HARMAN/KARDON
AVR370

Niemal cały zeszły rok wielbiciele marki Harman Kardon czekali na nowe modele amplitunerów. Podczas gdy konkurenci przedstawili już większość nowości, HK dopiero rozpoczął akcję i zdołał pokazać tylko dwie najtańsze konstrukcje - AVR70 oraz AVR170. Na kolejne (AVR270 i AVR370) trzeba było poczekać aż do wiosny. Jednak w ten sposób, patrząc na sytuację przez pryzmat roku 2013, Harman Kardon wyprzedził Denona i Yamahę. W tej chwili umiarkowanie drogi AVR370 jest najlepszym modelem w wielokanałowej ofercie producenta.

Na pierwszy rzut oka wygląda tak, jak wcześniejsze modele - dość wysoka obudowa, front podzielony na dolną metalową i górną błyszczącą powierzchnię, za którą kryje się bladoniebieski wyświetlacz. Przejście między dwoma płaszczyznami wypełnia długi rząd dyskretnych (zbyt dyskretnych, żeby były wygodne...) przycisków.

Głównym akcentem w amplitunerach Harmana Kardona był jednak podświetlany pierścień do regulacji wzmocnienia, ale projektanci najwyraźniej uznali, że czas na zmiany. amplitunerze Harman Kardon W AVR370 zastosowano pokrętło (z wyraźną fazką), zlicowane z frontem, osadzone wewnątrz srebrnej tulei, którą podświetlono (od środka) na niebiesko.

Harman Kardon przeszedł także zmiany pod względem funkcjonalnym, stając się produktem ultranowoczesnym. Pierwszą zapowiedź atrakcji mamy już na przedniej ściance, na której zainstalowano podręczne wejście HDMI oraz port USB z obsługą urządzeń Apple.

Harman Kardon W AVR370 jest urządzeniem ośmiokanałowym z siedmioma końcówkami mocy i siedmioma terminalami głośnikowymi, a według oficjalnych wskazówek akceptują one kolumny o impedancji minimum 6 omów. Obok wyjść głośnikowych jest także wyjście z przedwzmacniacza/ procesora w formacie 7.2 (dla dwóch subwooferów).

Konfiguracje

Harman Kardon W AVR370 oferuje kilka możliwych konfiguracji - najbardziej oczywistą jest oczywiście system 7.1 (lub 7.2) z siedmioma kolumnami w głównym pomieszczeniu. Ale jest także druga strefa, zasilimy ją sygnałem niskopoziomowym z dedykowanych wyjść RCA. Jeśli jednak nie chcemy tego robić, to dwie wewnętrzne końcówki możemy przekierować do drugiego pomieszczenia, rezygnując z 7.1 na rzecz 5.1. Przewidziano także sygnały wyzwalaczy oraz wejścia dla sterowania IR, a w pudełku znajduje się drugi, miniaturowy pilot dedykowany dla drugiej strefy.

Nie licząc wyposażenia przedniej ścianki, amplituner Harman Kardon W AVR370 ma aż siedem wejść HDMI i dwa wyjścia, a wszystkie obsługują nie tylko 3D, lecz także i przyszłościowy format 4K!

Obraz możemy również doprowadzić jednym wejściem komponentowym, dwoma kompozytowymi, a wyprowadzić jednym wyjściem tego ostatniego formatu. Urządzenie ma wbudowany skaler do rozdzielczości 4K oraz konwerter analogowo-cyfrowy dla źródeł analogowych.

Są dwa stereofoniczne wejścia RCA, a także dwa gniazda optyczne i jedno współosiowe. Fajerwerki funkcjonalne dopiero się rozkręcają przy okazji portów sieci komputerowej. Harman Kardon W AVR370 umożliwia połączenia przewodowe LAN, ma też wbudowany moduł komunikacji Wi-Fi, który jest wciąż w amplitunerach wielokanałowych rarytasem.

Sam sposób podłączenia do sieci nie mówi jeszcze nic o tym, do czego ta komunikacja służy. Jednak producent nie zapomniał o niczym, co jest ważne, więc mamy obsługę radia internetowego a także protokół DLNA.

Apple

Firma zdaje sobie również sprawę z siły produktów Apple, dlatego AVR370 otrzymał system AirPlay do bezprzewodowej transmisji, np. z iPada czy iPhone’a, a także komputera (oprogramowanie iTunes). Zadbano o (będącą podstawą wielu urządzeń) aplikację sterującą dla smartfonów i tabletów.

Wchodząc w rolę odtwarzacza strumieniowego, amplituner powinien radzić sobie z szerokim spektrum plików, nie tylko MP3, ale także z formatami wysokiej rozdzielczości, np. Flac 24 bit/192 kHz, a tutaj sytuacja nie jest jednoznaczna. Instrukcja dopuszcza jedynie pliki MP3 i WMA. Spróbowałem jednak z kilkoma utworami wysokiej rozdzielczości (Flac) i okazało się, że Harman Kardon W AVR370 potrafi odtworzyć również takie pliki, choć nie ma w tej dziedzinie stuprocentowej skuteczności, gdyż trafi łem na kilka innych nagrań w tym formacie, które nie chciały ruszyć. Być może przyszła aktualizacja oprogramowania rozwiąże ten problem, ale już jest nieźle.

Odsłuch

Byłoby najzwyczajniej fajnie, gdyby amplituner Harmana grał inaczej niż Cambridge; zarówno test, jak i wybór byłby ciekawszy. "Jakieś" różnice są, zaraz je przedstawię, ale tym razem trudno z czystym sumieniem pisać, że brzmienie powinno zdecydować o tym, które urządzenie kupimy.

W ogólnym zarysie oba amplitunery grają podobnie, raczej łagodnie, przyjaźnie, naturalnie. Harman Kardon W AVR370 ma czasami więcej "pary", gra swobodniej, obficiej, kreuje nieco większe pozorne źródła dźwięku, buduje większą scenę, lecz nie jest to jeszcze żadne efekciarstwo.

Detaliczność nie jest priorytetem, tym bardziej nie pojawiają się ślady ostrości - mamy za to porządek, dobrą czytelność, nie jest to krystaliczność i wgląd w nagranie "na przestrzał", lecz nigdy nie złapałem Harmana na brudzeniu czy sklejaniu dźwięków w sposób umniejszający muzyczny sens nagrania - w dodatku dobrze różnicowane są plany, solista jest bliżej, akompaniament dalej, a kompromis polega na tym, że nie słyszymy jak na dłoni przysłowiowego skrzypienia krzesła w n-tym rzędzie sali koncertowej.

Kryje się za tym styl wysokich tonów - bardzo lekkostrawnych, niosących dużo informacji, lecz świetnie wplecionych, dopełniających; detaliczność jest podporządkowana naturalności, a nie odwrotnie. Najważniejsza jest płynność, symbioza, muzyka unosi się na fali, nawet ścieżki filmowe łapią ten klimat. Pewnie i bas ma w tym swój udział - nie dopinguje rytmu krótkimi uderzeniami, ma ciepło i substancję, a kiedy trzeba - powagę. Żywość czy to w muzyce, czy w kinie, bierze się właśnie z "obecności" soczystych, kształtnych, dobrze ufundowanych dźwięków.

Radek Łabanowski

Parametry
HARMAN/KARDON AVR370
Obraz
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 4
Moc8 [W] 2K 0
Moc4 [W] 2K 0
Wejścia / wyjścia video HDMI / komp.
Skaler 4K
Dekodery surround DD-TrueHD,DTS HD MA,DD,DD Plus,DD EX,DTS,DTS ES,DTS Neo: 6,DPLIIx, DPLIIz
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Harman Kardon AVR370

Każda z siedmiu końcówek mocy AVR370 jest w stanie oddać potężną dawkę mocy - aż 145 W, a więc jeszcze więcej, niż deklaruje producent (125 W). Gdyby stał za tym "odpowiedni" zasilacz, mielibyśmy potencjał, jakiego... mieć nie możemy w urządzeniu tej klasy cenowej. W stereo wciąż jest wyśmienicie - 2 x 131 W, ale podłączenie trzeciego kanału wywołuje nieoczekiwanie poważny spadek - do 3 x 69 W. Przy wysterowaniu pięciu kanałów otrzymujemy 5 x 36 W (siedmiu nie sprawdzamy, gdyż nie mamy tylu obciążeń testowych). Ograniczenie wprowadza zasilacz, z którego konstrukcją eksperymentowano... i nie wyszło to najlepiej.

Konstrukcji samych końcówek mocy niewiele już można zarzucić. Nawet poziom szumów (wynoszący -86 dB) jest, jak na amplituner wielokanałowy, bardzo niski, dynamika sięga 107 dB. W pasmie przenoszenia (rys.1) widać wzorcową liniowość, -0,3 dB przy 10 Hz i zaledwie -0,2 dB przy 100 kHz. Zniekształcenia "przyłapane" w analizie spektrum (rys. 2) utrzymują się poniżej -80 dB, druga leży przy -84 dB, trzecia przy -88 dB, a piąta na granicy -90 dB.

Charakterystyka na rys. 3. wygląda znów bardzo dobrze, THD+N niższe od 0,1 % zaczynają się od ok. 1 W.

HARMAN/KARDON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio lipiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu