Niemen Aerolit

Niemen Aerolit

Wykonanie

Nagranie

Po nagraniu albumu "Mourner’s Rhapsody" (1974) z amerykańskimi muzykami Czesław Niemen wrócił z Nowego Jorku niezadowolony brakiem zainteresowania tamtejszego rynku. W Polsce nadal był artystą bacznie słuchanym i wielbionym przez miłośników rocka progresywnego.

Teraz szukał rockmanów potrafiących improwizować, co akurat Niemenowi bardzo pasowało na koncertach. Tak powstał zespół Aerolit z Niemenem przy syntezatorach Moog i mellotronie, gitarzystą Sławomirem Piwowarem, perkusistą Piotrem Dziemskim, którym Czesław Niemen był zachwycony, Andrzejem Nowakiem grającym na fortepianie elektrycznym Fender Rhodes w jazz-rockowym stylu oraz basistą Jackiem Gazdą.

"Niemen Aerolit" jest jedynym albumem studyjnym zespołu, nagranym na przełomie listopada i grudnia 1974 r. w studiu Polskich Nagrań. Zawiera interpretacje wierszy wielkich polskich poetów: C. K. Norwida "Pielgrzym" (świetna aranżacja) i "Daj mi wstążkę błękitną" (ujmująca balladowa melodia), Zbigniewa Herberta "Kamyk" oraz M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Smutny Ktoś i biedny Nikt".

Płytę "Niemen Aerolit" otwiera utwór do słów Jonasza Kofty "Cztery ściany świata". Szkoda, że jakość rejestracji nie pozwoliła odrestaurować dźwięku godnego możliwości sonicznych formatu Super Audio CD. Natomiast muzycznie jest to jeden z najciekawszych albumów Niemena.

Marek Dusza
Polskie Nagrania/Warner

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu