Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Veto

HEAVEN SHALL BURN
Veto

Melodic death metal / metalcore

Niemcy z Heaven Shall Burn są na chwilę obecną jednym z największych zespołów w swoim gatunku. Każdy kolejny materiał live – czy to z festiwali, czy w formie oficjalnego DVD, dowodzi ich zasłużonej pozycji na kontynentalnej scenie i nie pozwala przejść obok nich obojętnie.

Niegdyś nazywani nowoczesną odpowiedzią na Bolt Thrower (ze względu na ciężar) Heaven Shall Burn dziś stoją ponad wszelkimi porównaniami, wytrwale prezentując wysoką formę, eksploatując przy tym własny wyrobiony styl, który z albumu na album niebezpiecznie zbliża się do szwedzkiego metalu.

Po odrobinę chłodniej przyjętym "Invictus" grupa zrobiła sobie trzy lata przerwy od studia nagrań. I bardzo dobrze. "Veto" to wbrew pozorom bardzo świeży materiał, co prawda cierpiący na strasznie sztuczne brzmienie bębnów, ale Ci panowie zdążyli nas do tego przyzwyczaić. Tak przekompresowane beczki mi nie przeszkadzają, a co najmniej słyszalny trigger na stopach przestał już na mnie robić (negatywne) wrażenie. To jeden z elementów brzmienia tego zespołu i nie będę tego negował.

A zalety? Masa świetnych melodii, ponowny romans z elektroniką, prostą, wymowną i uzupełniającą łomot spuszczany przez kwintet z Saale. Wokalnie jak zawsze klasa i śmiem twierdzić, że Marcus Bischoff z albumu na album (a widziałem ich też na żywo - jest dokładnie tak samo) robi coraz lepszą robotę. Najlepszym tego dowodem, będącym jednocześnie poważnym zaskoczeniem ze względu na wybór, jest cover power metalowych krajan z Blind Guardian.

Nieśmiertelna "Valhalla" jest, tu ponownie niespodzianka, najbardziej reprezentatywnym utworem na krążku, głównie dzięki popisom Marcusa, nowoczesnemu brzmieniu, death metalowym wtrąceniom plus - ku ogólnemu zdziwieniu wszystkich słuchaczy i recenzentów - niespodziewanemu featuringowi nie kogo innego jak Hansa Kürscha.

Co z resztą materiału? Jest dobrze, chyba nawet aż za dobrze, bo większość kompozycji, z naciskiem na fenomenalny otwieracz "Godiva", mocarne "Fallen" - przypominające "Counter weight" z mojego ulubionego "Deaf To Our Prayers" - czy singiel, dość mroczny jak na ten zespół "Haunted Will Be Haunted", nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości co do jakości tego albumu.

"Veto" w odróżnieniu od poprzedniczki, o której wspominałem powyżej, to bardziej zwarty album, krótszy i bez wypełniaczy. Można by rzecz NARESZCIE! I prawidłowo, bo niebo tym razem rzeczywiście płonie.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>PROPHETS OF RAGE</span> Prophets Of Rage

PROPHETS OF RAGE Prophets Of Rage

<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio