PROGHMA-C Bar-do Travel

Bar-do Travel
Wykonanie
Nagranie

Długo wzbraniałem się przed posłuchaniem debiutanckiej płyty grupy Proghma-C. Zawsze otwarty na nowe dźwięki, nie potrafiłem przekonać się do kolejnej progresywnej polskiej grupy. Czyż z naszych terenów nie wystarczy nam Riverside i Indukti do zaspokojenia dumy narodowej?

Mało zachęcająca była dla mnie również poligrafia "Bar-do Travel" - przyzwyczajony do "kosmicznych" wydawnictw Toola co mogła mi zaoferować Proghma-C z Pomorza? Jak się okazuje, znacznie więcej niż się spodziewałem. Już pierwszy odsłuch albumu przekonuje, że jest to nie tylko świetny melanż tego co w prog-rocku robi wspomniana ekipa Maynarda i co charakteryzuje bardziej technicznie grające Meshuggah.

Proghma-C hałasuje, ociera się o ambient i generuje polirytmiczne ataki w stronę słuchacza, który raczej nie spodziewa się takich cyrkowych popisów. Nie jestem do końca przekonany do śpiewu Piotra Gibnera w języku angielskim, tak jak i do przeciętnej eksploatacji otoczki albumu, jednak sama muzyka broni się wyśmienicie i przy okazji kolejnej płyty samo wykonanie może dorównać potencjałowi nagrywanego materiału.

M. Kubicki
Mystic

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu