Prequelle

GHOST
Prequelle

Metal

  • Wykonanie
  • Nagranie

Szwedzki Ghost jest zjawiskiem szczególnym na scenie metalowej. Ich występy to bardziej teatr groteski niż rockowy koncert. Z całą tą satanistyczno-papieską maskaradą postrzegani są jako spadkobiercy Black Sabbath, choć muzycznie zataczają znacznie szersze kręgi.

Klasyczny heavy metal to tylko jeden z elementów ich muzycznej układanki. Na "Prequelle" szczególnie chętnie sięgają do lat 80. W ich piosenkach słychać wpływy takich zespołów, jak Asia, Dream Theater, Europe czy Scorpions. Ghost grają niby ciężki rock, ale z taką domieszką chwytliwych melodii, że z powodzeniem mogliby trafić na listy przebojów. Na przykład kompozycja "Pro Memoria" ze swym patetycznym smyczkowym brzmieniem i zaśpiewaną wysokim głosem partią wokalną - to prawdziwy miód na rockowe uszy. Albo te słodkie klawisze rodem z disco polo w "Witch Image".

Nieobca jest Ghost także muzyka progresywna, co zostało szczególnie uwypuklone w instrumentalnym nagraniu "Miasma", w którym na tle mocnych bębnów usłyszymy rozszalałą partię klawiszy, gitarowy dialog, wreszcie saksofonowe solo. Kapela dowodzona przez Tobiasa Forge’a vel Cardinal Copia tworzy kicz, ale robi to z takim wdziękiem, że aż przyjemnie posłuchać. Może i na waszej twarzy zdoła wywołać szatański uśmieszek.

Grzegorz Dusza
Universal

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj