Clinic For Dolls

UNSUN
Clinic For Dolls

Gothic metal

Jakiś czas temu gdy rozmawiałem z Mauserem, mózgiem Unsun, objaśniał mi on koncept płyty "Clinic For Dolls". Album, choć podobał mi się mniej niż sam pomysł, jest jednak  bardzo dużym krokiem naprzód w stosunku do debiutanckiego "The End Of Life".

Do "Kliniki dla lalek", będącej w rzeczywistości piekłem, trafiają źli i bezduszni ludzie. Opowiadają o tym muzyka i teksty. Jednak mimo beznadziejnosci ich sytuacji, pewna nadzieja dla nich pojawia się dzięki anielskim wokalizom Ayi. Materiał ten został w całości napisany i zarejestrowany przez Mausera. Szczerze nie wiązałem z tą płytą dużych nadziei. Poprzednia próba zawojowania rynku przez Unsun zakończyła się słusznie tylko częściowym sukcesem. Goth metal w wykonaniu polskiego małżeństwa bawił na bardzo krótko, nie wnosząc niczego interesującego do gatunku. Finalnym powodem do szybkiego schowania pudełka z płytą była produkcja: mgliście brzmiąca gitara prowadząca i praktyczny brak basu. Tym razem dźwięk jest krystalicznie czysty, a riffy, choć dalekie do bycia odkrywczymi, dają niezłe tło dla Ayi. Jej wyraźnie polski akcent również obecnie mniej razi niż na debiucie. Aż się prosi, by usłyszeć ten materiał w naszym rodzimym języku, choć pewnie przez światowe aspiracje grupy, nigdy nie uda nam się posłuchać tych historii w bliższej nam formie.

Jest to zdecydowanie bardziej gitarowy materiał niż to było w przypadku "The End Of Life". W odstawkę powoli odchodzą samplery, a solówki obecne są w praktycznie każdej kompozycji. Unsun swoje założenia wypełnia bardzo dobrze, ale czy nie słyszymy tego samego u większości zespołów osadzonych w tym gatunku od dobrych kilkunastu lat? Choć część utworów zasługuje na pochwały, wiele z nich jest kompletnie nieoryginalnych i bardzo przewidywalnych. Unsun trzyma się konsekwentnie swojego stylu, mimo że muzycy nie wypracowali go sami, a jest on efektem dobrych inspiracji ze świata muzyki gotycko-rockowo-metalowej.

M. Kubicki
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

 
Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio