Filmworks XX: Scholem Aleichem

JOHN ZORN
Filmworks XX: Scholem Aleichem

Soundtracki

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kiedy Joe Dorman, reżyser filmu dokumentalnego o pisarzu żydowskiego pochodzenia Sholemie Aleichemie, zaproponował Johnowi Zornowi napisanie muzyki, ten najpierw odmówił twierdząc, że nie jest klezmerem i nie lubi brzmienia klarnetu. Ale kiedy Dorman podkreślił, że chce właśnie jego, a nie Davida Krakauera - przyjął zamówienie. Przypomnę, że Sholem Aleichem jest autorem opowieści o Tewje Mleczarzu, bohaterze "Skrzypka na dachu".

Zorn od razu wiedział, że chce napisać bardzo łagodną, nastrojową muzykę, a do jej wykonania najlepszym zespołem byłaby Masada String Trio. W trakcie komponowania okazało się, że tematy są bardziej rozbudowane, skomplikowane rytmicznie i harmonicznie. Poprosił więc harfistkę Carol Emanuel i akordeonistę Roba Burgera. Wybór okazał się bardzo trafny, bo muzyka intryguje wielobarwną paletą nastrojów i brzmień. Najważniejsze, że niebawem John Zorn przedstawi na Warsaw Summer Jazz Days trzy swoje projekty.

Marek Dusza
TZADIK/MULTIKULTI

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj