyfrowych zasobach sieci domowej, a wybranie trybu AllShare na Samsung DA-E750 powoduje, że szafa gra. Wszystko jest przyjazne i działa bezproblemowo.

Odsłuch

Jak na urządzenie lampowe przystało, Samsung DA-E750 potrzebuje nieco czasu na rozgrzewkę i dopiero wtedy zaczyna grać swobodnie, nasycając cały zakres częstotliwości. Przekaz jest bardzo dynamiczny, pełen pasji, obfity. Szczególnie muzyka z mocnym bitem (elektronika, hip-hop) zaskakuje, ponieważ oczy nie widzą ukrytego głośnika subwooferowego - a słychać go bardzo dobrze, może aż za dobrze…

Na szczęście pilotem możemy regulować poziom basu. Czy to lampy w przedwzmacniaczu w połączeniu z cyfrowym wzmacniaczem mocy czy charakter samych głośników - dźwięk jest gęsty i ciepły. Oryginalna, ekskluzywna, hybrydowa podwójna stacja dokująca, obsługująca najważniejsze standardy bezprzewodowe włącznie z Bluetooth 3.0. Czego chcieć więcej? Chyba że mniej i taniej - pojawić ma się również Samsung DA-E750 w kolorze czarnym, bez lamp.

Waldemar Nowak

Parametry

SAMSUNG DA-E750

  • Produkowany Tak
  • Stacja dokująca dla iPoda Tak
  • Wejścia/wyjścia USB
  • USB Tak
  • Bluetooth tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Luksusowe wykonanie wykraczające poza dzisiejsze standardy dla sprzętu masowego. Hybrydowy wzmacniacz lampowo-cyfrowy, duża moc (2 x 20 W + 60 W zintegrowanego subwoofera).
  • Funkcjonalność: Pierwsza na rynku uniwersalna stacja dokująca androidowo- iPodowa, AirPlay, AllShare (DLNA), Wi-Fi/LAN, USB dekodujące MP3, WAV, WMA.
  • Brzmienie: Masywne, soczyste i ciepłe, z regulacją poziomu subwoofera.
BOWERS & WILKINS Z2

BOWERS & WILKINS
Z2

Cena: 1 800 zł

DENON DSD500 Cocoon Home

DENON
DSD500 Cocoon Home

Cena: 2 200 zł

JBL OnBeat Venue

JBL
OnBeat Venue

Cena: 900 zł

MARANTZ MS7000 Consolette

MARANTZ
MS7000 Consolette

Cena: 3 500 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj