Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
One Of Us Is The Killer

THE DILLINGER ESCAPE PLAN
One Of Us Is The Killer

Metal

Od czasu wydania "Ire Works", przełomowego dla The Dillinger Escape Plan albumu ukazującego nowe, romansujące z lżejszym i niemal przebojowym (popowym) graniem oblicze, w zespole sporo się zmieniło.

"Option Paralysis", następca tamtego krążka, był strzałem między oczy, jednak zwiastował obranie trochę innego kierunku, czego jesteśmy świadkami w przypadku - mimo wszystko - wciąż brutalnego i do bólu matematycznego "One Of Us Is The Killer".

Balans pomiędzy chaotycznym, skomplikowanym technicznie szaleństwem, a łatwo wpadającymi w ucho melodiami czy niemal Pattonowskim klimatem jest największą zaletą tego wydawnictwa. Tak samo jak sam Greg Puciato, który od swojego mistrza (miał okazję z nim współpracować) nauczył się, jak urozmaicać utwory co najmniej nieszablonowymi wokalami, dalece wykraczającymi poza zwykłe screamy czy śpiew sam w sobie. Zresztą, wystarczy posłuchać utworu tytułowego, żeby zrozumieć, jak genialnym wokalistą i aranżerem jest uwielbiany przez damską część publiczności energiczny Puciato.

Jednakże wbrew pozorom i mojej osobistej sympatii do samego Puciato, nie on jest gwiazdą tego wydawnictwa. To, co nadal wyróżnia The Dillinger Escape Plan na tle innych mniej lub bardziej math-metalowych/core`owych kapel, to przepotężna sekcja rytmiczna, która - choć nurt sam w sobie m.in. przez samo TDEP jest wyeksploatowany - potrafi zaskoczyć nietypowym złamaniem metrum. Gitarzyści, obaj odpowiedzialni za większość kompozycji, wcale kolegom napędzającym całą tę machinę nie odstępują na krok i dowodzą, choć wcale robić tego nie muszą, że to w ich palcach drzemie cały jeszcze niewyczerpany potencjał Dillinger Escape Plan na przyszłe lata.

Sprawdźcie koniecznie: "Paranoia Shields", mojego faworyta - chyba najcięższy numer na całym albumie, czyli "Crossburn", oraz trudny i wchodzący dopiero po którymś odsłuchu "CH 375 268 277 ARS" (btw, co znaczy ten tytuł? Wyjaśnienie zostawiajcie w komentarzach - przyp.red).

Piąty studyjny album The Dillinger Escape Plan to moc. Nokaut zarówno na płaszczyźnie metalowej ekstremy, jak i bardziej przystępnego niemal rockowego grania.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio