Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Far from over

VIJAY IYER
Far from over

Jazz progresywny

W swoich projektach Iyer zwykle preferował wypowiedzi w małych składach, pozwalających na odpowiednią ekspozycją wirtuozerskich umiejętności pianistycznych. Tym razem zaproponował nam niezwykle barwny brzmieniowo, choć wymagający skupienia w odbiorze, ciąg utworów realizowanych z udziałem sekcji instrumentów dętych.

Najkrócej można by scharakteryzować "Far from over" jako swego rodzaju okiełznanie free jazzowej materii za pomocą zmyślnych aranżacji napisanych przez lidera. Choć w kilku utworach pojawiają się typowe dla free jazzu spiętrzenia, zdarzają się też urokliwe partie liryczne magnetyzującego jędrnym tonem fortepianu. Większość materiału tworzy wspaniale zgrana i współimprowizująca sekcja dęta.

Jak przystało na erudytę, Vijay Iyer stara się w kreśleniu swych pomysłów wybiegać odważnie w przyszłość, ale nie ma żadnych oporów, by zaakcentować proste funkowe rytmy, minimalistyczne motywy ostinato, czy wplatać wątki z odległych folklorów. W grze sekstetu wyczuwa się szacunek dla tradycji, ale też wykreowanie czegoś nowego, wybitnego.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - kwiecień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W numerze kwietniowym mamy szczególną kompozycja testów - trzy z nich dotyczą mniej-więcej tego samego, relatywnie przystępnego zakresu cenowego, ok. 3000 zł, i jednocześnie "konkurencyjnych" kategorii sprzętu - słuchawek, głośników bezprzewodowych i klasycznych ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio