MICHAŁ URBANIAK In Concert

In Concert
Wykonanie
Nagranie

W maju 1973 r., w pękającej od nadmiaru publiczności Filharmonii Narodowej odbył się gorący koncert grupy Constellation Michała Urbaniaka. Fani mieli nieomylne przeczucie, że to ostatni moment, aby usłyszeć gwiazdorską obsadę zespołu, który wkrótce stał się jakby trampoliną do wielkiej kariery lidera na niełatwym rynku amerykańskim.

Takiego sukcesu nie zaznał wcześniej żaden polski jazzman. W tym mocnym składzie, oprócz Urbaniaka na skrzypcach elektrycznych, znaleźli się: Urszula Dudziak (śpiew, perkusjonalia), Wojciech Karolak (organy), Adam Makowicz (fortepian elektryczny, klawiatura basowa) i Czesław Bartkowski (perkusja). Miesiąc później ten sam zespół zarejestrował w studio przebojowy tytuł "Fusion", wydany przez firmę CBS. Na niniejszym, bardziej spontanicznym krążku "In Concert" partie jazz-rockowe przemieszano z free-jazzowymi.

W grze zespołu Michała Urbaniaka dały się wyraźnie wyodrębnić działania dwóch duetów: skrzypiec Urbaniaka współgrających unisono ze śpiewem Dudziak oraz jej eksperymentalne preparacje wokalne, kontrastujące ze swobodnymi pasażami fortepianu Makowicza. Karolak, działający przez większość koncertu nieco w tle, miał ważny moment w porywającej kompozycji "Seresta", której adekwatnej energii nadał na perkusji Bartkowski.

Cezary Gumiński
POLSKIE NAGRANIA/WARNER

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu