GOJIRA

L`Enfant Sauvage

L`Enfant Sauvage

Wykonanie

Nagranie

Chciałem być bezkrytyczny wobec francuskiej bestii w postaci Gojira, ale zespół braci Duplantier trochę obniżył loty, więc nie wypada wyłącznie klepać panów po plecach.

Nie żeby "L`Enfant Sauvage" było albumem złym, wręcz przeciwnie - pół metalowego świata może Gojirze czyścić buty, ale mimo wielkich chęci (oraz możliwych zmian, jakie zapowiadać miała EP "Sea Shepherd", która ostatecznie nie ujrzy światła dziennego), Gojira jakby zatrzymała się w bezpiecznym dla siebie miejscu.

Właściwie to panowie nie idą krok dalej od tego, czym raczyli nas na "The Way of All Flesh", wciąż  jednak tworzą muzykę inteligentną, świeżą i mającą głębokie przesłanie.

Jedynym novum mogą być (naprawdę dobre) czyste wokale Joe czy wykorzystanie syntezatorów. Zresztą elektroniczne tła ładnie uzupełniają popisy Christiana i Joe, ale to, co wybija się na pierwszy plan, to tradycyjnie gra znaku firmowego Gojira, czyli młodszego z braci Duplantier - Mario. Groove, jakim raczy nas na "L`Enfant Sauvage" (z naciskiem na utwór tytułowy oraz pełen blastów "Planned Obsolescence"), przebija nawet niektóre partie z poprzedniczki, a i śmiem twierdzić, że z "From Mars To Sirius" również.

Rażących mankamentów nie dostrzegam, "L`Enfant Sauvage" to po prostu kolejny (dobry) album Gojira. Szkoda tylko, że nie jest to żadna rewolucja w metalowym świecie. Nie bez kozery upatruje się w muzyce Francuzów "kolejną wielką rzecz" tego gatunku, ale jeśli panowie nie zaczną eksperymentować (jak w "Born in Winter"), cała ta ekscytacja może się skończyć.

Grzegorz "Chain" Pindor

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu