Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Live at Pompeii

DAVID GILMOUR
Live at Pompeii

Rock

Grupa Pink Floyd zagrała 45 lat temu koncert w amfiteatrze w Pompejach, który posłużył do realizacji jednego z najgłośniejszych dokumentów muzycznych wszech czasów. Po latach David Gilmour postanowił wrócić do tego miejsca i na zakończenie trasy promującej solowy album "Rattle That Lock", w lipcu ubiegłego roku dał dwa koncerty w starożytnych murach. Jak mówi, to miejsce ma magię, to miejsce duchów, jednak przyjaznych dla ludzi.

Porównania nasuwają się same. W tamtej realizacji swoje robiła cisza (koncert odbył się bez widzów). Niesamowite efekty dała wówczas praca kamery uwypuklająca oniryczną muzykę Pink Floyd. Teraz mamy do czynienia z perfekcyjną pod każdym względem realizacją z efektowną grą świateł i gorąco reagującą publicznością. Głos Davida Gilmoura i brzmienie jego gitary zawsze były znakami firmowymi Pink Floyd.

Fanów ucieszy to, że w dwuipółgodzinnym materiale na dwóch CD "Live at Pompeii" przeważają kompozycje z repertuaru tego zespołu. Pierwszy mocny punk to "The Great Gig in the Sky" z popisem aż trójki wokalistów. Znakomicie wypada nieśmiertelny "Wish You Were Here", po czym następuje jeszcze bardziej efektowny "Money" ze wspaniałą solówką Gilmoura. Jak zawsze spore wrażenie robi wzniosły "High Hopes" z płyty "Division Bell".

Trudno nie ulec wzruszeniu podczas słuchania 12-minutowej wersji "Shine On You Crazy Diamond" z rozbudowanym instrumentalnym wstępem i znakomitą solówką saksofonu. Na bis dostajemy klasyczny ‘Time/Breathe’ i euforycznie przyjęty "Comfortably Numb". Oprócz wersji 2CD, koncert jest także dostępny w wersji Blu-Ray, 2 x DVD, na winylu, cyfrowo w jakości HD i w specjalnym boksie z dodatkowym materiałem m.in. z koncertu we Wrocławiu.

Grzegorz Dusza
SONY

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje

 

 

Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio