IRON MAIDEN

Flight 666

Flight 666

Wykonanie

Nagranie

O Iron Maiden napisano już niezliczoną ilość artykułów. Sam oficjalny materiał muzyczny i video z ich udziałem to setki godzin nagrań. Kilka książek próbowało objąć w niewielkich wymiarach fizycznych ogrom tego zadziwiającego zjawiska. "Flight 666" to próba nie tyle pokazania geniuszu artystycznego zespołu, ile jego fenomenu i kultu, jakim została obtoczona Żelazna Dziewica.

"Flight 666" to przede wszystkim film dokumentalny o pierwszej części ostatniej trasy Somewhere Back In Time, mającej przypomnieć dokonania Iron Maiden z lat 80. Piąta woda po kisielu? Nic podobnego! Oczywiście można żałować, że nie oglądamy europejskiej części trasy, w tym występu w Polsce, ale i tak jesteśmy z zespołem przez 45 dni podróży, w trakcie których występują 23 razy w 12 krajach.

Obszerne fragmenty utworów ze wszystkich państw pojawiają się na przemian z podzieloną na części relacją z wyprawy. Akcja jest niesamowicie szybka, a ilość poruszonych wątków naprawdę przeogromna. W końcu nie jest łatwo zawrzeć w ciągu dwóch godzin podróż przez 50 tysięcy mil. DVD w dużym stopniu skupia się nie na zespole, a na publiczności, pokazując członków fan clubów Iron Maiden, w tym jego prawdziwych maniaków, takich jak ten, którego ciało zdobi ponad 160 tatuażów związanych z grupą.

Wierni słuchacze Iron Maiden koczują pod obiektami koncertów, które często różnią się od siebie diametralnie. Niektóre to wielkie, masywne i nowoczesne stadiony, inne przygotowane specjalnie na tę okazję sceny zbudowane z drewnianych pali. Poznajemy członków załogi Ed Force One, możemy posłuchać mnóstwa wypowiedzi Ironów, jak również osób, które są najbliżej zespołu. Zazwyczaj jest zabawnie i radośnie, choć czasem trzeba zmagać się z różnymi przeciwnościami losu... Wreszcie, "Flight 666" to dowód na to, że przez lata działalności opłacało się Iron Maiden nie oglądać na przemijające mody i robić swoje. Dzisiaj, jako zespół uwielbiany na całym świecie, choć nadal bez specjalnego wsparcia ze strony mediów, mógł własnym samolotem po raz pierwszy dotrzeć do miejsc, które wcześniej nie były dla niego dostępne.

Wypadałoby jeszcze na coś ponarzekać na koniec, ale jedynym mankamentem zdaje się być fakt, że wszystko co dobre, szybko się kończy. Chciałoby się zamiast fragmentów utworów (mimo że obszernych), posłuchać całych piosenek. Wiele scen mogłoby być dłuższych i nie kończyć się nagle, robiąc tylko widzowi niepotrzebnego smaku. Nadal, "Flight 666" to wspaniałe doświadczenie z obrazem i dźwiękiem najwyższej jakości i kilkoma wersjami (2CD, 2DVD, 2DVD SE, BR, 2VL), które mogą zaspokoić ironowy głód każdego fana metalu.

M. Kubicki
EMI Music Poland

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu