THE ORB AND DAVID GILMOUR

Metallic Spheres In Colour

Metallic Spheres In Colour

Wykonanie

Nagranie

Trzynaście lat temu ukazał się album "Metallic Spheres", będący wynikiem kolaboracji jednaj z najważniejszych brytyjskich formacji elektronicznych The Orb oraz legendarnego gitarzysty i wokalisty Pink Floyd – Davida Gilmoure’a.

Alex Paterson – założyciel The Orb – czuł niedosyt po wydaniu pierwszej edycji krążka, postanowił więc na nowo odczytać tamto dzieło, osadzając je w nieco bardziej intymnym klimacie i eksponując niektóre partie instrumentalne.

Album "Metallic Spheres In Colour" wypełniają dwie 20-minutowe kompozycje (skrócone w stosunku do pierwowzoru), łączące syntetyczne transowe brzmienie z partiami gitary. To ona w kilku momentach staje się instrumentem pierwszoplanowym, a jej ton jest tak charakterystyczny, że stanowi nie lada gratkę dla fanów gry Gilmoure’a.

Czasem ma się wrażenie, że wracamy do czasów, kiedy Pink Floyd specjalizowało się w psychodelicznych odlotach.Alex Paterson to jednak postać ze świata elektroniki i to tej eksperymentalnej. Poszczególne fragmenty – choć różnią się pod względem tempa, nastroju i melodyki – stanowią spójną całość. Tak też należy traktować "Metallic Spheres In Colour" – nie jako progrockową suitę, a ambientowy set, wprowadzający słuchacza w odmienne stany świadomości. Czy tak miałaby brzmieć muzyka Pink Floyd we współczesnym wydaniu?

Grzegorz Dusza
Sony Music

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu