W ostatni dzień lutego 2025 r. w serwisach streamingowych pojawił się nowy album tria Chicka Corei "Trilogy 3", zawierający wybór nagrań pianisty z kontrabasistą Christianem McBride’em i perkusistą Brianem Blade’em z ich ostatniej trasy koncertowej przerwanej przez pandemię.
Fizyczne nośniki – płyta CD i dwupłytowy winyl – będą miały premierę 30 maja. To ekscytujące jazzfanów wydawnictwo jest kontynuacją albumów "Trilogy" (2013 – 3CD)a i "Trilogy 2" (2018), które otrzymały po dwie nagrody Grammy, w tym za Jazzowe Albumy Roku. Chick Corea, który zmarł na raka w 2021 r., ma na koncie najwięcej nagród Grammy spośród jazzmanów: 28 statuetek i 72 nominacje.
W lutym 2020 r. trio Corea/McBride/Blade wyruszyło na światowe tournée przerwane przez lockdown. Będąc w doskonałej formie, zdążyli zagrać kilka znakomitych koncertów.
Pięć z ośmiu utworów zamieszczonych na płycie zostało nagranych w Paryżu, jeden w Hiszpanii, dwa pochodzą z trasy w 2019 r. w Japonii i USA. Podobnie jak Wayne Shorter ze swoim kwartetem, tak i Chick Corea podczas koncertów swojego tria sięgał do wczesnych kompozycji własnych, jak i ulubionych standardów grywanych w czasie długiej kariery.
Shorter dekomponował swoje utwory, nadając im nowy kształt i formę w długich improwizacjach, zaś Corea skupiał się na prezentacji jazzowej istoty tkwiącej w linii melodycznej, a zespół improwizował, powiedzmy… w klasycznym, jazzowym stylu.
Nieograniczona inwencja pianisty i towarzyszącej mu sekcji rytmicznej stawia ten album, jak i wcześniejsze dwa, na piedestale wśród nagrań dokonanych w całej historii jazzu. Bez wątpienia to wzorzec jazzu, który powinien trafić do bibliotek muzycznych na całym świecie.
Album "Trilogy 3" otwiera kompozycja Corei "Humpty Dumpty" z albumu "The Mad Hatter" (1978) grana po raz pierwszy w trio z Akoustic Band (Patitucci i Weckl). Tu wykonywana przed amerykańską publicznością w Burlington rozgrzała słuchaczy swingującym rytmem.
Kapitalne solówki zagrał nie tylko lider, ale i kontrabasista "rywalizujący" z perkusistą. Słynny, nastrojowy temat "Windows" otworzył koncert w Paryżu, a pochodzi z drugiego albumu Chicka Corei "Now He Sings, Now He Sobs" (1968) nagranego w trio z M. Vitousem i R. Haynesem.
Muzycy rozwinęli go do dynamicznej improwizacji, wypełniając rozgrzewającymi serca jazzfanów dźwiękami. "Ask Me Now" Chick Corea grywał zwykle solo, ale w trio nabrał bogatszych barw. Nie mogło zabraknąć kompozycji T. Monka, tu Corea pokazał swą inwencję w "Tinkle, Tinkle".
"Trilogy 3" to wspaniały album i wzorzec jazzu. Będziemy często po niego sięgać, bo takie granie nigdy się nie znudzi.
Marek Dusza