Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
The Day In The Year Of Candles

SERPENTIA
The Day In The Year Of Candles

Melodic death metal

Długo, oj długo kazali nam czekać na swój nowy album death metalowcy z Serpentii. Ponad siedem lat minęło od czasu wydania "Nails Engima"! Teraz band z Krakowa wraca ze świetnym albumem "The Day In The Year Of Candless", którego ciężko wpakować do jakiejkolwiek szufladki.

Znajdziemy tu wpływy gotyckie, doomowe, progresywne, nawet grunge`owe, ale całości najbliżej przede wszystkim do melodyjnego death metalu. Muzyka Serpentii jest ciężka i gęsta jak smoła, dołujące klimaty rewelacyjnego "Proclamation of Tragedy" interesująco korespondują z brudem gitar w "Archangel" (inspiracja Alice In Chains pięknie wypływa tu na wierzch) czy charakterystycznym dla progresywnego deathu znaku Gojiry groovem w "On The Wings Of Destiny".

Najlepszy moment "The Day In The Year Of Candles"? Dla mnie to "Pain No More" z delikatnym ukłonem w stronę Type O Negative (to podejście do melodii, ta przestrzeń!) i deathowymi wstawkami. Dawno utwór z rejonów ekstremalnej muzyki nie podobał mi się tak bardzo pod względem melodyki!

Bardzo dobrze prezentuje się pierwszy (o ile się nie mylę) kawałek Serpentii w języku polskim "Psalm Bezskrzydły", do którego nagrania zaproszono Krzysztofa Globisza i Karolinę Strużycką z Nemezis. Ta utrzymana w średnim tempie, klimatyczna piosenka ze znaczną rolą elektroniki w tle, stanowi podsumowanie frapującej historii Archaniołów, którzy odkrywają, że Bóg nie istnieje.

Rytmicznie bardzo podobają mi się "Death Is My Old Friend" i "Thorns From the Saviour`s Torn", głównie za sprawą ciętych riffów, które podbijane szybkim przebieraniem palcami na basie i podwójną stopą same zapraszają do trzepania włosiem.

Chyba nie muszę specjalnie podkreślać, że warto było czekać na to wydawnictwo. Serpetnia czerpiąc z różnych źródłem zachowała swój oryginalny charakter i nadal cieszy wysmakowanymi riffami, świetną współpracą sekcji i urozmaiconym wokalem Ivy`ego.

Jurek Gibadło
Recession

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio