Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

BON IVER

i, i

i, i

Wykonanie

Nagranie

Daleką drogę przebył Justin Vernon aka Bon Iver od swojego folkowego debiutu "For Emma, Forever Ago" po quasi-elektroniczne produkcje, zawarte na najnowszym albumie o dość enigmatycznym tytule " i, i".

Ceniony przez krytyków i lubiany przez słuchaczy artysta tworzy muzykę wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. Gdyby jednak obrać ją z elektronicznych instrumentów, pozbawić złożonych aranżacji i przetworzonych partii wokalnych, otrzymalibyśmy bardzo czytelne, osadzone w folku i soulu piosenki.

Z każdego kąta tej płyty wygląda Peter Gabriel. Bon Iver jest wyraźnie zauroczony jego twórczością, co słychać w sposobie prowadzenia partii wokalnych, żarliwości ich wykonań oraz aranżacjach nawiązujących do białego soulu i muzyki afrykańskiej.

To jednak tylko inspiracje, bo Amerykanin tworzy muzykę na wskroś nowoczesną, wręcz futurystyczną. Bon Iver snuje intymne opowieści, odsłaniając swoje myśli na tyle, na ile pozwala mu wstyd. Świetnie wyprodukowane piosenki urzekają emocjonalną głębią i onirycznym klimatem.

U boku Justina Vernona pojawia się cała rzesza gości, jak bliski mu stylistycznie James Blake, Aaron Dessner z The National czy Bruce Hornsby, którego charakterystyczna gra na fortepianie ubarwiła wydany na singlu gospelowy song "U (Man Like)".

Grzegorz Dusza
Jagjaguwar/PIAS

INNE PŁYTY AUTORA
Bon Iver
Inne
Bon Iver

Justina Vermona i jego formację Bon Iver należy zaliczyć do tej samej grupy artystów, co Antony Hegarty, Rufus Wainwright czy Jose Gonzales. Choć nie jest ani herosem wokalnym, ani twórcą szczególnie chwytliwych piosenek, to jednak w jego akustycznych balladach jest coś ujmującego, niepowtarzalnego.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu