Circulations: 1966 -1969

JERZY MILIAN
Circulations: 1966 -1969

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów, wibrafonista, kompozytor, aranżer i dyrygent Jerzy Milian zmarł 4 marca 2018 roku w wieku 82 lat. Należał do najbardziej rozpoznawalnych polskich jazzmanów za granicą, a jego albumy z lat 60. stały się kultowe.

Jerzy Milian miał bogatą karierę tworząc różnorodną muzykę od mainstreamowego jazzu, przez awangardowe formy do popowych utworów. Grywał w małych zespołach, ale jego żywiołem były orkiestry. Wytwórnia GAD Records od kilku lat publikuje nagrania Miliana, te znane, jak i te dopiero odkrywane, publikowane na płytach po raz pierwszy.

Takim rarytasem jest numer 07 w serii "Jerzy Milian Tapes" zawierający sesje nagraniowe orkiestr belgijskiego radia: BRT Jazzorkest i BRT Festival Orchestra. W latach 1966–1969 Milian komponował i aranżował dla Belgów ambitne utwory inspirowane Trzecim Nurtem, a więc muzyką współczesną i free-jazzem.

Album "Circulations: 1966 -1969" otwiera krótki temat "Instrumental Dialogues" wykonany w szybkim tempie. Tytułowy "Circulations" to koncert na jazzowe combo i orkiestrę trwający kwadrans. "Pieces for Friend" to intrygująca suita baletowa dedykowana Konradowi Drzewieckiemu. Nastrojowa "Polish Folk Suite" nawiązuje do tematów ludowych. Nawet dziś ta muzyka jest atrakcyjna, a przy tym dobrze brzmi.

Marek Dusza
GAD RECORDS

Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj