The Wrong Vampire

BAABA
The Wrong Vampire

Elektroniczna

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jeśli grać Komedę, to oczywiście kołysankę z filmu "Dziecko Rosemary" albo "Svantetic". Na licznych płytach z muzyką naszego największego jazzowego kompozytora pojawiają się w kółko te same tematy. Tylko Tomasz Stańko czasem sięgnie głębiej w pozostałe po Komedzie partytury. Dlatego spodobał mi się pomysł grupy Baaba na wykonanie muzyki do komediowego horroru Polańskiego "Nieustraszeni zabójcy wampirów".

Baaba to gitarzysta, spec od komputerowych brzmień Bartosz Weber i zaproszeni przez niego muzycy. Tu grają: perkusista Macio Moretti, basista, didżej Piotr Zabrodzki, saksofonista, flecista Tomasz Duda, harfistka Małgorzata Sarbak i wokalistka Natalia Przybysz, grająca tu także na wiolonczeli.

Baaba dopasowała interpretację do charakteru filmu będącego pastiszem horroru. Wykorzystanie tandetnego brzmienia syntezatorów-zabawek, odgłosy plumkania, popiskiwania sprawiają, że nie traktujemy tej muzyki poważnie, a jako żart. Orzeźwiająco działa głos Natalii, która śpiewa á cappella "Vampires to Crypt". Brzmi jak jedyny przejaw ludzkich uczuć pomiędzy bezdusznymi, elektronicznymi instrumentami.

"Wampiry" zostały wykonane z fantazją, na pełnym luzie i z dystansem do oryginału. Są też wiejące prawdziwą grozą, ambitne momenty, jak "To the Cellar". Oryginalny album dla miłośników nowych brzmień.

Marek Dusza
Lado ABC

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj