GHOST Prequelle

Prequelle
Wykonanie
Nagranie

Szwedzki Ghost jest zjawiskiem szczególnym na scenie metalowej. Ich występy to bardziej teatr groteski niż rockowy koncert. Z całą tą satanistyczno-papieską maskaradą postrzegani są jako spadkobiercy Black Sabbath, choć muzycznie zataczają znacznie szersze kręgi.

Klasyczny heavy metal to tylko jeden z elementów ich muzycznej układanki. Na "Prequelle" szczególnie chętnie sięgają do lat 80. W ich piosenkach słychać wpływy takich zespołów, jak Asia, Dream Theater, Europe czy Scorpions. Ghost grają niby ciężki rock, ale z taką domieszką chwytliwych melodii, że z powodzeniem mogliby trafić na listy przebojów. Na przykład kompozycja "Pro Memoria" ze swym patetycznym smyczkowym brzmieniem i zaśpiewaną wysokim głosem partią wokalną - to prawdziwy miód na rockowe uszy. Albo te słodkie klawisze rodem z disco polo w "Witch Image".

Nieobca jest Ghost także muzyka progresywna, co zostało szczególnie uwypuklone w instrumentalnym nagraniu "Miasma", w którym na tle mocnych bębnów usłyszymy rozszalałą partię klawiszy, gitarowy dialog, wreszcie saksofonowe solo. Kapela dowodzona przez Tobiasa Forge’a vel Cardinal Copia tworzy kicz, ale robi to z takim wdziękiem, że aż przyjemnie posłuchać. Może i na waszej twarzy zdoła wywołać szatański uśmieszek.

Grzegorz Dusza
Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu