Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Reign Of Darkness

CIRCLE II CIRCLE
Reign Of Darkness

Power metal

Są ludzie, którzy najprawdopodobniej nie potrzebują snu do życia. Jednym z nich jest bez wątpienia Zachary Stevens - lider i wokalista Circle II Circle.

Ta historia zaczyna się niewinnie. Oto na początku XXI wieku swoją działalność kończy Savatage, dotychczasowy skład Zacha. Spragniony muzycznych wyzwań gardłowy zakłada więc nowy skład - Circle II Circle, w którym eksploruje bardzo podobne rejony. Ale oto przychodzi rok 2015 i nagle skład Savatage postanawia odnowić działalność. Mniej więcej w tym samym czasie Stevens zostaje zaproszony do śpiewania w Trans-Siberian Orchestra. A nie należy zapominać, że wciąż aktywny jest poboczny projekt wokalisty, Machines Of Grace. Aż trudno uwierzyć w to, że znalazł czas, by nagrać nowy krążek Circle II Cirlce, ledwie dwa lata po wydaniu poprzedniego.

Uprzejmie donoszę, że nie jest to materiał na pół gwizdka, jakby można się było spodziewać po nawale pracy głównego bohatera. "Reign Of Darkness" prezentuje jedyne wcielenie power metalu, jakie jestem w stanie obecnie zaakceptować - pełne czadu i progresywnych zabaw z rytmem. Zacznijmy jednak od tego, że Zach nie śpiewa tu o smokach i nie wydziera się jak kastrat. Operuje raczej w środkowym paśmie, które nadaje muzyce Circle II Circle ciężaru.

Głównym nośnikiem mocy są tu jednak gitarzyści - Christian Wentz i Bill Hudson - którzy grają na obniżonym stroju. Dzięki temu muzyka Amerykanów miejscami zbliża się do dokonań Dream Theater z okolic, powiedzmy, "Train Of Thoughts". Posłuchajcie "Untold Dreams", a sami wyczujecie podobieństwa. Solówka w tym wałku urywa głowę!

Bardzo podoba mi się praca klawiszowca Henninga Wannera. Operatorzy keybordów wywodzących się z kręgów powermetalowych lubują się w kiczu, tymczasem pan od parapetu z Circle II Cirle używa go oszczędnie, tworząc raczej dodatkowe pejzaże, bez nadawania nadęcia kompozycjom kapeli. Nawet uwertura "Over-Underture", w której gra pierwsze skrzypce, brzmi porywająco i w żadnej mierze nie kojarzy się z plastikiem.

Ciężko mi wyróżnić jeden numer, ponieważ wszystkie trzymają naprawdę wysoki poziom. Ale gdybym miał koniecznie obstawiać, wybrałbym "One More Day", który ma w sobie sporo odniesień do klasyków metalu: Metalliki i Black Sabbath. Główny riff oraz sekcja basu spokojnie mogłaby wyjść spod palców duetu Iommi-Butler. Z kolei brzmienie przypomina mi nieco "Czarny Album" wiadomego zespołu.

Nie spodziewałem się, że najnowszy album Circle II Circle może przynieść tak wiele dobra, dlatego z prawdziwą przyjemnością wystawiam mu wysoką notę.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio