Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Wovenwar

WOVENWAR
Wovenwar

Metal / rock

Pokrętna i dramatyczna historia - można już to powiedzieć - rozpadu As I Lay Dying z powodu zlecenia zabójstwa swojej żony przez wokalistę grupy była jednym z tematów, którymi żywiły się wszystkie, nawet niemetalowe media. W tym czasie, w ciągu roku, reszta formacji składająca się z czterech muzyków przejrzała swój dotychczasowy dorobek i - co zdecydowanie słychać - odrzuty z sesji swojej poprzedniej kapeli. Tak oto powstał debiut Wovenwar.

Do składu ekipa dobrała sobie nie byle jakiego wokalistę, bo Shane`a Blaya, chrześcijanina z Oh, Sleeper, który wizerunkowo, ideologicznie, a przede wszystkim, stricte wokalnie doskonale wpisał się w niemal radiową odsłonę [As i Lay Dying]. Panowie z góry zapowiadali, że materiał, który wydadzą pod nowszym szyldem, ale nadal pod skrzydłami Metal Blade, będzie radiowy, przebojowy, a przede wszystkim pozbawiony metalcore`owych naleciałości. Rzadko kiedy muzycy nie kłamią, więc ekipa Wovenwar ma plusa już na starcie. Jak głosili, tak zrobili.

Prawie godzina spędzona z debiutanckim albumem Amerykanów to muzyczny rollercoaster pełen powerplayów i mniej lub bardziej emocjonalnych utworów. Swoją drogą nie ja jedyny zauważyłem, że gdyby jednak brzmieniowo dociążyć Wovenwar, a za mikrofonem ponownie postawić Lambesisa, byłby to kolejny świetny materiał As I Lay Dying. Tak się jednak nie stało i duet Gilbert/Blay raczy nas wyłącznie śpiewem, którego winni im zazdrościć komercyjni wokaliści.

Mimo że muza wciąż metalowa komercyjny aspekt twórczości Wovenwar jest bardzo istotny. Przez rok panowie wpadli w dość poważne tarapaty finansowe, myślę, że teraz szybko się jednak odkują. Target nowej, odświeżonej wersji As I Lay Dying poszerzył się bowiemnawet trzykrotnie. Mogą ich słuchać rozczulone nastolatki ceniący dobry riff, lubiący świetny głos mężczyźni jak niżej podpisany, a przede wszystkim, rzesze ludzi, którzy z metalem są na bakier, a chcą się trochę odchamić.

Trzynaście z piętnastu utworów zawartych na krążku silnie uzależnia, a kilka z nich, jak "Matter of Time" (popis wokalu Gilberta!) o dziwo wściekłe (niemal thrashowe) "Archers", nośne i bardziej przypominające hymn "Sight of Shore" czy mój absolutny numer jeden, hit lata, jeśli nie całego roku "The Mason" z genialnym otwierającym riffem, długo nie zejdą z playlist alternatywnych rozgłośni radiowych. O sile tych utworów przekonamy się już wkrótce, bo we wrześniu, kiedy to zespół trafi do polski w roli supportu In Flames.

Nie ukrywam, że będzie to dla mnie jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń i nie mam zamiaru, drodzy czytelnicy, mydlić wam oczu - choć Wovenwar nie prezentują niczego odkrywczego, pokochałem ich od pierwszego kontaktu. Dawno nie słyszałem tak dobrze zagranego, wyprodukowanego rockowo/metalowego grania i przez długie tygodnie będę miał nazwę tej kapeli na ustach. Razem z Blay`em i zdecydowanie za mało śpiewającym Gilbertem zdzieram gardło, by chwalić ich jak i Pana, który nie poskąpił im talentu.

Grzegorz "Chain" Pindor
Metal Blade

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>PROPHETS OF RAGE</span> Prophets Of Rage

PROPHETS OF RAGE Prophets Of Rage

<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio