Far from over

VIJAY IYER
Far from over

Jazz progresywny

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

W swoich projektach Iyer zwykle preferował wypowiedzi w małych składach, pozwalających na odpowiednią ekspozycją wirtuozerskich umiejętności pianistycznych. Tym razem zaproponował nam niezwykle barwny brzmieniowo, choć wymagający skupienia w odbiorze, ciąg utworów realizowanych z udziałem sekcji instrumentów dętych.

Najkrócej można by scharakteryzować "Far from over" jako swego rodzaju okiełznanie free jazzowej materii za pomocą zmyślnych aranżacji napisanych przez lidera. Choć w kilku utworach pojawiają się typowe dla free jazzu spiętrzenia, zdarzają się też urokliwe partie liryczne magnetyzującego jędrnym tonem fortepianu. Większość materiału tworzy wspaniale zgrana i współimprowizująca sekcja dęta.

Jak przystało na erudytę, Vijay Iyer stara się w kreśleniu swych pomysłów wybiegać odważnie w przyszłość, ale nie ma żadnych oporów, by zaakcentować proste funkowe rytmy, minimalistyczne motywy ostinato, czy wplatać wątki z odległych folklorów. W grze sekstetu wyczuwa się szacunek dla tradycji, ale też wykreowanie czegoś nowego, wybitnego.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio