In Concert

MICHAŁ URBANIAK
In Concert

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

W maju 1973 r., w pękającej od nadmiaru publiczności Filharmonii Narodowej odbył się gorący koncert grupy Constellation Michała Urbaniaka. Fani mieli nieomylne przeczucie, że to ostatni moment, aby usłyszeć gwiazdorską obsadę zespołu, który wkrótce stał się jakby trampoliną do wielkiej kariery lidera na niełatwym rynku amerykańskim.

Takiego sukcesu nie zaznał wcześniej żaden polski jazzman. W tym mocnym składzie, oprócz Urbaniaka na skrzypcach elektrycznych, znaleźli się: Urszula Dudziak (śpiew, perkusjonalia), Wojciech Karolak (organy), Adam Makowicz (fortepian elektryczny, klawiatura basowa) i Czesław Bartkowski (perkusja). Miesiąc później ten sam zespół zarejestrował w studio przebojowy tytuł "Fusion", wydany przez firmę CBS. Na niniejszym, bardziej spontanicznym krążku "In Concert" partie jazz-rockowe przemieszano z free-jazzowymi.

W grze zespołu Michała Urbaniaka dały się wyraźnie wyodrębnić działania dwóch duetów: skrzypiec Urbaniaka współgrających unisono ze śpiewem Dudziak oraz jej eksperymentalne preparacje wokalne, kontrastujące ze swobodnymi pasażami fortepianu Makowicza. Karolak, działający przez większość koncertu nieco w tle, miał ważny moment w porywającej kompozycji "Seresta", której adekwatnej energii nadał na perkusji Bartkowski.

Cezary Gumiński
POLSKIE NAGRANIA/WARNER

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio