MIKOŁAJ HERTEL Epizod A

Epizod A
Wykonanie
Nagranie

Mikołaj Hertel pisał piosenki dla Ireny Jarockiej, Jerzego Połomskiego, Alicji Majewskiej i Zdzisławy Sośnickiej, ale jego główną działalnością była muzyka elektroniczna. Wydał szesnaście albumów, ale wcześniejsze nagrania publikował w swoich audycjach Jerzy Kordowicz na falach Trójki. Właśnie te, a właściwie ich wybór z lat 1983–88 trafił na płytę "Epizod A".

- To był korzystny i pomyślny czas dla twórczości elektronicznej, która była wtedy na fali wznoszącej, stanowiła nowy środek wyrazu - wspomina Mikołaj Hertel w komentarzu do albumu. Po raz pierwszy na tak dużą skalę w rękach polskich muzyków pojawiły się instrumenty elektroniczne.

Większość twórców zachwyciła się możliwościami klawiatury Yamaha DX-7, natomiast Hertel przywiózł sobie Rolanda Juno-106 i właśnie na nim zrealizował większość nagrań z tego albumu. Możliwości tego instrumentu zdeterminowały nie tylko brzmienie, ale także kształt i wizję kompozycji.

Mikołaj Hertel jest przede wszystkim pianistą, ale elektronika ubarwia jego twórczość i życie. Niektóre utwory są związane z konkretnymi wydarzeniami. "Płomienie świec" skomponował po śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kiedy znicze otoczyły kościół na Żoliborzu, w którym głosił kazania. "Przylot Okęcie 80" odnosi się do katastrofy lotniczej, w której zginęła Anna Jantar, a dla niej też pisał piosenki. Inne tematy były wykorzystywane w audycjach TVP m.in. naukowej "Sondzie" oraz podróżniczej "Pieprz i wanilia".

Marek Dusza
GAD RECORDS

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu