ORTOFON
2M RED

Niedaleko pada wkładka od... głośnika. Duńczycy odnaleźli się znakomicie i w tej dziedzinie, duński Ortofon jest gigantem, który zaopatruje we wkładki największych producentów gramofonów i wielkie rzesze indywidualnych odbiorców. W ofercie Ortofona znajdziemy wkładki na każdą okazję, również pasujące do naszego testu. Omijamy najtańsze serie OM oraz Super OM i kierujemy się w stronę popularnej linii 2M.

Nasza ocena

Wykonanie
Efektowny, pękaty korpus z charakterystyczną, czerwoną osłonką. Obudowa z firmowego tworzywa Hopolex. Igła ze szlifem eliptycznym.
Funkcjonalność
Wygodny system montażu i kalibracji (dzięki osadzonych na stałe w korpusie nagwintowanych wkładkach), przydatne akcesoria w komplecie. Wysokie napięcie wyjściowe sprawi, że wkładka zagra głośno.
Brzmienie
Niedroga kwintesencja winylowego brzmienia. Spójność, harmonia, gładkość i ciepło, nie zabraknie też dostatecznej dynamiki i subtelnego detal
Artykuł pochodzi z Audio

Słyszał o niej chyba każdy, a zwłaszcza o podstawowym modelu Red. To wkładka, która pojawia się w wielu gramofonach jako wyposażenie fabryczne. Najtańsze modele serii M2, Red i Blue, wykorzystują taki sam generator, ale różne igły, co oznacza, że do wkładki Red można będzie zainstalować moduł z droższego Blue.

Ortofon 2M Red to jedna z pierwszych niedrogich wkładek, w których zamiast uniwersalnych uchwytów z boku korpusu zainstalowano na stałe (w obudowie) nagwintowane tulejki. Ułatwia to nie tylko montaż, ale przede wszystkim dokładne ustawienie wkładki.

Ortofon 2M Red ma, tak jak wiele innych wkładek Ortofona, efektowny, pękaty korpus. Wykonano go z tworzywa o nazwie Hopolex, producent podkreśla jego dobre właściwości mechaniczne. Igła ma szlif eliptyczny, układ generatora jest typowy, z ruchomymi magnesami.

W opakowaniu znajdziemy kilka przydatnych drobiazgów: mały śrubokręt, dwa komplety śrubek (o różnej długości) i szczoteczkę z delikatnym włosiem (oczywiście do czyszczenia igły).

Częstotliwość czyszczenia zależy od stanu płyt i intensywności słuchania, to sprawa indywidualna, ale za każdym razem wymagająca szczególnej ostrożności, bo jednym ruchem można igłę uszkodzić, a przy odrobinie wprawy Ortofon 2M Red będzie nam służyć ok. 1000 godzin.

Pod względem parametrów elektrycznych 2M Red to klasyk na sterydach. Jako typowa wkładka MM będzie pracowała z każdym, uniwersalnym przedwzmacniaczem. 

Ortofon 2M Red ma, tak jak wiele innych wkładek Ortofona, efektowny, pękaty korpus. Wykonano go z tworzywa o nazwie Hopolex, producent podkreśla jego dobre właściwości mechaniczne. Igła ma szlif eliptyczny, układ generatora jest typowy, z ruchomymi magnesami.
Ortofon 2M Red ma, tak jak wiele innych wkładek Ortofona, efektowny, pękaty korpus. Wykonano go z tworzywa o nazwie Hopolex, producent podkreśla jego dobre właściwości mechaniczne. Igła ma szlif eliptyczny, układ generatora jest typowy, z ruchomymi magnesami.

Wymagana impedancja obciążenia to typowe 47 kiloomów, a dopuszczalna pojemność może wahać się w zakresie od 150 do 300 pF. Ale wyjątkowy jest poziom napięcia wyjściowego, wynoszący 5,5 mV; nie przesteruje przedwzmacniacza, ale zagra wyraźnie głośniej (przy tym samym położeniu pokrętła głośności) w porównaniu do wielu konkurencyjnych wkładek.

Dostępne są trzy warianty 2M RED: podstawowy (i ten testujemy), wersja do montażu "odwrotnego” (VERSO) (śruby montażowe zatopione są w korpusie) oraz kompletny pakiet z główką - dla wielu popularnych ramion typu "S" - z uniwersalną złączką.

Ortofon 2M Red - odsłuch

Ortofon przedstawia 2M Red jako wkładkę "ogólnego zastosowania” (all-purpose cartridge), o brzmieniu otwartym, dynamicznym, z lekką dozą ocieplenia. Można się z tym zgodzić, a najbardziej z ostatnimi słowami.

Ortofon 2M Red "przyrządza" muzykę - trochę na swój sposób, ale odwopłujący się do przyjemnej wersji natruralności, albo - naturalnej przyjemności.

Brzmienie jest spójne, bliskie i gładkie, z przyzwoitą detalicznością i przejrzystością. To "złoty środek" dla każdego, kto chce wejść w świat "analogu", poznając jego klimat, ale nie wpadając w pułapkę jednostajności. Również dla średniozaawansowanych, jako niedrogi odpoczynek dla dźwięków bardziej wyczynowych i egzotycznych.

Ortofon 2M RED nie rozpędza się w żadnym kierunku, dzięki czemu jest też muzycznie bardzo uniwersalna, czemu służy też dobra dynamika - dźwięk 2M Red nie jest ospały i przyklepany. Bas nie jest huraganowy, ale towarzyszący, kołyszący, pulsujący.

Średnica nasycone i delikatna, bez nagrzania czy krzykliwości. Wysokie czyste i subtelne, bez wielkiego blasku i drobiazgowości. 2M Red nie wydobywa wszystkich informacji, ale gra płynnie i proporcjonalnie, stabilnie i bezpiecznie.

W zręczny sposób odwraca naszą uwagę od niedoskonałości swoich i winylu, nadaje muzyce sens nie tyle wielkimi emocjami czy detalami, co harmonią i kulturą.

Może Cię zainteresować
ORTOFON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2023

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2023

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu