Brytyjski PMC prezentuje Active twenty5i - nowe aktywne kolumny głośnikowe

19 marca 2024 Sprzęt

Brytyjczycy z PMC wprowadzają do swojej oferty serię aktywnych domowych kolumn głośnikowych – Active twenty5i. Dzięki zoptymalizowanemu wzmocnieniu wbudowanemu w każdy głośnik wystarczy przedwzmacniacz lub dekoder DAC czy odtwarzacz strumieniowy z regulacją głośności wyjściowej, aby stworzyć system muzyczny wysokiej rozdzielczości.

We wszystkich kolumnach głośnikowych wchodzących w skład linii PMC Active Twenty5i każdy przetwornik jest bezpośrednio sterowany z idealnie dopasowanego wzmacniacza o mocy 100W, który z łatwością utrzymuje go w ryzach.

Dzięki analogowym zwrotnicom o skrupulatnie wymodelowanych charakterystykach, każdy wzmacniacz obsługuje tylko te częstotliwości, które są przeznaczone dla konkretnego przetwornika. Gwarantuje to ich idealną integrację, co z kolei daje - jak mówi producent - czysty, naturalny i swobodnie oddychający dźwięk.

Aktualnie w serii PMC Active Twenty5i , znajdują się cztery modele kolumn głośnikowych. Dwa z nich to monitory: Active twenty5.21i oraz Active twenty5.22i, a dwa to kolumny podłogowe: Active twenty5.23i i Active twenty5.24i.

Czytaj również test kolumn głośnikowych PMC Twenty.24

PMC Active twenty5i - rozwiązania techniczne

• G-weave - przetworniki niskośredniotonowe wyposażone w nowe membrany, które są zbudowane z drobniutkiego splotu włókna szklanego, żywicy i pulpy papierowej. To materiał mocniejszy niż sam papier, a jednocześnie doskonale przeźroczysty. Zastosowany system magnetyczny jest o 80% efektywniejszy niż ten wykorzystywany w starszych rozwiązaniach.

• Laminar - profil wylotu linii transmisyjnej (ATL) opracowany specjalnie, by zapewnić perfekcyjny przepływ powietrza z wnętrza obudowy do otoczenia. Przy jego projektowaniu wykorzystano doświadczenia jakie zdobył Oliver Thomas pracując w Formule One, gdzie turbulencje są zdecydowanie zwalczane, gdyż wyhamowują bolidy.

Profil Laminair został po raz pierwszy zastosowany w profesjonalnych monitorach głównych QB1, gdzie w linię transmisyjną wdmuchują powietrze 4 potężne 10-calowe głośniki niskotonowe, dysponujące łączną mocą 4000W.

Laminair zapewnił minimalizację turbulencji spowalniających przepływ powietrza, przez co reprodukowany przez kolumnę bas jest jeszcze szybszy, dynamiczniejszy i lepiej zdefiniowany, a przepływające powietrze nie wytwarza żadnych odgłosów.

PMC Active twenty5i

PMC Active twenty5i - tylna ścianka

PMC Active twenty5i  - zwrotnica

ATL(Advanced Transmission Line) Linia transmisyjna umieszcza jednostkę napędową na końcu długiego, silnie wytłumionego tunelu, który pochłania całą niepożądaną energię średnich i wysokich częstotliwości emitowaną przez tył przetwornika, ale pozwala najniższym częstotliwościom opuścić linię w fazie z czołem fali promieniowanej przetwornik, równocześnie znacznie poprawiając jakość basów.

Linia transmisyjna działa efektywnie w szerokim paśmie wynoszącym około dwie oktawy, które są skupione wokół głównej częstotliwości rezonansowej linii transmisyjnej i w tym obszarze kontroluje ruch jednostki napędowej, znacznie zmniejszając zniekształcenia i podnosząc maksymalny możliwy poziom wyjściowy. C

Częstotliwość rezonansowa linii transmisyjnej jest definiowana przez długość akustyczną tunelu w ten sposób, że równa jest częstotliwości fali dźwiękowej której jedna czwarta jest równa długości akustycznej tegoż tunelu.

Ceny

• PMC 2521i: 20 999 zł
• PMC 2522i: 26 999 zł
• PMC 2523i: 29 999 zł
• PMC 2524i: 39 999 zł
• PMC Activ Electronic: 9999 zł

Źródło: EIC

 

PMC testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu