DENON AVR-1513

DENON AVR-1513

Znamy już zapowiedzi Denona na najbliższy sezon. Razem z najtańszym AVR-1513 pojawił się AVR-1713, występujący w lidzie dwutysięczników, a już niedługo do akcji wkroczą AVR-2113 oraz AVR-2313. Niskobudżetowy AVR-1513 ma wypełnić podstawowe funkcje amplitunera kina domowego, nie popisując się funkcjonalnymi fajerwerkami.

Na przednim panelu amplitunera Denon AVR-1513 dominuje duże okno z pleksi, pod którym kryje się typowa matryca wyświetlacza, a na wierzchu mamy dostęp do rządka przycisków. Przełącznik wejść jest sekwencyjny, co w przypadku ich niewielkiej liczby dobrze spełnia zadanie, zwłaszcza, że są też przyciski szybkiego wyboru dla określonych hasłami (odtwarzacz, konsola, sprzęt przenośny...) źródeł. Jest wyjście słuchawkowe, a panel wejścia podręcznego przeszedł metamorfozę. Zrezygnowano z typowego dla wczorajszych niedrogich amplitunerów kompletu analogowo- cyfrowego, instalując tylko mini-jack dla sprzętu przenośnego oraz - co stanowi o dużym atucie tej konstrukcji (w tej klasie cenowej) - gniazdo HDMI.

Umieszczone z przodu jeszcze do niedawna było dużym luksusem, jakże potrzebnym w dobie nowoczesnych kamer, aparatów czy konsoli do gier. Frontowym portem HDMI Denon zyskuje przewagę nad Yamahą, ale traci punkty w innym miejscu - brakuje USB (kto dzisiaj będzie podłączał iPoda kabelkiem mini-jack?). To zresztą dość interesujący wątek w konfrontacji dwóch marek, bo przecież właśnie Denon był prekursorem wprowadzania portów USB z obsługą sprzętu Apple, a Yamaha przez dłuższy czas konsekwentnie takie rozwiązanie bojkotowała...

Patrząc na tylną ściankę Denona AVR-1513 , nie wiedząc, że mamy do czynienia z amplitunerem AV, można się pomylić... Jesteśmy przyzwyczajeni do tłumu gniazd nawet w tanich modelach, jednak w tym przypadku tył przypomina jakiś odtwarzacz... Tylko zaciski głośnikowe świadczą o tym, że to coś innego.

Zasoby wejść i wyjść są ograniczone, jednak od strony praktycznej wszystko jest w porządku. Najważniejsze są bowiem wejścia HDMI, a tych jest łącznie cztery (w tym jedno z przodu) oraz jedno wyjście w tym standardzie. W ten sposób podłączamy dzisiaj większość nowoczesnego sprzętu i utrzymywanie wysokiej liczby analogowych standardów trochę traci sens. Dlatego też obok HDMI Denon proponuje jedynie dwie pary wejść analogowych RCA, po jednym cyfrowym optycznym i współosiowym, a dla wizji dwa wejścia i jedno wyjście kompozyt.

Pięć terminali głośnikowych, w dość marnym wydaniu sprężynkowym, wraz z wyjściem LFE pozwoli zbudować bazowy system 5.1. Denon ma komplet dekoderów HD, jego HDMI obsługuje sygnały 3D. Niestety, nie ma żadnej automatyki systemu kalibracyjnego.

Odsłuch

Droższe amplitunery Denona cechuje dobre zrównoważenie i dążenie do brzmieniowej uniwersalności poprzez uchwycenie złotego środka, nie poprzez efekciarskie eksponowanie wszystkiego, co tylko może zwrócić uwagę. Taka recepta, przy ograniczeniu naturalnej dynamiki i rozdzielczości, może jednak prowadzić do brzmienia zbyt nudnego i miałkiego. Może to dorabiane teorii do praktyki, ale Denon AVR-1513 jakby przyjmował nieco inny kierunek, gra dźwiękiem mocniejszym niż można by się spodziewać po tak skromnej konstrukcji, może trochę nieuporządkowanym, ale nasyconym dużą dawką emocji.

Wysokie tony i część średnicy nie głaszczą, są zadziorne, impulsywne, czasami przybrudzone, ale zawsze błyszczące. Brzmienie często iskrzy, zarówno w kinie, jak i w muzyce. Gdyby i bas poszedł tym tropem, byłby pewnie agresywny lub tłusty - a taki wcale nie jest; w tym zakresie Denon zachowuje się delikatniej, co w skali całego pasma jest pewną niekonsekwencją, lecz z drugiej strony przynosi ważną korzyć - wiele niedrogich kolumn ma kłopoty z kontrolą i kulturą niskich tonów, a takich problemów sam Denon nie będzie wzmacniał.

Potęgę basu zawsze można będzie uzyskać za pomocą subwoofera, ta droga jest otwarta. Denon ma spory zakres dynamiki, którego wcale nie pomylimy tutaj z żywiołowością; jak na tak tani amplituner, gotowość do głośnego, szybkiego zagrania bez spłaszczenia są godne pochwały - nie na miejscu byłoby więc zastrzeżenie, że to amplituner do małych pomieszczeń.

DENON AVR-1513

  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Amplitunery
  • Ilość końcówek 5
  • Wejścia / wyjścia video HDMI / komp
  • Dekodery surround DD-TrueHD,DTS HD MA,DD,DD Plus,DD EX,DTS,DTS ES,DTS Neo: 6,DPLIIx

Laboratorium

Każda z końcówek Denona potrafi niezależnie oddać prawie 100 W, a ograniczenie wynikające z zasilacza, chociaż powoduje spadek postępujący wraz z podłączaniem do niego kolejnych końcówek, też nie przynosi wstydu - na końcu, w konfi guracji pięciokanałowej, mamy 5 x 43 W, a w stereo 2 x 86 W.

Wskaźnik S/N wynosi 83 dB, a dynamika 103 dB - całkiem nieźle, o kilka dB lepiej niż u konkurenta i wcale nie gorzej niż w znacznie droższych amplitunerach. Nie mamy też żadnych krytycznych uwag do pasma przenoszenia (rys.1), które przy 100 kHz ma spadek -2,5 dB, a przy 10 Hz śladowe -0,1 dB. W spektrum zniekształceń (rys. 2) dobrze widać trzecią harmoniczną na poziomie -81 dB, ale już piąta, siódma i dziewiąta są zupełnie niegroźne, w okolicach lub poniżej -100 dB.

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 1 400 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Nowoczesny, nieprzeładowany front, wewnątrz dyskretne końcówki mocy i dobra sekcja cyfrowa.
  • Brzmienie: Żywe, energetyczne, rozjaśnione, z dużym zapasem dynamiki i spokojniej prowadzonym basem.
YAMAHA RX-V683

YAMAHA
RX-V683

Cena: 3 000 zł

PIONEER VSX-LX302

PIONEER
VSX-LX302

Cena: 3 200 zł

DENON AVR-X2400H

DENON
AVR-X2400H

Cena: 3 000 zł

DENON Heos AVR

DENON
Heos AVR

Cena: 4 400 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio
ANTHEM MRX-520

ANTHEM
MRX-520

Kanadyjski Anthem MRX-520 zakwalifikował się do tego testu, spełniając oczywiście kryterium cenowe. Na tle konkurentów j...