WITHIN TEMPTATION Hydra

Hydra
Wykonanie
Nagranie

Czternaście lat temu holendrzy z Within Temptation wydali przełomowy dla gotyckiego rocka/metalu album "Mother Earth". W czasie gdy Finowie z Nightwish cieszyli się przyzwoitą popularnością i statusem zespołu jednoczącego fanów power metalu i gotyckich dźwięków, propozycja zespołu Sharon Den Adel kupiła fanów na całym świecie.

Dziś, po licznych zmianach w składzie (w tym ostatniej nierzutującej jednak na album "Hydra"), grupa pozwala sobie na lawirowanie po najrozmaitszych nurtach muzycznych, a ponadto na zaproszenie gości z - nie bójmy się tego powiedzieć - skrajnie innego kawałka muzycznego świata. Dlatego właśnie, poniekąd z tego powodu, materiał na "Hydra" jest tak zróżnicowany.

Do zaproszonych gości należą znany metalcore`owcom ex-gardłowy Killswitch Engage - Howard Jones, którego słyszymy w gęsto napędzanym podwójną stopa "Dangerous"; nieco zapomnianego już rapera ikonę gatunku "Xzibita" do którego o dziwo naprawdę należy druga część podniosłego "And We Run"; były głos Nightwish Tarję Turunen w singlowym, niemożliwie wręcz pompatycznym "Paradise" i wreszcie Dave`a Pirnera i Piotra Roguckiego w zależności od wersji albumu w "The World is Watching".

Osobiście najbardziej dziwi mnie zarówno wybór Xzibita, jak i Roguckiego, zwłaszcza że tak jak w przypadku trasy Comy z Therionem, tak znajomość łódzkiego zespołu przez Within Temptation do tej pory była pewnie bliska zeru. Zakładam jednak, że kontrakt z niemieckim labelem sporo im pomógł i niejedno euro zostało przeznaczone na powyższej, więc w jednym jak i drugim przypadku - niech mają.

Piotr jak można się domyślić - co można zweryfikować m.in na kanale YouTube Eska Rock - śpiewa z typową dla siebie manierą. Trochę się chłop męczy i udaje emocje, ale nie wiem, czy wersja z jego wokalem nie podoba mi się bardziej niż z wokalistą Soul Asylum. Warsztatowo obu panów dzieli oczywiście przepaść... ale coś w tym utworze jest, co nie pozwala mi przejść obok niego obojętnie.

Wracając do reszty albumu. Jako że od lat nie miałem kontaktu z tym zespołem, wydaje mi się, że najnowsza pozycja w dyskografii Holendrów oprócz stadionowych zapędów to kawał zaskakująco energicznego, dojrzałego a przede wszystkim uniwersalnego grania.

"Hydra" ma w sobie wszystko to, czego mogą oczekiwać fani. I co najważniejsze, to materiał, który (choć odkrywczy nie jest) bez wstydu można puścić na co dzień zadeklarowanym przeciwnikom metalowego łojenia, którzy odnajdą tutaj całą masę doskonałych refrenów, ciekawie zaaranżowanej elektroniki i silny rytm. Within Temptation ma moc. Serio.

Grzegorz "Chain" Pindor

INNE PŁYTY AUTORA
The Unforgiving
Inne
The Unforgiving

Holenderski Within Temptation na najnowszej płycie "The Unforgiving" wykracza poza sztywne ramy gotyckiego rocka. Grupa przygotowała multimedialne dzieło, bowiem album ściśle powiązany jest z komiksem i filmem, których bohaterami są tytułowi "Nie znający wybaczenia" mściciele.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu