DAVID GILMOUR

Live at Pompeii

Live at Pompeii

Wykonanie

Nagranie

Grupa Pink Floyd zagrała 45 lat temu koncert w amfiteatrze w Pompejach, który posłużył do realizacji jednego z najgłośniejszych dokumentów muzycznych wszech czasów. Po latach David Gilmour postanowił wrócić do tego miejsca i na zakończenie trasy promującej solowy album "Rattle That Lock", w lipcu ubiegłego roku dał dwa koncerty w starożytnych murach. Jak mówi, to miejsce ma magię, to miejsce duchów, jednak przyjaznych dla ludzi.

Porównania nasuwają się same. W tamtej realizacji swoje robiła cisza (koncert odbył się bez widzów). Niesamowite efekty dała wówczas praca kamery uwypuklająca oniryczną muzykę Pink Floyd. Teraz mamy do czynienia z perfekcyjną pod każdym względem realizacją z efektowną grą świateł i gorąco reagującą publicznością. Głos Davida Gilmoura i brzmienie jego gitary zawsze były znakami firmowymi Pink Floyd.

Fanów ucieszy to, że w dwuipółgodzinnym materiale na dwóch CD "Live at Pompeii" przeważają kompozycje z repertuaru tego zespołu. Pierwszy mocny punk to "The Great Gig in the Sky" z popisem aż trójki wokalistów. Znakomicie wypada nieśmiertelny "Wish You Were Here", po czym następuje jeszcze bardziej efektowny "Money" ze wspaniałą solówką Gilmoura. Jak zawsze spore wrażenie robi wzniosły "High Hopes" z płyty "Division Bell".

Trudno nie ulec wzruszeniu podczas słuchania 12-minutowej wersji "Shine On You Crazy Diamond" z rozbudowanym instrumentalnym wstępem i znakomitą solówką saksofonu. Na bis dostajemy klasyczny ‘Time/Breathe’ i euforycznie przyjęty "Comfortably Numb". Oprócz wersji 2CD, koncert jest także dostępny w wersji Blu-Ray, 2 x DVD, na winylu, cyfrowo w jakości HD i w specjalnym boksie z dodatkowym materiałem m.in. z koncertu we Wrocławiu.

Grzegorz Dusza
SONY

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu