Wzmacniacz Hegel H190

23 października 2017 Sprzęt

Na zbliżającej się XXI edycji Warszawskiej wystawy Audio Video Show odbędzie się premiera kolejnego produktu marki Hegel Audio System. Mowa tu o najnowszym wzmacniaczu zintegrowanym H190, następcy cenionego modelu H160.

Może Cię zainteresować

Głównym celem, jaki przyświecał norweskiemu producentowi w trakcie projektowania i wdrażania nowego wzmacniacza, było stworzenie nowej, płynnej oferty wzmacniaczy zintegrowanych firmy, która począwszy od ubiegłorocznego modelu Hegel Rost zaczęła przechodzić gruntowną modernizację, a której kolejny etap stanowiło niedawne wprowadzenie następcy integry podstawowej producenta, jaką teraz jest Hegel H90. Czas więc na upgrade dla środkowego modelu z oferty Hegla, jakim dotychczas był H160.

Największą zmianą w stosunku do starego modelu jest zastosowanie autorskiej, opatentowanej technologii SoundEngine w jej najnowszym, drugim już wydaniu, która pierwotnie była opracowana dla flagowego modelu Hegla. Pozbawiony ujemnego sprzężenia zwrotnego, autokorygujący układ H190 nie tylko generuje dźwięk pozbawiony bardzo uciążliwego zniekształcenia dźwięku, jakim jest przesunięcie fazowe (charakteryzujący się najczęściej nieprzyjemną "szorstkością sopranów"), lecz także legitymuje się zdecydowanie wyższym poziomem współczynnika tłumienia, od teraz wynoszącym 4000 - dokładnie tyle samo, co szczytowy Hegel H360. Dzięki temu, wzmacniacz ten, pomimo relatywnie niewielkich rozmiarów, potrafi z rezerwą napędzić nawet tak wymagające kolumny jak KEF Blade 2.

Wzmacniacz Hegel H190

Istotną modernizację przeszedł stopień przedwzmacniacza urządzenia, który dzięki zastosowaniu nowej implementacji tranzystorów w układzie pozwolił na jeszcze dalsze poprawienie dynamiki i stereofonii generowanej przez H190. Nowy przedwzmacniacz spowodował ponadto wyraźną poprawę odpowiedzi sonicznej w najniższych partiach utworów, co powinno się spodobać wszystkim miłośnikom silnego, lecz w pełni kontrolowanego basu.

Kolejne zmiany dotknęły sekcji cyfrowej urządzenia, która została zapożyczona wprost z topowego H360. Jego serce stanowi przetwornik D/A Asahi Kasei Microdevices AK4490EQ. Jedynym uproszczeniem w stosunku do większego brata stanowi brak wsparcia dla formatu DSD.

Wzmacniacz Hegel H190 - tylna ścianka

W urządzeniu zaimplementowano zupełnie nową platformę strumieniującą DLNA autorstwa Hegla, która już niedługo po premierze powinna otrzymać aktualizację obsługującą natywnie usługę Spotify Connect. Hegel H190 otrzyma ponadto pełne wsparcie dla usług Control4. Fanów rozbudowanych systemów kina domowego powinna ucieszyć również możliwość przypisania wszystkim wejściom analogowym maksymalnego poziomu głośności i ich wykorzystanie w tandemie z procesorami dźwięku przestrzennego.

Od strony funkcjonalnej Hegel H190 otrzymał nowoczesny wyświetlacz typu OLED, także obudowa została zrównana wykończeniowo do nowej linii wzmacniaczy Hegal – gadką fakturę H160 zastąpiono eleganckim i odpornym na zabrudzenia matowym wykończeniem.

Wzmacniacz Hegel H190

Specyfikacja techniczna:

• Moc wyjściowa: 2 x 150W / 8 Ω 2 x 250W / 4 Ω
• Minimalne impedancja wyjściowa: 2 Ω
• Wejścia analogowe: 1 x XLR, 2 x RCA
• Wejścia cyfrowe: 1 x koaksjalne S/PDIF, 3 x optyczne S/PDIF, 1 x USB, 1 x sieciowe DLNA
• Wyjścia liniowe: 1 x RCA (z kontrolą siły głosu), 1 x RCA (z maksymalną siłą głosu)
• Pasmo przenoszenia: 5 Hz - 100 kHz
• Stosunek S/N: >100 dB
• Przenikanie kanałów:<100dB
• Poziom zniekształceń: <0,01% / 25W / 8 Ω / 1k Hz
• Intermodulacja: <0,01% (19 kHz – 20 kHz)
• Współczynnik tłumienia: >4000

Źródło: Camax

HEGEL testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio lipiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu